fbpx
15 Листопада, 2022

Вихід з Росії та імпорт в Україну: чому Nokian переносить виробництво шин до румунсько-угорського кордону

Вихід з Росії та імпорт в Україну: чому Nokian переносить виробництво шин до румунсько-угорського кордону

Румунське місто Орадя (Орадеа) у Трансильванії отримає інвестиції у розмірі близько 650 млн доларів США. Тут планує побудувати новий завод фінський шинний гігант. Так компанія прагне замінити продані у жовтні підприємства в Росії, які не змогли працювати через санкції. Підприємство на 500 працівників розташується поблизу кордону з Угорщиною та за 200 км від кордону з Україною.

Про це йдеться у проміжному звіті NOKIAN TYRES PLC.

Nokian Tyres Factory In Vsevolozhsk

На майбутньому заводі в Ораді будуть виготовлятися, зокрема, шини для легкових автомобілів і позашляховиків, які продаватимуться переважно на ринку Центральної Європи.

«Після ретельного аналізу понад 40 локацій і кількох факторів, таких як наявна кваліфікована робоча сила, логістичні переваги та стабільне бізнес-середовище, стало зрозуміло, що Орадя є найкращим вибором для нашої нової фабрики. Ми сповнені рішучості побудувати завод з нульовими викидами CO2, перший в нашій галузі. Розташування в Румунії підтримує цю мету, оскільки ми можемо використовувати зелену енергію, вироблену поблизу», — зазначив операційний директор Nokian Tyres Адріан Качмарчик.

Озвучена сума інвестицій є одніє з найбільших прямих іноземних інвестицій в Румунію за останні роки. Річна потужність заводу спочатку становитиме шість мільйонів шин. На цьому майданчику також розмістять підприємство для зберігання та дистрибуції шин.

Release Dayton Progress Continues

Фото: oradea.ro

Будівництво планується розпочати на початку наступного року. Очікується, що перші шини будуть виготовлені в другій половині 2024 року, а завод вийде на повну виробничу потужність у 2027 році.

Що дасть Румунії інвестиція шинного гіганта

За словами мера міста Флоріна Бірти (Florin Birta), завод Nokian – це можливість для Орадя відновити ділянку, яка була занедбаною після того, як у 2002 році закрили центральну теплостанцію комуністичної епохи.

Проте, головною перевагою міста стало географічне розташування. Місто розташоване лише за кілька кілометрів від кордону Румунії з Угорщиною, в трьох годинах їзди від Будапешта, та має прямий доступ до автомагістралі, яка входить у центральноєвропейську транспортну мережу: те, чого немає в багатьох містах Румунії.

«Угорщина прийшла з автомагістраллю до кордону, а Румунія побудувала 5 км шосе, і ми знаходимося в 10 хвилинах від шосе. Зараз ми реалізуємо проект, завдяки якому смуга муніципалітету буде безпосередньо з’єднана через чотирисмугову дорогу з шосе та мережею автомагістралей Європи», – зазначає мер міста.

За його словами, інвестиції за останні 10 років у промислові парки, побудовані в Ораді, створили понад 10 000 робочих місць. В середньому 1000 нових робочих місць щорічно.

1 Florin Birta

Мер міста Орадя Флорін Бірта / Фото: zf.ro

Крім того, у партнерстві з Радою округу в Ораді будується вантажний термінал в аеропорту, що також було важливим у переговорах з Nokian. Наразі на будівництво інтермодального терміналу поблизу автомагістралі А3 проходить тендерна процедура.

Це не перша велика інвестиція від світових виробників у місто. З початку року вони залучили 125 мільйонів євро від компанії Stihl (виробник бензопил, мотокос, газонокосарок), третю велику інвестицію в 50 мільйонів євро поки тримають в таємниці.

Чи вплине прихід Nokian Tyres в Румунію на український ринок

Оскільки завод Nokian розташовуватиметься поблизу кордону з Угорщиною, що відкриває компанії прямий доступ до центральноєвропейських ринків, розраховувати на транзитні потужності України не доводиться. Однак повернення Nokian вплине на автомобільний ринок України.

Через проблеми із логістикою, імпорт шин до України зазнав скорочення після початку повномасштабного вторгнення Росії. Зокрема, у компанії Nokian Tyres, яка мала потужне виробництво у Росії, імпорту з країни-агресора не було зовсім. Відповідно, шинні трейдери торгували тими моделями, які були завезені до України до війни.

Та і загалом український шинний ринок сильно впав через воєнні дії. Про це заявили у компанії Continental. У компанії «Росава» повідомили, що проблеми, викликані пандемією у воєнний час не зникли, а навпаки – отримали подальший розвиток. Це позначилося на зростанні цін на сировину та логістичні послуги, і відкладений попит.

Щодо логістики під час війни, то для Continental логістика продукції компанії не змінилася. Як і раніше, усі шини надходять до України зі складів країн ЄС. Проте, на асортимент та ціни впливають кілька негативних факторів. Серед них – дефіцит сировини, підвищення вартості пального, обмеження виробництва на ринках деяких країн, або його передислокація.

Важливо про вихід Nokian Tyres з Росії

Найбільші шинні виробники відразу після російського вторгнення в Україну оголосили про зупинення роботи своїх заводів у РФ. Частина зробили це публічно, як наприклад Michelin, Bridgestone, Pirelli, Yokohama, частина намагались вийти з російського ринку без зайвих заяв, як Continental.

Фінська компанія Nokian Tyres 25 лютого оголосила про перенесення виробництва деяких своїх ключових продуктових ліній з Росії до Фінляндії та Сполучених Штатів, щоб підготуватися до можливих подальших санкцій після вторгнення Росії в Україну. Як «компенсацію» своєї роботи в Росії в Nokian Tyres заявили про пожертву 100 тисяч євро ЮНІСЕФ для допомоги дітям у зоні бойових дій в Україні.

Однак про припинення роботи заперечили у російській прес-службі Nokian Tyres. Тому російські заводи фактично продовжували свою роботу.

У червні Nokian знову вирішила ініціювати «контрольований вихід» з Росії, заявивши, що продовжувати діяльність у країні більше неможливо. У жовтні Nokian підписала угоду про продаж своїх російських операцій російській нафтогазовій компанії «Татнефть» приблизно за 400 мільйонів євро.

Щоб забезпечити постачання своєї продукції, на початку року Nokian вирішила прискорити свої плани щодо інвестування в нові виробничі потужності в Європі, і румунський завод є ключовим елементом цих планів. Фірма також буде збільшувати потужності на своїх заводах у Фінляндії та США, частково прагнучи стати більш географічно диверсифікованим у своїх виробничих операціях.

Важливо додати, що близько 70% від фізичного обсягу продукції Nokian Tyres, виробленої у Росії, раніше експортувалися до 44 країн світу, включаючи Україну, Фінляндію, Скандинавію, країни Центральної Європи та Північної Америки.

 

InfoPost.Media

За матеріалами nokiantyres.ua, oradea.ro, zf.ro, agerpres.ro, Reuters, auto.24tv.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі