fbpx
09 Серпня, 2021

Фактчекінг: Як на Закарпатті мало не звели фабрику дронів

Фактчекінг: Як на Закарпатті мало не звели фабрику дронів

Цій історії уже кілька місяців, але вона важлива з точки зору “роботи над помилками”, аби їх не повторювати. Адже йдеться про одну з численних дезінформацій, на перший погляд невинну та милу, але на яку “клюнули” багато тих, хто мав би цю дезінформацію першими викрити та спростувати.

1-го квітня сайт про техніку та сучасні технології Gagadget опублікував новину про фабрику агродронів, яку нібито планує запустити відома китайська компанія DJI неподалік від Ужгорода у селі Тарновці. З посиланням на Facebook прес-служби компанії (при чому без прямого лінка, а лише у вигляді текстових формулювань).

4 Dron Gg

 

Gagadget.com інформував, що підготовчі роботи з будівництва заводу вартістю 77 млн доларів розпочалися ще у листопаді минулого року (Хм, і ніхто за півроку про це не повідомив).

Видання цитує керівника компанії, на ім’я Frank Wang Tao:

“Ми плануємо продавати дрони як в Україні, де є стабільний попит на професійні системи безпілотних літальних апаратів для сільського господарства, так і в країнах Східної, а потім і Західної Європи. Завдяки домовленості між урядами України і Китаю ми зможемо уникнути подвійного оподаткування, що дозволить нам підвищити ефективність роботи виробництва і значно знизити логістичні витрати на доставку своєї продукції до Європи”.

Також зазначається, що очікується, що завод почне свою роботу у 2022 році і в другій половині 2023 року вийде на виробничу потужність по збірці 40 тисяч дронів в місяць. Будівництво заводу забезпечить додаткові 1200 робітників місць для жителів Закарпатської області.

Ця новина у первинному вигляді досі доступна на сайті за цим посиланням.

Хоч редакція Gagadget ніде не вказує, що це новина-фейк або просто першоквітневий жарт, але з контексту новини, її деталей, і бодай з численних жартівливих коментарів під матеріалом від читачів, стає зрозумілим, що це був жарт з боку редакції.

5 Dron Gg Comment

Однак усе це проігнорували колеги-журналісти і навіть медійники з прес-служб офіційних установ, які б за логікою речей не тільки мали би володіти інформацією про те, що такий завод має бути збудовано на Закарпатті, але й першими у даному випадку мали би спростувати (не)вдалий жарт редакції Gagadget, який підхопили інші ЗМІ.

До прикладу, журналісти одного з найбільш популярних сайтів в Україні 24.tv розмістили замітку одночасно навіть у різних своїх підрозділах.

Завдяки стрічці Ukr.net стаття поширилася ще далі: її передрукували різні видання на IT та аграрну тематику. 

Підхопили новину чимало закарпатських видань. При чому, як ті, які є не надто прискіпливими до перевірки фактажу та інформації, що розміщують, зокрема Хуст Інфо, Дзеркало Закарпаття, Тячів news, transkarpatia, Закарпатський діалог, так і ті видання, які дають переважно достовірну інформацію, зокрема Голос Карпат та Прозак. 

Але найцікавішим є те, що жартівлива новина про “фабрику дронів” на Закарпаття наступного дня, 2 квітня потрапляє на головну сторінку сайту Закарпатської обласної адміністрації та Ужгородської РДА.

1 Dron Oda

Тобто з’являється вже на офіційному сайті виконавчої гілки влади на Закарпатті. Там, де публікуються офіційні рішення. Де перевірити будь-яку подібну інформацію елементарно і необхідно. Адже будь-який завод не може будуватися без рішень з боку місцевої гілки виконавчої влади. Це і земельні питання, інвестиційні проєкти, договір про співпрацю тощо.

І навіть якщо мова йде лише про наміри великого інвестора в обласній адміністрації не могли б про це не довідатися. Утім адміністрація офіційного вісника Закарпатської ОДА вирішує просто передрукувати “цікаву новину” з інших ресурсів. Навіть не здогадуючись, що це 1-квітневий фейк.

Можна, звісно, припустити, що в Закарпатській ОДА також вирішили пожартувати. Але це і недоречно загалом, а тим паче 2 квітня.

Але це ще не кінець: з посиланням вже на сторінку Закарпатської ОДА новину розміщує газета Верховної Ради України “Голос України”.  

3 Dron Holos

Примітно, що на сайті Закарпатської ОДА та Голос України цю новину видалили, 24 канал вніс уточнення в заголовок, що це 1 квітневий жарт, то на сайті Ужгородської РДА вона станом на дату виходу цього матеріалу досі доступна в первинному вигляді, як офіційна інформація нежартівливого змісту.

2 Dron Uzh

На жаль, жодний із сайтів та журналістів, які “клюнули” на новину про завод дронів, не зробив елементарне і необхідне. Тобто не знайшов інформації саме від китайської компанії, на яку нібито посилається першоджерело – сайт Gagadget.

При цьому такі спроби очевидно були, адже деякі сайти все-таки дали посилання на сторінку компанії DJI у Facebook. Хоча там і не було навіть згадки про Україну за останні тижні.  

Цікаво, що саме 2 квітня Президент України своїм указом призначив Поліну Лисенко керівником Центру протидії дезінформації при РНБО (указ № 137/2021 за підписом Володимира Зеленського саме від 2 квітня).

Цей центр є одним з 2-х ключових новостворених інституцій в Україні, які мають боротися з дезінформацією. Іншим є Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, який створений при Міністерстві культури та інформаційної політики. Його очолила одна з найкращих фахівчинь з комунікації в Україні Любов Цибульська.   

***

Редакція InfoPost.Media звернула увагу на цей кейс і спробувала його розібрати з тією метою, аби показати, наскільки вразливим до дезінформації та фейків є національний та регіональний інформаційний простір України та Закарпатті. А також наскільки важливо не тільки журналістам та медійникам, а кожному з нас послуговуватися критичним мисленням та перевіряти факти. 

І якщо у даному випадку йдеться про низький рівень негативного впливу, то з такими тематиками як “угорське питання”, національні меншини та відносини центр-регіони, дуже часто за останні роки Закарпаття фігурує в медіа в контексті дезінформації щодо сепаратизму, міжетнічної напруги, тощо. Дуже часто цей контекст є абсолютно беззмістовний та фейковий, хоча інколи й ні. Надалі ми це плануємо досліджувати та презентувати на конкретних прикладах.

 

Андрій Клоц*, InfoPost.Media

* це творчий псевдонім журналіста, який давно працює в тематиці міжетнічних відносин, а псевдонім використовує задля того, аби особа автора не впливала на якість та відвертість дискусії щодо його текстів (Chatham House rules).


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі