fbpx
29 Грудня, 2023

НАТО не бачить: як Росія засіює територію Європи уламками ракет та безпілотників

НАТО не бачить: як Росія засіює територію Європи уламками ракет та безпілотників

29 грудня над Польщею з боку України пролетів невпізнаний об’єкт, який неофіційно ідентифікували як російську ракету, ймовірно Х-22 або Х-101. Проліт об’єкта підтвердили в Оперативному командуванні Збройних сил Польщі.

Там заявили, що Польща підвищила боєготовність засобів ППО, військові почали вивчати записи радіолокаційних систем, а на місці зникнення сигналу об’єкта організували наземний пошук, у якому беруть участь понад 20 військових.

Gchgqh1woaa9vbp

Однак це не перший випадок, коли країни ЄС та НАТО фіксували проліт російських ракет, безпілотників або падіння уламків на своїй території. Ми зібрали найбільш резонансні випадки.

Для контексту

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 25 лютого 2022 року держави-члени НАТО провели екстрені консультації відповідно до статті 4 Вашингтонського договору. Після цього на сайті НАТО з’явилась заява глав держав і урядів Альянсу із засудженням дій РФ та повідомлення про розгортання додаткових сил для захисту своєї території. 

«Ми розгорнули додаткові оборонні сухопутні та військово-повітряні сили у східній частині Альянсу, а також морські сили та засоби у всьому регіоні НАТО. Ми активували плани оборони НАТО, щоб підготуватися до реагування в низці непередбачених ситуацій і забезпечити безпеку території Альянсу, у тому числі спираючись на наші сили реагування. Зараз ми здійснюємо додаткові оборонні розгортання сил у східній частині Альянсу», – заявили в НАТО.

За Статтею 5 договору, у разі, якщо будь-яка з держав-членів Альянсу стає жертвою збройного нападу, усі інші без винятку члени Альянсу вважатимуть цей акт насильства збройним нападам на них усіх і вживуть усіх заходів, які вважатимуть за доцільне, щоб допомогти члену Альянсу, який зазнав нападу.

Польща: уламки української S-300 через російську атаку енергетичних об’єктів

15 листопада 2022 року на територію Польщі в селі Пшеводув біля кордону з Україною впали уламки ракети, внаслідок чого загинули дві людини. Спочатку з’явилась інформація про те, що ракета була російською, однак Сполучені Штати заявили, що ракета, ймовірно, була ракетою ППО, випущеною українськими силами на перехоплення російської ракети. Це пізніше було підтверджено в вересні 2023 року прокуратурою Польщі, яка заявила, що вибух був спричинений ракетою ППО S-300.

Цей інцидент стався під час атаки на українські міста та енергетичні об’єкти Росією.

89582193bbc1c408fb2b5c92fdf4f297 W960

Румунія: російські ракети та уламки дронів після атаки українських портів

9 лютого 2023 року дві російські крилаті ракети ввійшли в повітряний простір Молдови та Румунії. Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний, заявив, що ракети «Калібр» перетнули молдовський кордон, а потім увійшли до повітряного простору Румунії, перш ніж знову перетнути кордон на заході України.

Варто додати, що Румунія є країною-членом НАТО та приєдналась до трансатлантичного військового альянсу у 2004 році.

6 вересня 2023 року міністр оборони Румунії Анхель Тілвар підтвердив, що частини російського безпілотника Shahed могли впасти на територію Румунії після того, як він атакував український порт Ізмаїл на річці Дунай. Уламки доставили на подальше дослідження. 

Раніше того тижня міністерство оборони Румунії спростовувало повідомлення про те, що частини російського безпілотника впали на румунському боці Дунаю. Президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що напад на Румунію, яка є членом НАТО, буде «повністю неприпустимим».

 130501009 Danube Ports Map 640 Nc 2x Nc

Вже 13 вересня 2023 року у Румунії були знайдені ще одні уламки безпілотника після нової російської атаки на порти Рені та Ізмаїл. Тоді у результаті атаки були пошкоджені склади, що використовуються для вантажів зерна, резервуари для зберігання нафти та адміністративні будівлі.

В ніч на 26 вересня росіяни атакували дронами поромну переправу через Дунай Орлівка – Ісакча. Тоді мешканці румунського міста Ісакча повіту Тулча повідомили, що вночі чули гучні звуки і бачили п’ять-шість безпілотників.

Один зі свідків також зняв момент падіння безпілотника в Орлівці. В той момент він перебував на поромі на українському березі. При цьому на румунському боці, в Ісакчі, попередження про повітряний напад не було.

Пункт пропуску «Орлівка» для поромного сполучення запрацював чотири роки тому.

01000000 0aff 0242 509b 08dbbe4ddd81 Cx0 Cy10 Cw0 W1597 N R1 St S

Молдова: «блукаючі» російські ракети та загроза енергетичній системі

У липні 2022 року президентка Молдови Мая Санду заявила, що країна звернеться по допомогу до Румунії, яка є членом НАТО, якщо Росія спробує її атакувати. 

А вже 10 жовтня 2022 року у Міністерстві оборони Молдови опублікували повідомлення, що три крилаті ракети, випущені російськими військовими на територію України, порушили повітряний простір Молдови. 

«Спеціалізовані структури міністерства ідентифікували три ракети, які пролетіли над повітряним простором Молдови», – повідомили у відомстві, додавши, що інцидент також підтвердили як Румунія, так і Україна.  

Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску наказав викликати посла Росії, щоб той дав пояснення.

«Ракети становили небезпеку для інфраструктури Республіки Молдова і, зокрема, для цивільних літаків, що літають над повітряним простором країни», – зазначили в Міноборони.  

31 жовтня 2022 року українські Повітряні Сили збили російську ракету, яка впала в селі Наславча на півночі Молдови. Внаслідок цього було пошкоджено кілька будинків.  У відповідь МЗС Молдови оголосило про видворення одного російського дипломата.

15 листопада 2022 року Росія здійснила на енергетичні об’єкти України один із наймасштабніших шквалів ракет, вразивши різні об’єкти та спричинивши повсюдне відключення електрики. Постраждала і сусідня Молдова, де також стались масові відключення електропостачання через автоматичне відключення високовольтної лінії Ісакча – Вулканешти – МГРЕС внаслідок пошкодження українських електромереж. Це – головна ЛЕП, якою до Молдови надходила електроенергія з Румунії.

У січні 2023 року молдовські силовики виявили залишки ракети біля кордону з Україною, в околицях міста Бричень. Їх знайшов патруль прикордонної поліції, оскільки контроль тут посилили через попередні обстріли Росією прикордонної території. Це був третій випадок падіння уламків ракет на територію Молдови через атаку на Україну.

325725119 844363323312446 8368783703457077589 N

25 вересня 2023 року у невизнаному регіоні Молдови Придністров’я були знайдені уламки ракети С-300. Вони впали в одному з садів у селі Кіцкани. Влада Молдови відправила на місце падіння уламків військових спостерігачів із контингенту спільних миротворчих сил.

Aa1hoivi

27 вересня 2023 року, за даними інспекції з надзвичайних ситуацій Молдови, уламки ймовірно збитої ракети виявили в озері поблизу села Фарладан у Каушанському районі Молдови. Мешканці села помітили в озері окремі осколки, які могли бути від ракети, тип і походження якої взялись встановлювати експерти. Що важливо, село розташоване менше ніж за 40 кілометрів від кордону з Україною.

 

Infopost.media

Коментарі