19 Січня, 2022

Польща вчергове вимагає від Укрзалізниці припинити блокування вантажних потягів

Польща вчергове вимагає від Укрзалізниці припинити блокування вантажних потягів

У польській залізниці PKP  заявили, що Україна з 20 січня оголосила про повне припинення експорту з України до Польщі вантажних вагонів, які належать Укрзалізниці. Тому компанії PKP LHS доведеться користуватися приватними вагонами для перевезення руди.

Через це у Польщі можуть постраждати контракти на транспортування з Китаю та в Китай, пише Іnwestycje.pl.

Sony Dsc

Спочатку заборона мала вступити в дію з 1 січня 2022 року.

Як стверджують поляки, заборона на транспортування вагонів є другим недружнім кроком України щодо Польщі. Першим було блокування транспорту, введене 30 листопада 2021 року. Таким чином Україна намагається змусити Польщу збільшити квоту дозволів на автомобільні перевезення.

Члени правління PKP SA, PKP Cargo та PKP Linie Hutnicza Szerokotorowa зробили публічне звернення до правління “Укрзалізниці”.

“У зв’язку з вичерпанням можливості проведення переговорів групою PKP під егідою PKP SA, я хотів би повторити, цього разу публічно, наші очікування щодо “Укрзалізниці”. Ми очікуємо відмови від введених і запланованих транспортних заборон і відновлення безперебійного руху між нашими країнами”, – сказав член правління Polskie Koleje Państwowe SA Анджей Ольшевський.

У Польщі стверджують, що УЗ запровадила заборону на прийняття до перевезення всіх вантажів, що направляються до Польщі транзитом через територію України. Під заборони потрапили транзит з та до Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Китаю, Казахстану, Киргизстану, Латвії, Литви, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Молдови та Естонії.

“Запроваджена блокада суперечить міжнародній конвенції про міжнародне залізничне вантажне сполучення (SMGS) та двостороннім угодам у сфері залізничного транспорту”, – наголошує Ольшевський.

У грудні 2021 року компанія PKP LHS уклала контракт на 87 поїздів з Китаю і 6 до Китаю, але жоден не виїхав, хоча технічних перешкод для транзиту не було.

Також у PKP SA наголошують, що спочатку Укрзалізниця також ввела обмеження на транзит до Словаччини, Чехії та Австрії, але через кілька днів ці обмеження зняли. Це означає, що обмеження стосуються лише Польщі. Польща, у свою чергу, є найбільший європейським торговим партнером України.

Чому транзит через Україну зупинився

В Укрзалізниці спочатку причинами транспортних обмежень, накладених на Польщу, називали періодично обмежену пропускну здатність української залізничної мережі та накопичення вантажів. Після переговорів між президентом правління PKP SA та Укрзалізниці виявилося, що таких перешкод насправді не існує. Польську сторону повідомили, що скасування введених обмежень не входить до компетенції Укрзалізниці.

“Ми здивовані одностороннім введенням українською стороною обмежень на транспорт. Зупинка транзиту, у тому числі транспорту на Новому шовковому шляху, є безпрецедентним рішенням. Польща є найбільшим торговельним партнером України в Європі. В основному ми імпортуємо сировину, вироби з металу та рослинні вироби. Значна частина цих вантажів доставляється до Польщі залізницею, каже Ольшевський.

Варто додати, що Польща дійсно є другим з величиною торговельним партнером України, поступаючись лише Китаю за вартістю товарообігу. За перші десять місяців 2021 року вартість польського імпорту з України зросла на 68%, досягнувши 4,4 млрд доларів.Це майже вдвічі перевищує експорт України до Росії та втричі перевищує експорт до інших сусідів України, таких як Угорщина та Словаччина.

Обсяг взаємної торгівлі між Україною та Польщею до кінця 2021 року мав сягнути 10 мільярдів доларів.

Нагадаємо, на блокування Україною потягів з Китаю Польща поскаржилась ще наприкінці грудня 2021 року. Тоді європейські компанії, які імпортують товари з Китаю залізницею, заявили про схвильованість тритижневою затримкою потягів з продукцією через труднощі на польсько-білоруському кордоні. Причиною стало начебто намагання Україною отримати від Польщі більше дозволів на рух автомобільного вантажного транспорту.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі