Віктор Орбан поступився правом вето щодо пакету фінансової допомоги Україні, жителі Словаччини всьоме вийшли на наймасштабнішу акцію протесту проти політики уряду Фіцо, а румунським ультраправим і проросійським політикам не раді ні в Румунії, ні в Молдові.
Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 29 січня по 4 лютого.
Угорщина поступилась правом вето — ЄС виділить Україні 50 мільярдів євро
1 лютого лідери Європейського Союзу досягли угоди про надання Україні допомоги в розмірі 50 мільярдів євро. Рішення лідери 27 країн прийняли одноголосно, після того, як переконали єдиного противника, прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, скасувати своє вето.
Угода була укладена після дискусій у невеликих групах лідерів. Голова Європейської ради Шарль Мішель і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн разом з лідерами Франції, Німеччини та Італії провели закриту зустріч з прем’єр-міністром Угорщини. Зустріч була розширена за участю інших лідерів, зокрема прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска та прем’єр-міністра Бельгії Александера Де Кроо.
Перша публічна реакція Орбана на угоду з’явилася у його дописі в Facebook:
«Ми впоралися! Угорці можуть не давати гроші українцям! Ми не беремо участі у війні, ми не відправляємо зброю, ми все ще на стороні миру!»
60 тисяч словаків протестували проти реформ Фіцо
Зміни до кримінального кодексу Словаччини, які уряд Роберта Фіцо поспішно провів через парламент, спричинили щотижневі протести під проводом опозиції, вирази занепокоєння з боку офісу генерального прокурора та навіть негативну реакцію всередині правлячої коаліції.
1 лютого, на 100-й день правління уряду Фіцо, понад 60 000 людей зібралися на сьомий і найбільший раунд антиурядових протестів.
Демонстрації відбулися у понад 30 містах Словаччини та за кордоном. В одній тільки Братиславі зібралося понад 30 000 людей, майже заповнивши всю головну площу.
Запланована урядом Роберта Фіцо реформа призведе до ліквідації спеціальної прокуратури, яка займається резонансними справами про корупцію, суттєво зменшить покарання, в тому числі за корупцію та послабить захист викривачів.
При цьому недавнє опитування Transparency International показало, що більшість (69%) навіть тих, хто голосував за правлячу коаліцію, не згодні з її кроками щодо пом’якшення покарання за корупцію. Загалом 77% словаків проти цих реформ.
Молдова продовжила заборону на в’їзд лідеру румунських ультраправих
Молдова продовжила ще на 5 років заборону на в’їзд до країни голові ультраправого «Альянсу єдності Румунії» (AUR) Джордже Сіміону, оскільки влада республіки оголосила його небажаною особою.
Сіміон, в свою чергу, намагається опротестувати в суді це рішення молдовської влади.
У травні 2015 року Джордже Сіміона вигнали з Молдови за «організацію дій, спрямованих проти конституційного порядку країни» і на п’ять років заборонили в’їжджати до країни. Тоді він очолював уніоністську організацію Acţiunea-2012. У вересні 2015 року Сіміон зміг повернутися до Кишинева та очолити марш прихильників об’єднання з Румунією, оскільки Апеляційна палата визнала його невинним. У жовтні 2018 року його знову вигнали з Молдови і на п’ять років заборонили в’їжджати в країну.
Румуни песимістично дивляться в майбутнє і підтримують протести фермерів
Понад дві третини румунів вважають, що країна рухається в неправильному напрямку, а половина з опитаних впевнені, що 2024 рік для Румунії буде ще важчим, ніж минулий. Саме тому майже всі респонденти підтримують право фермерів та перевізників на протести, однак бачити на цих акціях політиків румуни не бажають.
Такі висновки за результатами опитування, проведеного INSCOP наприкінці січня 2024 року. На протести румунських аграріїв та перевізників відреагувала і влада — уряд домовився в обмін на припинення протестів утворити міжвідомчу комісію за участі протестувальників для пошуку рішень щодо їх вимог.
Однак у розпал протестів у столиці Румунії ними намагались скористатися ультраправі румунські партії. Однак після спроби виступів голови ультраправого «Альянсу єдності Румунії» (AUR) Джордже Сіміона та сенатора від партії SOS Діани Шошоака, лідери протесту прогнали їх. Політиків-радикалів звинуватили у підбурюванні людей проривати поліцейське оточення, яке перешкоджало протестувальникам потрапити до Бухареста без дозволу на протест.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.