fbpx
21 Лютого, 2022

Політично неактивні, але нереалізовані: чим живе словацька молодь

Політично неактивні, але нереалізовані: чим живе словацька молодь

Структурні умови для розвитку молоді в Словаччині (якість освіти, можливості працевлаштування для молоді) відстають від умов у інших країнах Вишеградської четвірки. Однак це не заважає молодим словакам менше прагнути до еміграції.

Про це йдеться у дослідженні  Університету Коменського в Братиславі на основі кількісних та якісних опитувань громадської думки, пише pravda.sk.

“Структурні умови для розвитку молоді в Словаччині (якість освіти, можливості працевлаштування для молоді) гірші, ніж в інших країнах Вишеградської четвірки. Серед країн V4 молодь у Словаччині явно найбільш негативно ставиться до Європейського Союзу. Тим не менш, бажання молодих словаків та словаків емігрувати, як це не парадоксально, найменше в порівнянні з іншими країнами V4”, – зазначають автори дослідження.

 

Молодь Словаччини

 

Спорт в пріоритеті над громадським життям 

Одним із головних висновків дослідження є вимірна схильність словацької молоді до індивідуалізму. Це проявляється не лише у затримці створення сім’ї чи акцентуванні потреб, таких як самореалізація та успішна кар’єра. А й в ігноруванні державних інституцій та більш сильному нахилі до індивідуальних стратегій.

У Словаччині молодь не проявляє громадської активності, – кажуть автори. Ці висновки відображають відповіді молоді на питання “Що для вас важливим є в житті?”. Як виявилося, найважливішим для респондентів є особиста незалежність (45%), відповідальність за власне життя (41%) та успішна кар’єра (38%).

А опитувальній анкеті пропонувалися відповіді, пов’язані з розвитком суспільства, наприклад, участь у громадських ініціативах чи політиці. Лише п’ять відсотків молодих словаків вважали участь у активному громадському житті дуже важливою.

“Такі види діяльності, як спорт (33 відсотки) та здорове харчування (39 відсотків) також отримали пріоритет у розумінні важливості, а це знову ж таки поняття, які пов’язані з індивідуальним розвитком особистості”, – нагадують автори.

Молодь у Словаччині стурбована забрудненням навколишнього середовища та зміною клімату в майбутньому. Ще частина переймається тим, що може серйозно захворіти. Ще 20 років тому молодих словаків більше хвилювали проблеми безробіття, росту злочинності та можливість займати керівні посади.

“Ми спостерігаємо зсув цінностей – від матеріальних до постматеріальних”, кажуть автори дослідження.

молодь Братислави

Надміра самооцінка словаків і їх песимізм

У цьому контексті з результатів дослідження можна зробити висновок, що надмірний індивідуалізм і самооцінка можуть бути викликом для суспільства в довгостроковій перспективі.

Тривожним висновком дослідження є загальний скептицизм молодих людей щодо майбутнього. Молодь у Словаччині найбільш песимістично сприймає майбутнє країни з країн V4. Однак при цьому Словаччина є однією з країн з найменшою кількістю молодих людей, які виявляють сильне бажання емігрувати (лише 7 відсотків).

Словацьку молодь мало цікавить участь у громадському житті. Дослідження показують, що для молоді найбільш прийнятно є підтримати петицію і це робили вже 41% опитаних. Волонтерська діяльність або діяльність недержавного сектору також сприймаються позитивно (51 відсоток).

Багато інших форм політичної участі (наприклад, участь у демонстраціях чи не купівля речей з політичних причин) вже сприймаються людьми як негативні, а не позитивні.

Задоволені життям, але не реалізовані

Мозаїку поглядів словацької молоді доповнює висновок, що лише 68 відсотків опитаних задоволені життям. Одним із факторів, який, згідно з дослідженням, міг сприяти підвищенню невдоволення молоді, було те, що молодь майже не представлена в політичному житті країни. Близько половини опитаних вважають, що молодь взагалі не представлена ​​або недостатньо представлена ​​на політичному рівні. При цьому більшість (64 відсотки) стверджують, що молоде покоління має мати більше прав у політичних процесах країни.

Автори дослідження вказують на те, що, з одного боку, є молодь, яка не вважає політичну діяльність важливим фактором у своєму житті, але з іншого боку відчуває себе недостатньо представленою у політиці.

Ставлення словаків до нацменшин

Дослідження також вказує на часткову схильність молоді до націоналістичних та екстремістських політичних поглядів. Соціальна дистанція до ромів становила 43%, а до мусульман – 31%.

Результати дослідження також відображають побоювання радикалізації молоді, які виникли після виборів у 2016 році. Тоді головним чином завдяки їхній підтримці ультраправа політична партія вперше в історії незалежної Словаччини пройшла до парламенту.

“Але через п’ять років ми бачимо перелом у політичних уподобаннях молоді, яка тепер більше прихильна до ліберально-прогресивних політичних сил. Частка молоді, яка проголосувала б за правих радикалів влітку 2021 року, навіть нижча, ніж показують опитування громадської думки щодо дорослого населення”, – пояснюють автори.

Однак, не зважаючи на зниження підтримки ультраправих, дослідження показують, що відносно велика частина молодого населення виступає за націоналістичні та ксенофобські настрої.

Що стосується прав сексуальних меншин, висновки дослідження вказують на лише трохи більш толерантне ставлення до них молодих словаків, порівняно з населенням у цілому.

Дослідження є результатом міжнародного дослідницького проекту, проведеного німецьким політичним фондом Friedrich Ebert Stiftung (FES) у країнах Вишеградської четвірки та трьох країнах Балтії – Естонії, Литві та Латвії. Основною метою дослідження було виявити, описати та проаналізувати ставлення молодих людей до суспільства.

Раніше ми також публікували дослідження, за яким близько 49 відсотків словаків вважають 2021 рік гіршим, ніж вони очікували в плані особистого життя. Hеспонденти, які вказали, що 2021 рік був навіть гіршим, ніж думали на початку, розповідали, що незадоволені політичною ситуацією в країні і впливом пандемії на атмосферу в суспільстві.

 

InfoPost.Media

Титульне фото: uscp.org.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі