fbpx
22 Серпня, 2021

ЄС визнав українські COVID-сертифікати в “Дії”: куди з ними можна виїхати

ЄС визнав українські COVID-сертифікати в “Дії”: куди з ними можна виїхати

Державний сервіс “Дія” зробив доступним електронний COVID-сертифікат для громадян України, які пройшли повний курс вакцинації. Наразі можливість їх завантажити є у власників телефонів з операційною системою IOS. Підтвердження версії для Android в PlayMarket очікують вже незабаром.

Такі цифрові сертифікати дозволять українцям, зокрема і жителям Закарпаття, виїжджати за кордон, оскільки міститимуть всю інформацію про вакцинацію.

Журналістський експеримент

Нам вдалось підвантажити сертифікат у додатку. Про те, як це зробити та як діятиме система при перетині кордону – у матеріалі.

Насамперед потрібно оновити додаток “Дія” до версії 3.0.12.у AppStore. Якщо ви брали участь у бета-тестуванні (а ми брали), то тестовий додаток потрібно спочатку видалити зі смартфону.

В меню “Послуги” додатку слід обрати розділ “COVID-сертифікати”, перейти за посиланням “Отримати сертифікат” та підписати свій запит за допомогою електронного підпису, вбудованого в сервіс “Дія”. Така можливість є у тих, хто має в додатку закордонний паспорт чи ID-картку. Після цього дані про вакцинацію передаються з Електронної системи охорони здоров’я до “Дії”.

Img 7432

Завантажити сертифікати вдалось не з першого разу, хоча після повного курсу вакцинації пройшли рекомендовані 2 тижні. Однак за підтримки фахівців “Дія” проблему вдалось усунути на наступний день після звернення.

Слід зазначити, що Євросоюз 20 серпня визнав відповідність українських електронних сертифікатів про вакцинацію європейським вимогам. Про це стало відомо під час спільного брифінгу Мінцифри, Віцепрем’єрки з євроінтеграції, МОЗ та ЄС. Після приєднання України до продуктової інфраструктури COVID-сертифікатів ЄС минулого тижня, цифровий директорат ЄС надає доступ до gateway — інструмента, який дозволить перевіряти українські сертифікати іншим країнам під час подорожей. Сертифікати про вакцинацію працюватимуть, як й інші документи в “Дії”, а перевірити їх дійсність можна буде за QR-кодом. 

Діяти такі сертифікати будуть в середньому 180 днів, але строки можуть змінюватись залежно від країни, куди ви маєте намір подорожувати та результатів подальших медичних досліджень.

Крім того наразі невідомо, чи будуть визнавати у ЄС вакцинацію китайським препаратом Coronavac.

Як це працюватиме на кордоні

Перш за все, навіть після повного курсу вакцинації та наявності COVID-сертифікатів у смартфоні, перед поїздкою за кордон треба уточнити умови в’їзду на сайті МЗС країни.

Що стосується перевірки  на пунктах пропуску дійсності електронних COVID-сертифікатів, згенерованих додатком “Дія” та сертифікатів інших країн, то її проводитимуть спеціальними планшетами.

“Вчора (20 серпня, – ред.) аеропорти Києва отримали 36 готових планшетів, за допомогою яких зчитуватимуть COVID-сертифікати.  Відсьогодні всі хто, прибуває з країн ЄС до аеропорту Борисполя чи Жуляни, зможуть пройти контроль зі своїми COVID-сертифікатами”, – повідомив InfoPost керівник експертної групи впровадження та оцінки якості електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України Денис Іванов.

За його словами, планшети вже прямують і до інших аеропортів України. Наступними планшетами для перевірки валідності сертифікатів забезпечать піші та автомобільні пункти пропуску.

Куди можна поїхати з COVID-сертифікатом із “Дії”

 Найбільш часто закарпатці відвідують країни-сусідки – Угорщину, Словаччину, Румунію та Польщу. Частина з них вже послабили карантинні вимоги для українців, однак не всі.

Словаччина

Найбільш закритою досі залишалась Словаччина, однак із 1 серпня безперешкодно подорожувати туди можна повністю вакцинованим особам (крім COVID-сертифікату ЄС або сертифікату про щеплення, сертифікати інших країн також визнаються за умови, що такий сертифікат містить необхідну інформацію  словацькою, чеською або англійською мовами). У разі відсутності сертифікатів про вакцинацію закарпатцям теж потрібно буде пройти самоізоляцію.

Крім того перед поїздкою потрібно зареєструватись за посиланням: korona.gov.sk/ehranica, підтвердити реєстрацію на кордоні, а також бути готовими підтвердити реєстрацію під час перебування на території країни.

  • ОНОВЛЕНО. Вже наприкінці серпня Словаччина оновила правила в’їзду на свою територію: обмеження, пов’язані із небезпекою поширення COVID-19 послабили на користь осіб, які не пройшли повну вакцинацію. Однак стосується це тільки тих громадян, які періодично перетинають кордон для роботи.

Польща

Після змін правил в’їзду до Словаччини саме Польща отримала статус найзакритішої країни. Сюди потрапити можуть тільки ті громадяни України, які мають близькі родинні зв’язки з громадянами Польщі, мають право на проживання чи в’їжджають з робочою метою, на навчання чи з інших поважних причин. 

Румунія

Безперешкодно в’їхати в країну можуть українці, вакциновані проти вірусу COVID-19 (вакцинами визнаними в ЄС) та у яких пройшло 10 днів з моменту завершення повної схеми вакцинації до в’їзду в Румунію. У іншому разі потрібно пройти 14-денний карантин. Рішення про пропуск через державний кордон Румунії приймається безпосередньо у румунському пункті пропуску представниками прикордонної поліції Румунії за погодженням з представниками Дирекцій охорони громадського здоров’я, присутніми на пунктах пропуску.

Угорщина

Найбільш відкритою наразі для закарпатців є Угорщина, для в’їзду до якої з 7 серпня обов’язковими є тільки  вимоги, визначені Кодексом Шенгенських кордонів (біометричний паспорт/віза, медична страховка, яка діє на території Європи, фінансове забезпечення). Обмежень у зв’язку з карантином наразі немає, за виключенням авіаперельотів, де додатково можуть вимагати негативний ПЛР-тест на COVID-19, отриманий не пізніше 72 годин на момент в’їзду, або український чи угорський сертифікат про вакцинацію.

Вже у вересні Державна прикордонслужба України успішно почала перевіряти електронні COVID-сертифікати пристроями з програмним забезпеченням SafeBorder. І якщо на Закарпатській митниці виявлення підроблених сертифікатів – рідкісне явище, то на Львівщині – ситуація складніша.

 

Віталій Дячук для InfoPost

фото: Pexels

*** Матеріал підготовлено у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру східного партнерства


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі