04 Лютого, 2024

Страйки без політики: 93,6% румунів поважають протести фермерів і перевізників, але без ультраправих політиків

Страйки без політики: 93,6% румунів поважають протести фермерів і перевізників, але без ультраправих політиків

Понад дві третини румунів вважають, що країна рухається в неправильному напрямку, а половина з опитаних впевнені, що 2024 рік для Румунії буде ще важчим, ніж минулий. Саме тому майже всі респонденти підтримують право фермерів та перевізників на протести, однак бачити на цих акціях політиків румуни не бажають.

Такі висновки за результатами опитування, проведеного INSCOP наприкінці січня 2024 року. На протести румунських аграріїв та перевізників відреагувала і влада — уряд домовився в обмін на припинення протестів утворити міжвідомчу комісію за участі протестувальників для пошуку рішень щодо їх вимог.

Румуни переживають за свій достаток, найбільше — прихильники AUR

Економіка Румунії  у 2023 році продовжувала зростати,  країна, за даними Євростату, випередила Португалію та Угорщину за рівнем ВВП на душу населення (за показником паритету купівельної спроможності Румунія досягла 77% з 73% у 2022-му, тоді як Португалія має показник 74% та Угорщина – 76%). 

Попри це 69,7% опитаних румунів песимістично дивляться на майбутнє країни, а понад 40% вважають, що економіка матиме негативний розвиток. Більш ніж половина опитаних кажуть, що у 2024 році вони матимуть гірший рівень життя, ніж у 2023 році. І тільки 20% опитаних вірять у позитивну динаміку економіки в наступний період.

Цікаво спостерігати вплив політичних вподобань румунів на сприйняття ситуації в країні. Так, найбільш негативно налаштовані прихильники праворадикальної партії AUR, люди з низькими доходами та активні користувачі Instagram і Tik Tok, які легко потрапляють під вплив популістських закликів лідерів партії.

Найбільш оптимістично налаштовані щодо напрямку розвитку країни виборці PSD (лідером є прем’єр країни Марчел Чолаку), PNL (її лідер — голова Сенату Румунії Ніколае Чука) та люди з високим рівнем доходів.

Протести мають місце бути

Переважна більшість опитаних вважають, що фермери та перевізники справедливо обурюються проти державної політики. Так, 93,6% респондентів підтримали право на їх протест. 

Однак у розпал протестів у столиці Румунії ними намагались скористатися ультраправі румунські партії. Однак після спроби виступів голови ультраправого «Альянсу єдності Румунії» (AUR) Георге Сіміона та сенатора від партії SOS Діани Шошоака, лідери протесту прогнали їх. Політиків-радикалів звинуватили у підбурюванні людей проривати поліцейське оточення, яке перешкоджало протестувальникам потрапити до Бухареста без дозволу на протест.

У результаті опитування виявилось, що 65,5% респондентів негативно ставляться до політизації протесту аграріїв і транспортників. Румуни вважають, що ультраправі політики не зацікавлені в пошуку рішень, а лише переслідують свої виборчі інтереси. 

31,6% опитаних виправдали участь політиків у протестах тим, що вони можуть безпосередньо отримати інформацію, щоб сприяти пошуку рішень.

* Дані були зібрані з 16 по 24 січня методом CATI (телефонні інтерв’ю), за допомогою анкети. Обсяг простої стратифікованої вибірки становить 1100 осіб, репрезентативних для значущих соціально-демографічних категорій (стать, вік, професія) для населення Румунії віком від 18 років. Максимально допустима похибка даних становить ± 3 % при довірчій вірогідності 95 %.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі