fbpx
05 Серпня, 2024

Конфлікти Угорщини з ЄС через нафту і шпигунів, F-16 в Україні та московські плани словацького спікера парламенту – що було у сусідів минулого тижня

Конфлікти Угорщини з ЄС через нафту і шпигунів, F-16 в Україні та московські плани словацького спікера парламенту – що було у сусідів минулого тижня

F-16 працюють на користь Сил оборони, Угорщина продовжує закопувати свої відносини з Євросоюзом, ультраправі Румунії об’єднуються перед президентськими виборами, а словацький спікер парламенту складає валізу до Москви.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 29 липня по 4 серпня.

F-16 в українському небі

4 серпня після довгоочікуваного прибуття американських винищувачів, через 29 місяців після вторгнення Росії в Україну, українські пілоти почали літати на літаках F-16 для виконання операцій всередині країни.

«F-16 в Україні. Ми зробили це. Я пишаюся нашими хлопцями, які опановують ці літаки і вже почали використовувати їх для нашої країни», – сказав президент України Володимир Зеленський.

De52d03b25f7427899fdb076d07daa1e
Фото: ОП

Винищувачі F-16, створені компанією Lockheed Martin, довгий час були в списку потреб України через їхню руйнівну силу та доступність у всьому світі. Вони оснащені 20-міліметровою гарматою і можуть нести авіабомби та ракети.

Наразі невідомо, якими ракетами оснащені реактивні літаки. Однак за словами військових аналітиків, більший радіус дії ракет дозволить їм мати більше успіхів на полі бою.

ЄС вимагає пояснень від Угорщини через шпигунів

Європейська комісія попросила Угорщину пояснити своє нещодавнє рішення полегшити візові вимоги для громадян Росії та Білорусі, яке, на думку Брюсселя, «може призвести до фактичного обходу» обмежень блоку та підірвати стандарти безпеки в Шенгенській зоні без паспортів.

«Росія є загрозою безпеці. Нам потрібно більше, а не менше пильності. Надання потенційним російським шпигунам і диверсантам легкого доступу до ЄС підірвало б безпеку всіх нас«, – сказала Ільва Йоханссон, єврокомісар із внутрішніх справ.

На початку липня, одночасно з початком головування Угорщини в Раді ЄС і неоднозначною поїздкою Віктора Орбана до Москви, країна розширила дію так званої Національної картки на громадян Росії та Білорусі. Раніше він програма була відкрита для заявників з України, Боснії та Герцеговини, Північної Македонії, Молдови, Чорногорії та Сербії.

 

👇 Читай також:
Що насправді криється за «мирною місією» Віктора Орбана?

 

У Будапешті ж кажуть, що багато з цих працівників будуть зайняті на будівництві атомної електростанції PAKS II, яка будується коштом російських інвестицій.

Угорщина та Словаччина відмовились від транзиту нафти через Хорватію

Словаччина та Угорщина 2 серпня відхилили пропозицію Європейської комісії замінити втрачені поставки російської нафти альтернативним маршрутом через Хорватію. Але обидві країни відхилили пропозицію Єврокомісії використовувати вільні потужності Адріатичного трубопроводу JANAF у Хорватії для постачання нафти.

«Хорватія просто не є надійною країною для транзиту», — заявив міністр закордонних справ Угорщини Пийтер Сіярто. – «Ціни на транзит нафти підняли в п’ять разів після того, як почалась війна (Росії в Україні)».

1119396915 0 0 3072 2048 1440x900 80 0 1 50de3b08be85658b89a78b0b5626c5df.jpg
Фото: AP Photo / Petros Karadjias

Міністр закордонних справ Хорватії Гордан Грліч Радман назвав слова Сіярто «політично глибокою образливою заявою, яку Хорватія не очікувала від представника країни, на недоброзичливі кроки якої вона довгий час відповідала надзвичайною стриманістю та поміркованістю».

Польща та Угорщина остаточно зіпсували стосунки

Двосторонні відносини між Польщею та Угорщиною різко погіршилися після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, а надто — після того, як уряд Дональда Туска прийшов до влади в Польщі наприкінці 2023 року.

І ситуація пішла ще гірше цього тижня після того, як Орбан поскаржився на поляків у своїй щорічній промові в Baile Tusnad в Румунії:

«Вони читають нам лекції з моральних міркувань, вони критикують нас за наші економічні відносини з Росією, і водночас вони безтурботно ведуть бізнес з росіянами», – сказав Орбан, маючи на увазі нібито закупівлі Польщею російської нафти через посередників.

Заступник міністра закордонних справ Польщі Владислав Теофіл Бартошевський зауважив : «Я не розумію, чому Угорщина хоче залишатися членом організацій, які їй так не подобаються і які нібито погано до неї ставляться», маючи на увазі НАТО та ЄС.

Gtprqz6x0aac9jt
Фото: Radek Pietruszka / PAP

Інший скандал трапився після того, як глава польського МЗС Радослав Сікорський заявив, що Угорщина остаточно погодилася на пропозицію Польщі провести зустріч ЄС в Україні. На це його угорський колега Пийтер Сіярто відповів:

«Сікорський переступив іншу межу і збрехав, коли заявив, що я з ентузіазмом підтримав його безглузду пропозицію провести наступну неформальну зустріч міністрів закордонних справ ЄС в Україні».

Andrej Danko
Фото: Profimedia/ČTK

Колега Роберта Фіцо по коаліції заявив, що поїде в Москву

Віце-спікер словацького парламенту та лідер націоналістичної Словацької національної партії Андрей Данко оголосив про свої плани відвідати Росію.

У відео на своїй сторінці у Facebook Данко заявив:

«Я маю відкрите запрошення відвідати [Росію] у будь-який час».

За його словами, економіка Словаччини зазнає краху без співпраці з Росією. Попри критику з боку експертів і опозиційних партій, Данко стверджує, що під час його візиту також будуть розглянуті питання, пов’язані з рішенням України припинити транзит нафти російського «Лукойлу» до Словаччини.

Угорського лоукостера Wizz Air оштрафували за обман пасажирів

Національний орган з питань конкуренції Угорщини оштрафував авіаперевізника Wizz Air на 770 000 євро за повідомлення, що вводить в оману.

В угорській установі заявили, що ця авіакомпанія обманом змушувала клієнтів купувати дорожчі квитки. Угорська установа заявила, що Wizz Air порушив професійне зобов’язання та ввів в оману потенційних клієнтів, описуючи свою послугу автоматичної реєстрації, чим підштовхував споживачів до купівлі дорожчих пакетів.

Представники Wizz Air ситуацію наразі не коментували.

У Румунії формують нову коаліцію ультраправих партій

У неділю, 4 серпня, в Бухаресті було підписано протокол про створення Національної асоціації Великої Румунії. Асоціація пропагує цінності організації Vatra Românească – ультраправого націоналістичного руху, сформованого у 1990 році, мета якого — врятувати румунів, «переслідуваних у власній країні», від угорців.

За словами виконавчого голови Партії Великої Румунії (Nagy-Románia Párt), Дорела Онака, статут Національної асоціації підписали вже десять політичних формувань, а ще 26 зазначили, що вони приєднаються в майбутньому. Однак які саме він не уточнив.

1722784939 Temp Egfgjn Cover@4x
Фото: George Călin / Inquam Photos

За словами Дорела Онака, нинішні парламентські партії повністю відхилилися від захисту національних інтересів. Пізніше в асоціації планують визначити власних кандидатів для участі у парламентських і президентських виборах.

Партія Великої Румунії не була представлена в парламенті Румунії після виборів 2008 року. У 2009 році вони набрали 8,65% голосів на виборах до Європарламенту, тож мали трьох євродепутатів, але у 2014 році до Європарламенту не потрапили.

Взяла приклад з ОП: президентка Молдови зустрілась із блогерами

Президентка Молдови Майя Санду продовжує консультації щодо проведення референдуму про вступ Молдови до ЄС. 2 серпня глава держави зустрілася із блогерами.

5 1
Фото: presedinte.md

«На зустрічі президент наголосила на важливості відповідального діалогу з передплатниками в соцмережах та онлайн-спільнотах. Глава держави розповіла про перевірку інформації з публічного простору, запобігання розповсюдженню хибних відомостей та небезпеці кампаній дезінформації в інтернеті, спрямованих на маніпулювання громадською думкою за допомогою брехні, фейкових новин та пропаганди», — повідомили в адміністрації Санду.

Раніше Санду провела консультації з представниками політичних партій, неурядових організацій, головами районів та діячами культури. Референдум про вступ Молдови до ЄС та вибори президента відбудуться в один день – 20 жовтня.

 

Infopost.media

Коментарі