fbpx
06 Березня, 2023

Кая Каллас нокаутує популістів

Кая Каллас нокаутує популістів

За парламентськими виборами в Естонії уважно стежили по всій Європі і ось чому. Естонський уряд відомий своєю безкомпромісною підтримкою України. Так, Естонія невелика держава, але естонці надали Україні безпрецедентно велику військову допомогу з точки зору своїх можливостей та порівняно з іншими країнами ЄС.

При цьому головні опоненти прем’єр-міністра та лідера реформістів Каї Каллас із популістської Консервативної народної партії (EKRE) критикували уряд за цю підтримку, вимагали припинити військову допомогу та прийняття українських біженців. Засновник партії Март Гельме, який у 90-ті роки встиг побувати послом Естонії у Москві, тим часом виявився одним із найпопулярніших політиків країни. Соціологія демонструвала, що його партія може перемогти на виборах, що Гельме навіть формуватиме новий уряд чи принаймні без його участі жодна нова коаліція не обійдеться.

157191 136667841863e646b9c925f Big

Підсумки виборів показали, що страхи були марними. Реформісти буквально нокаутували популістів з EKRE. Так, консерватори прийшли до фінішу другими, трішки відтіснили Центристську партію, яка після хвороби та смерті свого харизматичного засновника Едгара Савісаара перестала бути провідною партією Естонії.

 

Читай також:
Князь Едгар. Колонка Віталія Портникова

 

Але розрив між ними та реформаторами величезний – партія глави уряду випереджає суперників у два рази, 32% проти 16%. І найголовніше – консерватори не можуть створити коаліції навіть із тими партіями, які потенційно могли б стати їхніми союзниками — банально не вистачає голосів. Наступні чотири роки роботи естонського парламенту Март Хельме та його соратники проведуть на лавах опозиції. Не пройшли до парламенту і незалежні висуванці, серед яких колишній голова самоврядування Нарви Михайло Стальнухін, виключений з центристської партії за свої проросійські заяви. Стальнухін обіцяв після парламентських виборів зайнятися створенням «російської партії», якої в Естонії, між іншим, не існує. Але тепер навряд чи до його ініціативи поставляться всерйоз.

Чому це є важливим? Тому що кожні європейські вибори сьогодні – перевірка виборців на втому від війни.

В Естонії на цій «втомі» відверто спекулювала одна з найбільш затребуваних партій, лідери якої доводили, що думають насамперед про естонців, а не про якісь там чужі війни і що допомога Україні лише послаблює саму Естонію. І ця позиція не принесла популістам серйозного результату і позбавила їх навіть примарного шансу опинитися в уряді. А от представники правлячої коаліції своєї заангажованості у допомозі Україні не приховували. Прем’єр Кая Каллас говорила про необхідність збільшення європейської підтримки Україні у всіх своїх інтерв’ю та публічних виступах. А голова зовнішньополітичного відомства Урмас Рейнсалу з партії «Вітчизна» за кілька днів до виборів вирушив з візитом до Львова, зустрівся із Володимиром Зеленським і заявив про необхідність прискорення процесу європейської інтеграції України.

Те, що педалювання теми «втоми» від підтримки України не приносить електорального успіху – важливий урок для всіх тих політиків, які лише збираються спекулювати на цій темі в інших країнах Євросоюзу. Ось чому Кая Каллас та її однопартійці здобули перемогу, яка важлива не тільки для самої Естонії.

 

 Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

Титульне фото: European Parliament

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі