12 Березня, 2023

«Ми поділяємо спільні цінності»: ізраїльський поет про підтримку України

«Ми поділяємо спільні цінності»: ізраїльський поет про підтримку України

Шахар-Маріо Мордехай народився у 1975 році в Хайфі на півночі Ізраїлю. Дитинство провів у Кір’ят-Бяліку, а наразі проживає в Тель-Авіві. Його друге ім’я від покійного діда по батьківській лінії, який був італійцем. Митець має ступінь бакалавра в галузі комунікацій та магістра з політології в Хайфському університеті. Мордехай викладає в середній школі громадянську освіту, історію, іврит і творче письмо, а також є автором чотирьох поетичних книжок. 

За словами ізраїльської редакторки та перекладачки Лізи Кац, Мордехай явно політичний поет, який говорить від власного імені як син ізраїльського солдата, тяжко пораненого під час Шестиденної війни 1967 року. У своїх віршах автор балансує між поезією та політикою, що викликає неабиякий резонанс у суспільстві. В 2010 році Мордехай переміг у міському конкурсі поезії Тель-Авіва, а в 2017-му отримав премію Прем’єр-міністра Ізраїлю за креативність у поезії. Його твори перекладені більш ніж 10 мовами світу. 

До України Шахар-Маріо Мордехай завітав для участі в ХІІІ Міжнародних поетичних читаннях Meridian Czernowitz, які щороку відбуваються в столиці Буковини. Під час його перебування у Чернівцях ми поспілкувалися з автором про те, як ізраїльтяни ставляться до війни в Україні, що потрібно зробити, аби налагодити діалог і подолати стереотипи, які все ще існують між нашими країнами, а також про проблеми антисемітизму й підтримку українських біженців. 

Photo Meridian Czernowitz

«В історії не було жодного випадку, за якого б демократична країна воювала з собі подібною. Коли дві демократії мають якісь розбіжності, вони долають їх мирним шляхом»

За словами Шахара-Маріо Мордехая, жителі Ізраїлю підтримують українців.

«Ми поділяємо спільні цінності, – говорить він. – Зараз можна чітко побачити світ: ті, хто не підтримує Україну (Північна Корея, Іран, Китай), – недемократичні країни; і ті, хто підтримує, – вільні та ліберальні. Це в основному країни Заходу: Західна Європа, США, а також Ізраїль. В історії не було жодного випадку, за якого б демократична країна воювала з собі подібною. Коли дві демократії мають якісь розбіжності, вони долають їх мирним шляхом».

Поет переконаний, що війна відбувається тільки між диктаторськими режимами або між демократією і тоталітаризмом, коли останній хочуть нав’язати тій чи іншій країні. 

Жителі Ізраїлю, на його думку, добре розуміють, що відбувається в Україні, передусім тому, що самі зазнають постійних війн від терористичних організацій.

«І тут нема можливості вирішити ці непорозуміння, – говорить він, – тому що одна держава демократична, а інша – ні. Те саме відбувається і з Україною. От тільки тут ситуація складніша, бо ви ділите кордони з ворожою імперією – росією. Тому це якраз той випадок, коли демократія б’ється з диктатурою».

І в цьому ізраїльтяни розуміють і підтримують українців.

Водночас на думку Мордехая, проблеми є з урядом Ізраїлю.

«Звісно, він підтримує Україну, – додає поет. – Але росія контролює Сирію, а ця країна межує з нашою. Саме тому Ізраїль має брати до уваги будь-які проблеми з Сирією, тому що це може мати зв’язок із росією. Остання в цьому випадку є силою залякування»

Foto Meridian Czernowitz

«Ізраїльтяни до кінця не усвідомлюють, наскільки великою є територія України»

Шахар-Маріо Мордехай переконаний, що чимало ізраїльтян не знають, що Україна – найбільша країна в Європі. Вони часто думають, що війна відбувається по всій території держави.

«З іншого боку, – міркує поет, – ізраїльтяни мають розуміти це краще, бо коли була війна в Газі, то інші частини країни майже не відчували її наслідків. Це чимось схоже на ситуацію в Україні, хоча навіть місто між Львовом і Чернівцями зазнало бомбардувань 24 лютого 2022 року (Івано-Франківськ – авт.). Але, думаю, ізраїльтяни таки до кінця не усвідомлюють, наскільки великою є територія України»

В Ізраїлі досі актуальним залишається і стереотип про високий рівень антисемітизму в Україні. Цю тему не припиняють обговорювати в соціальних мережах.

«Переважна більшість ізраїльтян підтримує українців, – говорить Мордехай, – але багато хто згадує і той факт, що Україна має проблематичну історію з євреями. Дехто вірить, що у вас досі поширений антисемітизм або прихильне ставлення до нього. І хоча є велика різниця між Україною та Німеччиною, але більшість ізраїльтян нині не мають з цією країною жодних проблем, зокрема, підтримують як дипломатичні, так і туристичні зв’язки). Вони їздять у Берлін, так само як і українці – в Тель-Авів».

А це впливає на розуміння ізраїльтянами того, що сучасні українці відрізняються від тих, які були колись.

Фото Meridian Czernowitz

Викликає захоплення в ізраїльтян і президент України Володимир Зеленський.

«Так, ми говоримо про нього весь час, – додає Мордехай. – Можливо, це не політкоректно, але ми горді з того, що єврейський лідер мужньо протистоїть диктатору та його адміністрації. Те, що відбувається в Україні, зачіпає ізраїльтян дуже сильно. Ми пишаємось Зеленським»

«Страшні речі, які робить росія, мають бути донесені до ізраїльтян»

На думку Шахара-Маріо Мордехая, його співвітчизникам треба ще багато чого дізнатися про ситуацію в Україні, щоб розуміти, що насправді відбувається.

«Страшні речі, які робить росія, зокрема на Донбасі, – міркує поет, – мають бути донесені до ізраїльтян. Також ті факти, що росіяни бомблять школи, музеї, університети…Це щось таке, про що багато хто не чув. Хоч уряд Ізраїлю симпатизує Україні, але є проблематична ситуація з росією, я гадаю, має бути тиск на уряд, щоб вони дали набагато більше зброї. Того, що ви отримуєте зараз, недостатньо»

Митець розповідає, що Ізраїль – держава, яка теж зазнає ракетних ударів по цивільному населенню. Тому уряд сформував «залізний купол», щоб захистити від них своїх людей. Багато ізраїльтян показали владі, що треба більше підтримувати Україну, аби допомогти їй закрити небо і врятувати мирних мешканців від бомбардувань.

«Бо росіяни не ведуть війну з українською армією, – додає Мордехай, – вони нападають на мирних жителів. І це те, що ізраїльтяни знають із власного досвіду»

Meridian Czernowitz

«Дуже важливо, щоб Україна була в топі новин весь час»

Поет розповідає, що в перші місяці повномасштабного вторгнення війна в Україні була головною новиною в ізраїльських медіа. Зокрема, наприкінці лютого 2022 року, коли був зруйнований музей Марії Примаченко на Київщині.

«Війна триває, – додає митець, – і наразі ми не бачимо її закінчення. Люди гинуть. Але зараз, коли вже минув час, не лише в Ізраїлі, але й інших країнах, люди говорять більше на інші теми, які, в принципі, теж важливі – зміни клімату, глобальне потепління, вибори. Проте Україна досі залишається на 2-3 місці. Дуже важливо, щоб вона була в топі весь час».

Це, на думку митця, дозволить не припиняти допомагати українцям.

Шахар-Маріо Мордехай переконаний: підтримка з боку ізраїльтян зумовлена ще тим фактором, що в цій країні зараз мешкає більше мільйона євреїв, які в минулому виїхали з росії та України.

«Більшість із них все-таки з України, – резюмує митець. – Вони дуже допомагають біженцям. Є в нас і чимало центрів, які надають підтримку. Кожного біженця з України радо приймають в Ізраїлі»

 

Лілія Шутяк для InfoPost.Media
Фото: Meridian Czernowitz у Facebook.
Титульне фото Василя Салиги

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі