Колонки 13 Січня 17:20

Подорож на край Старого світу

— Вітаю брата-політемігранта, — сказала мені на швейцарсько-німецькому семінарі Емнесті Інтернешнл (чехо)словацька правозахисниця. Було це в 1979 році.

На семінар мене запросили як свіжого радянського дисидента, про що гірко пожалкували. 

На запитання, що краще надсилати в табір радянським ув’язненим, я відповів: “У звичайному таборі добре йдуть стерео листівки з дівчатами, що підморгують”. “Was? Tatsächlich?”, — перепитав головний правозахисник. Я зрозумів, що ляпнув щось недоречне, але відступати було пізно: “Так, таку листівку можна обміняти в таборі на цигарки чи чай”. Усі завмерли. Я відчував, що йду на дно, але не міг зупинитися: “Дівчина, схожа на японку чи китаянку, ні, не гола, ну хіба що до грудей”. 

Ігор Померанцев

Кожне моє слово було плювком у душі благородних людей, і більше на семінар мене не запрошували. Ось тоді руку допомоги мені простягла словачка зі Швейцарії. Після дискусії ми розговорилися. Я відразу почув каверзу в її привітанні, але виду не подав:

— Сестра, ви позбавляєте нас майбутнього і прирікаєте на дружбу,— грайливо відповів я.

Вона продовжувала вишуканою російською:

— Я вас так любила в дитинстві, декламувала напам’ять вірші нашого класика про могутній російський дуб, до якого треба притулитися. Чи чули ви про Янка Краля?

Я промовчав.

— А ми Пушкіна знали, тому й  думали, що ви знаєте Краля.

Я наморщив чоло і сказав, що пам’ятаю словацький роман про війну “Смерть зветься Енгельхен”. Вона не вгамувалася:

— Це тому, що там згадується Ілля Еренбург?

— Ні, просто запам’ятав, що там була єврейка Марта і що вона спала з гестапівцями, щоб вивідувати секрети.

— Ім’я письменника пам’ятаєте? Ні?.. Мнячко. Він потім до Ізраїлю поїхав, а згодом до Австрії. Помер у Празі.

— Ще пам’ятаю словацького поета… він став міністром культури, швидко скурвився, але пам’ятаю його образ “у небі кружляє ворона, як вентилятор”.

— Ну, він уже, вважайте, труп, фігурально кажучи. Але ви молодець. Як для росіянина.

У 1996 році, коли я вже працював у Празі на американському радіо, я сказав директору, що хочу поїхати на батьківщину піонера поп-арту Енді Воргола. Він здивувався:

— Це куди?

— У словацькі Карпати. Його батьки звідти родом, а насправді його звали Андрій Воргола.

— Давай, він наша людина. Три дні вистачить?

Я трохи лукавив. Так, музей Воргола у русинській глушині в Карпатах був журналістською знахідкою. Але для мене все почалося з іншого імені: Попрадова (Юлія Ставровського). Про нього я дізнався з короткої та доброзичливої ​​рецензії В. Набокова, написаної у 1928 році.

Ef92fd8e 6285 45bb 8ce7 0e270a4d031d W1023 R1 S

Батьківщину Попрадова (псевдонім на честь річки Попрад) В.Набоков називає “маленькой, нищей, зябнувшей на ветру страной”. Вірші Попрадова Набоков у своїй рецензії називає “излучиной русской речи”. Російський слух, на думку класика, не може ними насолодитися через дивні звороти, наголоси, архаїзми, дивовижні епітети. Я не згоден з російсько-американським письменником, хоча, можливо, мій слух завдяки дитинству та юності на Прикарпатті став косовухим. Мови, які називають слов’янськими, мене хвилюють. Так, хвилює їхнє братання, їхні обійми, їхні незаконнонароджені та побічні нащадки, їхні занедбані сироти. Для мене поїздка до словацьких русинів була перш за все лінгвістичною подорожжю. 

У горах Східної Словаччини я почувався мовним археологом. 

Я старанно збирав і записував для радіопередачі фонетичні черепки, граматичні скелети, словникові уламки (“верхниий”, “повіли би сьме”, “позерать”). Там, у словацьких Карпатах, я шукав мову, а знайшов золотоносні жили та пласти.

Містечко, куди я приїхав із Кошиць, називалося Меджилабірці (слов. Medzilaborce). Залізничну гілку до нього зберегли з поваги до пам’яті імператора-цісаря Франца Йосифа, батька залізниць. 

У поїзді я був єдиним пасажиром. Вся подорож із Праги до селища зайняла близько 12 години. 

Зустріли мене привітно. Я зупинився в пансіоні, прийняв душ і одразу попрямував до музею Воргола. 

Є такий англійський вираз white elephant (“білий слон”), так говорять про дорогу, але безглузду й незручну річ. Подібним “слоном” був музей зі штампованими портретами Мерилін Монро, Мао Цзедуна, самого Енді та навіть Леніна. 

В обшарпаних Меджилабірцях іронічні роботи коментатора “суспільства споживання” втрачали сенс і виглядали знущально.

Але були в музеї й зворушливі експонати: мереживна сорочка, в якій хрестили майбутнього художника, голос його матері Улі Ворголи. Це її звернення до сестри Євки, що залишилася на батьківщині. Енді записав голос матері на гнучку платівку і відправив тітці. Я теж чесно записував голоси: куратора музею Мигаля, його тезки художника-самоучки, нічного сторожа після серпня 1968 письменника Михайла Шмайди. Разом з паном Шмайдою я пішов “у народ”.

Eabbccf9 F636fa971fd2e37ba818a82d0b17a296
Milena Findeis / Zeitzug, Prague

Народ виявився співучим, тож до Праги я повернувся з документальним мюзиклом. Але це через три дні. А поки я слухав і записував старих людей:

Подкарпатские русины,

Оставьте глубокий сон.

Народный голос зовет вас:

Не забудьте о своем!

Ось так звучить їхній гімн. Гімн у русинів є, і край є, а держави немає. Місцевий учитель історії сказав мені: “У нас ніколи не було своєї держави. Ми – курди Європи”. Михайло Шмайда не погодився: “Ми не лише русини, а й українці, і наша країна — Україна. Але свій перший вірш я написав російською:

Зачем я слабый и усталый

И голос мой уже не чуть.

Зачем я всё опоздал,

Куда ж мне теперь поплыть?

Зачем остался я без значения

Среди моих друзей?

Зачем погасли желания

Несчастной судьбы моей?

Я написав це у 1942 році, мені було тоді 22 роки. Показав учителю. Він засміявся і сказав: “Пан Шмайда, киньте це. Купіть краще бджіл”.

Craft Magazine Pomerantsev Igor 4

Зайшли додому до художника-самоучки пана Мигаля. Я помітив серед його робіт картину, що зображує депортацію євреїв: “Я пас корів біля залізниці і побачив, як німці заганяли євреїв у вагони. Русини кидали їм цигарки”. Мигаль підійшов ближче, але охоронець ударив його прикладом. Вже опісля він написав чотири “образки”, але за комуністів їх не виставляли. Мигаль згадав імена євреїв: “Був Беню та його два хлопці, до школи ходили. Була Файга, дівку мала Суру… Хану, а третю не памнятам”.

 В іншій хаті, куди ми зайшли, теж заспівали гімн. Потім сказали: “Ви теж заспiвайте, пане Iгоре”. Я не співаю, але вірші Попрадова у мене були при собі, і я прочитав:

Я РУССКІЙ

Было время, когда тьмою

Помраченный разумъ мой

Русскую народность свою

Гордо почиталъ чужой.

Сердце мое зимно било

За святую Русь, народъ,

Слово русское не мило

Проговоривалъ мой ротъ.

(«Свѣтъ», Ужгород, 1869)

Здається, цей вірш упав на кам’янистий ґрунт. У Росії від праць Попрадова не залишилося і сліду, але тут його не забули. Пан Шмайда пообіцяв зводити мене на могилу поета. Справжнє ім’я Попрадова – Юлій Ставровський. Був він парафіяльним священиком. Я прочитав вголос ще один вірш:

Моя отчизна здесь, в Карпатах,

Среди лесистых синих гор,

Где мой народ в старинных хатах

Живет с неисследимых пор;

Вот здесь родился я и страстно

Влюбился в родину свою,

Ее, хоть бедну и несчастну,

Но в простоте своей прекрасну

Всегда радушно воспою.

Вірші про Карпати всім сподобалися. На цьому концерт закінчився. Ми випили “на коня” по чарці місцевої фруктової горілки – паленки, і обнялися.

 У 1975 році я написав свою першу повість. Одним із її героїв були Карпати:

“Чи пам’ятаєш ти цей час, Ігоре? Нашу першу вчительську зиму у Карпатах. Білість і хрускіт. Ми прибігали з пересохлими горлянками після шостого уроку в розстебнутих – в інтернаті все поруч – пальтах і, відкинувши загальні зошити з поурочними планами, підносили сині від холоду і крейди пальці до трьох завжди увімкнених електроплиток, трьох розпечених крабів, і пальці оживали. Потім наливали густе вино в кружки і з дзенькотом цокалися, вибиваючи іскри. Об шибки брязкало в’язке січневе повітря, а ти посміхався летючою, як запах вина, усмішкою. Увечері приходили брати Слижуки і п’ятикласниця, в яку ми обоє були закохані, Орися Терен. Світло й тепло в її очах та дихання; за тендітними лопатками – астральний холод і пітьма. Ми займалися англійською. What is it? It is a pen. What is it? It is a book”.

Надвечір я зайшов у православну церкву, Храм Сходження Святого Духа, метрах за двісті від Музею, і познайомився з іконописцем Душаном, онуком російського солдата, що осів у першу світову війну в тутешніх місцях. За дружину минулому солдатові дали найзнедоленішу жінку в селі. Але їхній онук — людина у містечку відома та шанована. 

Писати ікони його вчив грек-американець Димитріс. Найбільше Душан любить свою першу ікону: “Христос немовлям потрапляє до Храму. Його приносять вітчим Йосип і мати Марія. Це Стрітення. До нас заходять католики, дивляться на ікони і кажуть: “А чому наші храми не такі розмальовані? Чому у нас стіни білі, а тут ми як на небі?”. 

Ікона — теж поп-арт, одне й те саме й повторюється мільйон разів. Енді зрозумів свою матір, вона малювала Христа і Божу Матір багато разів, і він сказав: я буду так само робити… 

Хоча по життю Енді був не дуже хорошою людиною. Так, життя коротке, а ікона — це назавжди”.

68771872 1137307363123572 776528592468180992 N 1140x760

З церкви ми з Душаном пішли на дискотеку, де колись він працював диск-жокеєм: “У молодості музика в мене була в крові, а тепер слухаю лише літургію та хорали”.

 Ми ховаємось у кімнаті при дискотеці. До нас приєднується син пана Шмайди Борис та зубний лікар Андрій. Борис гіркий п’яниця (українською: не-минай-корчма). Він просить у мене грошей, але я замовляю йому чарку паленки. Він залпом випиває і читає напам’ять вірші батька: “Вiн тракторист, вона бригадирка, буде свадьба у артiлi, яка ще не була!”. Андрій теж випиває і каже мені: “Хоч ти і москаль, а легінь файний”. Легінь – значить хлопець. “Хочеш вставлю тобі золоту коронку? Безкоштовно, тільки за золото заплатиш”. Не дочекавшись відповіді, Андрій співає пісню про циганку та офіцера на чортзна-якій мові. 

По його щоці тече сльоза: він не хоче рвати зуби, ставити пломби, вставляти щелепи. Він хоче співати по радіо чи зі сцени.

Пиємо, пиємо по два-три,

По три дня.

Што то за пальонка?

Же я од ньой п’яна.

Штири фраєрочки

За штося вибили.

За тебе, Янічку,

Же-ми тя любили!

Я знаю цю лемківську пісню. У мене в передачі “Понад бар’єрами” її співала сліпа Катерина.

Дунаю, Дунаю,

Бистра вода в тобі…

Не повіц дівчатко,

Же я бив при тобі.

Вранці до мене в пансіон прийшов пан Шмайда. Почав з виправдання: “Борис – людина хороша, але губить і себе, і нас. Ось, бродить за вікном, на вас чекає, буде клянчити”. Я вирішив розширити тему:

– Пане Шмайде, хто більше п’є: русини чи словаки?

Він задумався, мовби порівнюючи, зважував:

– Однаково.

4c2c3a3d F832 4c2b 9500 24eb9200d35e Cx0 Cy3 Cw0 W1200 R1
Milena Findeis / Zeitzug, Prague

Ми виходимо, прямуємо на цвинтар, на могилу Юлія Ставровського-Попрадова. Могила доглянута, на пам’ятник поетові пожертвував гроші якийсь меценат із Америки. Я питаю пана Шмайду, чому Попрадов так любив Росію. “Далеко був цар-батюшка, а наші австріяки поруч. Знаєте, “дурень думкою багатіє”. Я заступаюсь за поета: “Пам’ятаєте інші його вірші?”:

Юх, сколь терпел поляк убогий

И сколь велико Росс дорогий

Под всемогущим скипетром царя!

Как бьют обоих тираны России,

и Росс и поляк в Сиберии

Терпят от тирана-кесаря !…

P.S. Пан Шмайда прожив близько ста років, помер у 2017 році у Братиславі. Сина, либонь, пережив. Написав кілька книжок прози. Нагороджений словацьким орденом Хреста князя Прибіни. Більше ми не зустрічалися. Словацька політемігрантка зі Швейцарії знайшла собі іншу рідну мову: німецьку. Стала успішною письменницею, словацькою її перекладають із німецької. Російською теж. Раз на п’ять років вона надсилає мені чергову книгу. А ім’я словацького романтика, сина корчмаря, Янка Краля, який оспівав російського дуба, я запам’ятав. І знайшов у нього інші вірші (переклад Леоніда Мартинова):

Духи героев из мрака восстали,

это – славянского мира герои;

вижу Конарского пламенный дух,

дух Лукасинского передо мною;

вижу и Пестеля и Муравьева,

движутся в мощи и славе столетий

сонмы бойцов. Вот она – Русь святая,

вот они – Польши отважные дети!

………………………………………………………..

Солнце ласкает Москву и Варшаву,

будит народы гром канонады;

адская свадьба: этот повешен,

этих в Сибирь волокут без пощады,

этот захвачен при бегстве с отчизны,

с этого кожу кнутами сдирают.

Смотрит славянство – и взор свой отводит,

страшный ответ на устах замирает.

Смотрит славянство – и взор свой отводит,

не проронили ни звука славяне:

тот на восток глядит, этот – на запад,

словом – одно гробовое молчанье.

У 1982 році я поїхав у Швейцарію в пошуках гір. Я знайшов їх, але вони були інші: з чоловічими кадиками та торсами. Я уявив контурну карту Карпат і словами повернувся в м’які абриси полонин і підсідничні складки перевалів.

 “Цей край вертикальний. Якщо його розгладити і розправити, то вийде величезна плоска країна, цілий континент. Тоді б обличчя тубільців, що прагнуть профілю, стали б широкоскулими й округлими. Тоді б на обличчях тутешніх жінок вміщалися тисячі поцілунків. Тепер же на гострому осколку губи може притулитися половина, від сили дві третини поцілунку. Край цей схожий на коня, перекинутого на спину. Його тіло зображає рух, але не по горизонталі, а вгору. Я чітко бачу, наче в атласі зоряного неба, холодні розпечені слова, пов’язані в часі і просторі. Перед сном я часто подумки повторюю рядок одного забутого всіма поета: ”Моя батьківщина – самотність. Я емігрант”. Як би він заздрив мені!”.

 

Прага, 2021

Ігор Померанцев, спеціально для  InfoPost.Media

Фото: Zeitzug, Craft, Фокус, проєктів Крим реалії, MERIDIAN CZERNOWITZ

 

 

Рекомендуємо прочитати й інші колонки Ігора Померанцева

 

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš Andrej Doležal ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварії аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атеїсти АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина вагони Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація ромів вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон вбивство Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон віросповідання Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель вчителька Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Ірландія Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косеуць Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП краантин Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігрант мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан найменшина наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія ОБСЄ обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду санкції САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словак словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Сулік Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці угорці Закарпаття Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні Ушгорщина фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Ямпіль Ямпіль-Косеуць Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський