Аналітика 27 Жовтня 17:40

Re:Open Zakarpattia 2021: форум про розвиток мультикультурних фронтирів України на основі довіри та згуртованості 

5-6 листопада пройде ІІ-й форум ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia”, який цьогоріч буде мати особливий фокус на темі розвитку мультикультурних фронтирів України, соціальній згуртованості, інтеграції та протидії дезінформації.

Протягом 2-х днів форум об’єднає у відвертих та фахових дискусіях тих, хто ухвалює рішення та впливає на цей процес на локальному, регіональному, національному та центральноєвропейському рівнях.

Водночас, як і було заявлено з моменту започаткування проєкту, ініціатива “Re:Open Zakarpattia” не обмежується виключно подією, 2-денним форумом, хай і вже щорічним, а передбачає тривалий та багаторівневий дискурс, цілу серію різних заходів.

“Re:Open Zakarpattia 2021” реалізується ГО «Інститут Центральноєвропейської Стратегії» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що дає можливість втілити задумане на основі принципів відкритості, об’єктивності та незалежності.

“Ми залишаємося вірні первинній ідеї нашого проєкту, яка полягає не просто у промоції регіону чи країни, а в осмисленні та переосмисленні тем, проблем, викликів, ресурсів, ініціюванні повноцінного дискурсу та публічного діалогу, колективного мозкового штурму. Саме так, на наше переконання, й вибудовується довіра, згуртованість та готовність до спонтанної та довготривалої взаємодії заради розвитку, – пояснює директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії Дмитро Тужанський. – Ми фокусуємося на Закарпатті, як унікальному мультикультурному українському фронтирі в географічному центрі Європи, який дозволяє будувати ціннісні, логістичні, культурні та інші мости співпраці та порозуміння практично у будь якому напрямку. Водночас, ми не обмежуємося виключно одним регіоном, а намагаємося шукати точки дотику та перетину з іншими українськими мультикультурними фронтирами, як то Буковина та Бесарабія, які тісно зв’язують Україну з її справжнім цивілізаційним домом – вільною спільною Європою”.

Результати першого форуму Re:Open Zakarpattia

Це одне з найважливіших питань, яке ми як організатори ставили перед собою, коли тільки замислювали наш проєкт, і щоразу перед новою активністю чи цьогорічним форумом “чого ми можемо і прагнемо досягти, і коли саме”.

За підсумками минулорічного форуму можна з упевненістю та без зайвої скромності сказати, що ми змогли:

По-перше, провести найбільш цілісну, змістовну та масштабну промо-кампанію Закарпаття як унікального регіону України, при чому як в межах всієї країни, так і за її межами, зокрема в Угорщині, Румунії, Молдові, Білорусі та Німеччині.

Re:Open Zakarpattia 2020 було висвітлено, окрім української та російської, також англійською, угорською, румунською, німецькою мовами. Про форум і регіон інформували провідні медіа України, як то Українська та Європейська Правда, Інтерфакс, Радіо Свобода, Укрінформ, Суспільне, Ліга, Дзеркало Тижня та багато інших, а також телеканали Суспільне, Прямий, Експрес, Українське та Громадське радіо. 

На одному з найбільш авторитетних видань України “Європейська правда” було створено спецпроєкт “Re:Open Zakarpattia” з ключовими напрацюваннями форуму.

Загалом ми відслідкували понад 500 якісних згадок про форум Re:Open Zakarpattia у мережі інтернет. Тільки онлайн-трансляція форуму в Youtube та Facebook сумарно зібрала майже 130 тисяч. Промо-відео форуму та сюжети з форуму на різних платформах зібрали сумарно понад 300 тисяч переглядів.

Roz Fb Promo 5 Infopost Roz2021

По-друге, нам вдалося залучити до “амбасадорів” нашого проєкту, а відтак регіону та тематик форуму євродепутатів, міністрів, парламентарі, експерти, візіонери та бізнесменів, які продовжують комунікувати ідеї та напрацювання нашого форуму, спростовувати стереотипи.

По-третє, спростувати у вигляді якісних і кількісних досліджень ключові стереотипи, які на жаль сформувалися про Закарпаття за його межами, зокрема про сепаратизм та контрабанду як виключну зайнятість та вирішальний фактор розвитку регіону. Це вдалося зробити за рахунок найбільш масштабного та глибокого соціологічного дослідження, проведеного в рамках підготовку форуму “Re:Open Zakarpattia 2020” спільно з Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва. Окрім власне форуму, це дослідження було презентовано в низці урядових, дипломатичних та аналітичних інституціях в Україні та закордоном, як основа вироблення політик та ухвалення рішень.

По-четверте, щонайменше 2 нові довгострокові міжнародні проєкти були ініційовані в Закарпатській області на підставі даних, напрацювань та в комунікації з командою “Re:Open Zakarpattia” за підсумками форуму. Ще 2 проєкти/програми наразі перебувають у стадії підготовки.

По-п’яте, команда Інституту Центральноєвропейської Стратегії підготувала книгу ідей та рішень для розвитку Закарпатської області у вигляді “policy paper”, яка розповсюджується серед усіх, хто розробляє, ухвалює та впливає на розробку і ухвалення рішень щодо розвитку Закарпаття як регіону на перетині місцевої, регіональної, транскордонної та міжнародної політики.

Тематичні напрямки форуму та спікери

Reopenzakarpattia2021 Pic4

За 2 дні форуму ми плануємо організувати близько 10 панельних дискусій, динамічних виступів та презентацій на такі тематики:

 1. Західні мультикультурні фронтири України: що вони можуть, чого потребують та чому вони важливі для згуртованості країни і її інтеграції в євроатлантичний Захід
 2. Закарпаття як новий дім: особисті історії людей
 3. Що чекає регіони України після децентралізації? Як забезпечити розвиток і згуртованість
 4. Місце України у Центральній Європі як геополітичному регіоні: як будувати мости та долати кордони
 5. Освіта в мультикультурних регіонах: як зупинити “падіння” та забезпечити прогрес
 6. Деколонізація України: Чому це досі важливо і що варто зробити
 7. Міжетнічні відносини в Україні: як забезпечити довіру та порозуміння; як протидіяти дезінформації та розпалюванні ворожнечі
 8. “Зелений курс для Закарпаття”: як збалансувати розвиток та екологічні виклики
 9. Надихаючі історії із Закарпаття, про які має знати Україна та весь світ
 10. Що міжнародні партнери та організації можуть зробити для українських регіонів

Наразі участь у цих дискусіях нам уже підтвердили: 

 • Сюзан Кутор, заступниця директора Місії USAID в Україні 
 • Віола фон Крамон, депутатка Європейського парламенту 
 • Олена Богдан, голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті 
 • Павло Шеремета, міністр економіки і торгівлі України в 2014 році
 • Лілія Гриневич, міністерка освіти та науки України 2016-2019  
 • Павло Клімкін, міністр закордонних справ України 2014-2019 
 • Оксана Забужко, письменниця 
 • Ярослав Грицак, історик та професор УКУ 
 • Ганна Гопко, голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС»
 • Аттіла Демко, керівник центру геополітики в Колегіумі Матіяша Корвінуса
 • Александр Дулеба, експерт Асоціації словацької зовнішньої політики 
 • Павло Казарін, журналіст та публіцист 
 • Мартон Угрожди, директор Інституту зовнішньої політики та торгівлі при МЗС Угорщини
 • Іванна Климпуш-Цинцадзе, народна депутатка
 • Роман Грищук, народний депутат
 • Сергій Квіт, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти
 • Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти
 • Ткачук Анатолій, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства. 

Але це далеко не вичерпний список спікерів цьогорічного форуму.

“Одним із підсумків минулорічного Форуму стало те, цього року було значно легше запросити спікерів: вони вже знають про рівень і масштаб події, розуміють, що Re:Open Zakarpattia – це платформа для конструктивної дискусії і порозуміння. Для кожної панелі ми намагаємося забезпечити широту точок зору і контексти різних щаблів: у нас за одним столом зустрінуться міністри і шкільні вчителі, народні депутати й голови громад, економісти й митці, громадські активісти і управлінці. Наша амбіція – популяризувати Закарпаття як майданчик просування України в центральноєвропейський контекст, зробити наш край постійним місцем зустрічі і точкою, що символізує мультикультурність всієї країни. Ми прагнемо, щоб кожна подія була експертною і репрезентативною, але водночас також і цікавою, актуальною; хочеться, щоб записи цих дискусій стали інтелектуальним хітом, який переглядатимуть ще довго і далеко поза межами нашого краю, щоб вони формували порядок денний на наступні місяці. Програма – це лише маленька видима частина нашої довгострокової роботи, але ми намагалися побудувати її так, щоб у людей вона викликала таку емоцію: “Вау, це відбувається в Закарпатті!” – пояснює задуми куратор програмної частини “Re:Open Zakarpattia 2021” письменник Андрій Любка

Партнери

Ми пишаємося кожним із наших цьогорічних партнерів, адже внесок кожного з них дає можливість нам максимально втілити та розкрити ідеї проєкту.

Фонд Демократичні ініціативи, Центр сталого миру та демократичного розвитку (SeeD), Школа політичної аналітики забезпечення соціологічні та аналітичні дані для тем форуму, чимало з яких будуть підготовлені та оприлюднені ексклюзивно.

Європейська правда, The Village Ukraine, Курс, Zaxid.net, Varosh, Суспільне, Lviv Media Forum, телеканал М-студіо та чимало інших медіа дозволять донести ідеї та ключові напрацювання нашого форуму до широкої аудиторії.

Окрему увагу ми хотіли би звернути на соціально-відповідальному бізнесі Закарпаття, до якого ми цьогоріч звернулися з пропозицією співпраці та який відгукнувся на нашу пропозицію, інституційно підтримавши “Re:Open Zakarpattia 2021”. 

Про кожного з наших партнерів ми розповімо окремо.

Reopenzakarpattia2021 Pic37 (2)

Формат події та участь усіх бажаючих

З огляду на цілий ряд об’єктивних факторів (від пандемії та карантинних обмежень до технічних обмеженностей локацій) “Re:Open Zakarpattia 2021” пройде у змішаному форматі, який передбачатиме створення цифрової студії на локації події. Це дозволить, по-перше, прийняти для живої дискусії тих спікерів, які зможуть фізично приїхати на Закарпаття в ці дні, по-друге, підключити в режимі онлайн тих спікерів, які не зможуть приїхати, і по-третє, ключове, забезпечити якісну інтегровану трансляцію всього форуму із залученням зацікавлених глядачів у мережі (Facebook, Youtube), в ефірі місцевих телеканалів, зокрема партнерів форуму «Суспільне Закарпаття» та «М-Студіо», та на будь-яких інших платформах, які зацікавляться подією.

Контакти та співпраця

Ми завжди відкриті для ідей, пропозицій та співпраці. Більше того, дуже сподіваємося на таку взаємодію, бо розуміємо її як цінність та віримо у співпрацю на рівні ідей.

Наразі з будь яких питань ви можете звернутися за контактами: reopen.zakarpattia@gmail.com (найкращий канала комунікації) або +380953275590, +380673278074

Водночас, дуже радимо підписатися на офіційні сторінки форуму в соціальних мережах, у тому числі на подію у Facebook, а також на сторінку ініціативи «Re:Open Zakarpattia».

Що таке “Інститут Центральноєвропейської Стратегії”

Інститут Центральноєвропейської Стратегії (The Institute for Central European Strategy, ICES) – це громадська організація, яка заснована в Ужгороді в 2019 році та діє за принципом «фабрики думок» (think tank).

Roz Infopost2021

ICES втілює проєкти у сфері освіти, аналітики, розвитку медіа, місцевого самоврядування, транскордонної співпраці, адвокації реформ, тощо.

Організація ставить собі за мету концептуалізувати та адвокатувати нову стратегію України в Центральній Європі задля консолідації цього геополітичного регіону та інтеграції України до трансатлантичної спільноти.

Інститут Центральноєвропейської Стратегії є засновником та організатором форуму Re:Open Zakarpattia.

 

 • Infopost.Media є одним з інформаційних партнерів заходу, зокрема висвітлюватиме дискусії про Центральну Європу, протидію дезінформації та мультикультурний діалог.

 

***Стартове фото Владислава Товтина, люб’язно передане команді проєкту

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi National Geographic OLO Omega Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Ryanair SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банк банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори виборчий туризм видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит децентралізація Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія електронна комерція емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень Жолт Немет журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт Індія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал карантин картка Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки на літак квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер кінофестиваль Кіра Рудик Кішварда класик клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід козаки колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарі лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини Недитячі казки нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса озера окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опади опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація Пекін пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа пожертви поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портников послуги посол посольство посуха Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина соколи! Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Тайвань Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП торгівля традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість трилер Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Це дитя Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарок Ярослав Грицак