Лідери ЄС у п’ятницю засудили Росію за “неспровоковану та невиправдану військову агресію” та пообіцяли непохитну підтримку Україні і біженцям, які рятуються від війни. Але вони не змогли запропонувати Україні “прискорений шлях” до членства в ЄС, як того просив президент Володимир Зеленський.
Про це пише видання Politico.
У заяві, опублікованій після багатогодинних дебатів на саміті Європейської Ради у Версальському палаці, лідери “визнали європейські прагнення та європейський вибір України” та зазначили, що її заявка на членство була “швидко” передана до Європейській комісії для отримання “своєї думки”. Це назвали початковим етапом тривалого процесу щодо оголошення країни-кандидата та початку переговорів про майбутнє членство.
Проте вони також свідчили про готовність політично наблизити Україну до ЄС, і поки цей процес відбувається.
“У очікуванні цього і без зволікань ми будемо ще більше зміцнювати наші зв’язки та поглиблювати наше партнерство, щоб підтримати Україну на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської родини”, – йдеться у спільній заяві.
Заява була опублікована після третьої години ночі, наприкінці першого дня дводенного саміту. Реакції з боку українського уряду наразі ще не було.
Заява недвозначно висловила намір ЄС допомогти Україні, у тому числі політичною та фінансовою допомогою та тимчасовим захистом біженців. Однак вона не запропонувала гарантії щодо членства, про яку просив Зеленський.
Ряд країн ЄС на чолі з Нідерландами наполягали на тому, що наразі немає можливості скоротити тривалий процес вступу навіть для України. Тим більше, якщо вона перебуває під активним військовим нападом з боку Росії.
“Я думаю, що ми всі визнали надзвичайно складну ситуацію, в якій перебуває Україна”, – сказав прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, покидаючи місце проведення саміту рано вранці п’ятниці. – “Всі дійсно шоковані”.
Рютте наполягає на тому, що ЄС вже розглядає заявку України з безпрецедентною швидкістю. Але, за його словами, оцінка Комісії “потребує часу – місяців, а може й років, перш ніж до чогось дійде”.
Лідери пообіцяли надати Україні низку іншої допомоги. Президент Європейської ради Шарль Мішель наголосив на пропозиції надати додаткові 500 мільйонів євро допомоги через так званий Європейський фонд миру. Він використовується для надання військової допомоги Україні.
Лідери також пообіцяли допомогти відновити Україну після війни – за умови якщо країна все ще буде існувати і не буде окупована президентом Росії Володимиром Путіним та його військами.
“Ми прагнемо надати підтримку відбудові демократичної України після припинення російського наступу”, – заявили лідери. “Ми налаштовані ще більше посилити наш тиск на Росію та Білорусь. Ми запровадили значні санкції і залишаємось готовими до швидкого введення нових санкцій”.
Президент Литви Гітанас Науседа, країна якого виступала за прискорене схвалення заявки України на членство, намагався зобразити результат саміту як великий прорив.
“Історична ніч у Версалі”, – написав він у Twitter. – “Процес почався. Тепер ми і українці повинні зробити це швидко. Героїчна українська нація заслуговує знати, що її раді в ЄС”.
Однак це загальне “так” ніколи не викликало особливих сумнівів. Конкретика була спотворена бюрократичною мовою.
Щодо розгляду заявки України на членство, у заяві лідерів йшлося про “відповідні положення” договорів ЄС.
Це дозволило країнам, які виступають за членство України, заявити про своєрідну перемогу, оскільки у договорах викладена процедура приєднання до блоку.
Нагадаємо, раніше представники кожної з країн ЄС заявили, що ландшафт безпеки швидко змінюється і це має змусити ЄС швидко розглянути заявки на членство. Обговорення заявок на членство послами ЄС є лише технічним кроком, однак він має значну символічну цінність. Невідкладно прийняти Україну за новою спеціальною процедурою Євросоюз закликав 28 лютого президент України Володимир Зеленський.
Фото: Ursula von der Leyen / Twitter
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.