Польща не підтримуватиме українських біженців-чоловіків, Угорщина продовжить качати російську нафту, Орбан потерпає від нового суперника, словацького прем’єра Фіцо звинуватили у стеженні за конкурентами за допомогою системи Pegasus, а проросійські олігархи знову купляють голоси у Молдові.
Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 9 по 15 вересня.
Польща виступає за припинення пільг ЄС для українських чоловіків призовного віку
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Польща підтримає припинити соціальні виплати українським чоловікам призовного віку в Європі, щоб змусити їх повернутися додому і боротися із вторгненням Росії.
Сікорський сказав, що ця ідея «допоможе фінансам Західної Європи, що політично допоможе основним партіям протистояти правим радикалам».
Глава МЗС України Андрій Сибіга заявив, що «підтримає» цю ідею, але для цього потрібні «відповідні умови». Він додав, що за кордоном перебувають близько мільйона чоловіків мобілізаційного віку, у тому числі 300 тисяч у Польщі.
Угорщина отримала лазівку для транзиту російської нафти через Україну
Транзит російської нафти зелене світло у рамках угоди Росії з Угорщиною, що поклало край багатомісячному протистоянню через нові нафтові санкції Києва проти російської компанії «Лукойл».
Згідно з угодою, російська енергетична компанія «Лукойл», продукцію якої зараз заборонено ввозити в Україну, замість цього продаватиме свою нафту угорському енергетичному гіганту MOL, який потім зможе транспортувати її через Україну до ЄС.
«Компанія MOL повідомила, що наразі вони є власниками продукту, який транзитом прямує через Україну, і ми цим задоволені», – заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у вівторок. – «Це не російська компанія, це компанія MOL, яка здійснює транзит своєї продукції через українську систему».
Влітку Україна заборонила «Лукойлу» транспортувати свою нафту через нафтопровід «Дружба», що викликало обурення Угорщини та Словаччини, які отримують російську нафту трубопроводом через Україну.
Хоча Угорщина спочатку стверджувала, що обмеження «Лукойлу» спричинять паливну кризу всередині країни, ЄС неодноразово відмовлявся втручатися, заявляючи, що постачання нафти продовжується на попередньому рівні.
Угорщині було дозволено імпортувати російську нафту на основі виключення санкцій, яке вона отримала два роки тому. Виняток був задуманий як тимчасовий захід, але Угорщина фактично збільшила імпорт нафти через український трубопровід на 50% з 2021 року. Угорська енергетична компанія MOL також отримала рекордне зростання прибутку.
Партія Орбана готується до боротьби з Пийтером Мадяром з TISZA
«Внутрішня політична сцена змінилася», — визнав прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у закритій промові перед членами партії «Фідес» на минулих вихідних, маючи на увазі несподіваний сплеск підтримки опозиційної партії TISZA.
Опитування цього тижня показали, що TISZA відстає від Фідес лише на 4-5 відсоткових пунктів, утвердившись як головний суперник на наступних загальних виборах у 2026 році. Агентство Median виявило, що Угорщина рухається до двопартійної системи, де колишні опозиційні партії не проходять 5% поріг.
Читай також 👇
Електоральна сенсація в Угорщині: опозиційна TISZA відстає від Fidesz Орбана лише на статистичну похибку
Лідер партії TISZA Пийтер Мадяр, вихідець із Fidesz і колишній чоловік екс-міністерки юстиції Юдіт Ворго, вийшов на передову угорської політики в лютому, і лише через чотири місяці його партія набрала 30% голосів на виборах до ЄС. В інтерв’ю HVG Мадяр зізнався, що до нього вже звернулися «олігархи», які хочуть бути в безпеці незалежно від того, хто виграє наступні вибори.
Словацький прем’єр Фіцо відкинув звинувачення у купівлі шпигунського програмного забезпечення Pegasus
Минулого тижня словацьке видання Denník N повідомило, що Словацька розвідувальна служба (SIS) придбала скандальну шпигунську програму Pegasus.
Цю ізраїльську систему, яка може стежити за технологічними пристроями та прослуховувати через їхні мікрофони, вже використовували для шпигування за кількома продемократичними лідерами та журналістами в інших країнах, зокрема в Угорщині та Польщі.
Кілька членів уряду відтоді заперечували ці звинувачення, а сам Фіцо назвав їх «безглуздими». Однак одне з чотирьох джерел, яке підтвердило інформацію Denník N, повідомило, що система шпигунства перейшла з тестової фази на повну роботу у вересні. Експерт з оборони та безпеки з опозиційної партії «Свобода та солідарність» (SaS) Юрай Крупа стверджує, що він і ЗМІ отримали достовірну інформацію про придбання Pegasus з кількох незалежних джерел.
У Молдові виявили мережі незаконного фінансування, пов’язані з Росією
Членів місцевих осередків політичних партій у Молдові, пов’язаних з олігархом-втікачем Іланом Шором, звинувачують в отриманні коштів із незадекларованих джерел для участі в протестах, пов’язаних із президентськими виборами в країні, які мають відбутися в жовтні.
У вівторок, 10 вересня, Антикорупційна прокуратура повідомила, що спільно зі співробітниками Національної слідчої інспекції провела обшуки в рамках розслідування незаконного фінансування партій. Звинувачення включають незаконне фінансування та відмивання грошей організованою злочинною групою.
За даними прокуратури, члени партії Ілана Шора, молдовського олігарха, пов’язаного з Москвою, мали рахунки в підсанкційному Росією «Промсвязьбанке», який підтримує російських військових в Україні.