fbpx
27 Лютого, 2024

Німецька Bosch згортає частину інвестицій у Словаччині біля кордону з Україною. Чому це сталося

Німецька Bosch згортає частину інвестицій у Словаччині біля кордону з Україною. Чому це сталося

Компанія Bosch з березня 2024 року вирішила закрити один зі своїх заводів завод поблизу словацького міста Пряшів за 100 кілометрів від України.

Тут компанія тимчасово орендувала будівлі, де виготовляли електродвигуни для велосипедів. Внаслідок зупинки виробництва роботу втратять близько 200 працівників.

Проте важливість цієї новини про скорочення виробництва не в закритті маленького заводу в селі Заборське, а в скороченні інвестицій Bosch у східній Словаччині, що має неабияке символічне і політичне значення.

Раптова новина

Інформацію про закриття виробництва електродвигунів підтвердив словацьким ЗМІ директор із корпоративних комунікацій групи Bosch у Чехії та Словаччині Павел Роман.

За його словами, причина скорочення в тому, що попит на електровелосипеди не зростає, як очікувалося спочатку. Існуючих виробничих потужностей компанії на головному заводі в угорському Мішкольці достатньо для задоволення поточного попиту.

Варто додати, що саме близькість до Мішкольца була одним із ключових факторів розміщення додаткового виробництва у Пряшеві.

«Тому компанія Bosch вирішила припинити виробництво приводів eBike у Заборському з березня 2024 року. Співробітників (приблизно 200 осіб) повідомили про це рішення 26 лютого. Bosch також відмовляється від розширення існуючої виробничої площі в Пряшеві», – сказав Роман.

Передісторія та уроки

У 2022 році Bosch розширив свої виробничі потужності на сході Словаччини. Таким чином компанія хотіла задовольнити підвищений попит на приводи для електровелосипедів.

Будівництво великого заводу Bosch під Пряшевом за сотні мільйонів євро анонсував влітку 2022 року тодішній міністр економіки Ріхард Сулік. Він мав вирости в індустріальному парку Záborské, якому також затвердили статус значної інвестиції.

Ми детально досліджували цю потенційну інвестицію у економічний розвиток східних регіонів Словаччини у своєму матеріалі «Услід за Volvo до східної Словаччини приходить Bosch. Чому це важливий сигнал для України».

Однак вже восени того ж року німецька компанія переглянула інвестиційний план.

У них виникли проблеми з купівлею землі, на якій мала стояти запроектована фабрика.

Згодом будівництво заводу взагалі заморозили. Проте, щоб дослідити можливі перспективи регіону, Bosch тимчасово орендував приміщення в Пряшеві, де працювало, за даними словацьких ЗМІ, близько чотирьох сотень людей (у коментарі представника компанії йдеться про звільнення близько 200 працівників).

Bosch
Фото: CyclingIndustry.News

Однак, попри закриття виробництва поблизу Пряшева, Bosch продовжує сприймати схід Словаччини як цікавий економічний регіон та, схоже, що повністю покидати Словаччину не збирається.

Bosch не покидає Словаччину, але є нюанси

Варто додати, що група Bosch також має завод у Міхаловце під назвою BSH Drives and pumps з виробництва електродвигунів і насосів для пральних машин, сушильних машин, посудомийних машин та інших приладів. Поблизу Братислави працює єдиний завод з ремонту генераторів Robert Bosch Production.

Головний офіс третьої словацької дочірньої компанії Robert Bosch знаходиться в Братиславі, вона має мережу з 44 автономних автосервісів Bosch Car Service.

У Пряшівському краї інвестиційний парк, де мав розміститись завод Bosch на 4 тисячі працівників, мав стати другим за величиною, створеним за часів уряду Едуарда Геґера. Загалом же в Пряшівському краї функціонують вже 13 індустріальних парків. Після запуску вони практично відразу почали привертати увагу крупних інвесторів.

В Україні ж варто розглядати розміщення виробництв технологічних гігантів на сході Словаччини як додатковий поштовх до розбудови прикордонної інфраструктури. Одним з кроків у цьому напрямку є продовження роботи над модернізацією наявних та відкриттям нових пунктів пропуску з країнами ЄС. Про це ми докладно писали в матеріалі «Спільний контроль: як Україна намагається осучаснити західний кордон та чому з ЄС це так складно».

Group 191

Уроки для України

Цей кейс є вкрай корисним для України в контексті повоєнної відбудови через залучення приватних інвесторів. Ось 2 ключові висновки, які важливо зафіксувати:

Перший: Замало створити індустріальний парк чи їхню мережу на певній території, яка може стати кластером. Питання, як цей парк функціонує.

Другий: Купівля землі для інвестора є вирішальним фактором. Ще у довоєнний час через це питання і Україна загалом, і окремі її регіони втратили не одного інвестора. Зазвичай, це питання якості бюрократії та корупційних ризиків.

Політичний контекст

Попри те, що фактичне скорочення виробництва з боку Bosch виглядає незначним, уся історія отримала в Словаччині також і політичний резонанс.

Закономірно, що представники нинішньої опозиції, які власне “привели Bosch у індустріальний парк Záborské”, критикують нинішній уряд Роберта Фіцо, при якому німецька компанія згорнула потужності, хай це і обернулося втратою роботи, на перший погляд, незначної кількості працівників, 200.

Насправді ж, йдеться про фактичне згортання чималої інвестиції, а не лише тестового майданчика. Причому, в тій частині країни, сході, де превалює електорат Роберта Фіцо, і одночасно – бракує сталих інвестицій.

ОНОВЛЕНО: на заяви опозиційних політиків відреагувала міністерка економіки Словацької республіки Деніса Сакова. Вона заявила, що мала розмову з представниками Bosch, які запевнили, що компанія попри скорочення виробництва поблизу Пряшева не збирається виводити решту бізнесу зі Словаччини.

Також, як зазначила міністерка уряд веде переговори ще з кількома інвесторами не тільки для району Міхаловце, але і для всього сходу і півдня Словаччини.

Вона не уточнила, які саме компанії беруть участь у переговорах, мотивуючи це небажанням зірвати потенційні інвестиції.

«Ми постійно говоримо про те, що нам потрібно зменшити регіональні диспропорції між регіонами та столицею, і просто регіони матимуть економічне зростання, якщо ми створимо достатню кількість робочих місць для людей», – сказала Сакова.

 

Infopost.media за матеріалами словацьких ЗМІ
титульне фото: cas.sk

Коментарі