Аналітика 09 Листопада 17:10

Держава має інвестувати в інновації, а регіони “зшивати” культурою, – спікери Re:Open Zakarpattia про інтеграцію до ЄС

Україні варто більше наблизитись до відкритої економіки, позбутись олігархізму, а на час війни влада має зосередитись на “зшиванні” країни за допомогою єдиного інформаційного поля. Такі висновки зробили експерти у ході дискусії під час ІІ-го форуму ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia”.

Міністр економіки і торгівлі України в 2014 році, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи Павло Шеремета, письменниця Оксана Забужко та кінорежисер Олег Сенцов обговорили перспективи того, чи можуть регіони України з мультикультурними та мультиетнічними особливостями, з історичною приналежністю до європейських державних утворень, стати каталізатором інтеграції України до Євросоюзу.

Img 0514

Павло Шеремета звернув увагу на підприємницькі особливості регіонів України, які свого часу були в складі Австро-Угорської імперії.

“Тут відчутна спадщина Австро-Угорщини. Це ворота, мости, тут те, що єднало і єднає нас з європейською цивілізацією. З тих часів люди знали, як заробляти гроші. Це цінності, які корелюють з суспільними цінностями”, – розповів Шеремета. – “На жаль, зараз наша держава чи не єдина економічно невільна країна в Європі і нам потрібно повертати цінності підприємництва, розвивати інновації, намагатися підприємливість цих регіонів розвивати на всю Україну, – вважає Шеремета.

Роль держави – бути інвестором у інновації та захисником конкуренції

У той же експерт не є прихильником спеціальних чи вільних економічних зон в деяких регіонах України.

“Я категоричний прихильник того, щоб вся Україна перестала бути зоною, а стала вільною економікою. Хіба що зовсім впритул до кордону можна мати якісь зони, щоб подолати прикордонні тертя”, – каже Павло Шеремета і нагадує, що свого часу економічні зони стали розсадниками корупції.

На думку економіста, держава повинна бути інвестором в інновації, бо ринки можуть не витягнути власним коштом деякі інновації. По-друге, це оберіг конкуренції. Держава повинна зробити все для того, щоб в галузях не було монополії, а була чесна конкуренція. Ну і по-третє, держава повинна стояти на захисті працівників. І тут важливим чинником є і захист працівників шляхом перенавчання.

Навів Павло Шеремета і приклади наших сусідів Угорщини та Польщі. Під час дискусії говорилося про те, що ці країни останнім часом зайняли якусь особливу позицію в Євросоюзі і часто тут звучать “праві лозунги”.

“Польща та Угорщина – цікаві феномени, Європу це “напрягає”, але там відбувається багато речей позитивних. У першу чергу, це економічна свобода, вільне поле гри для іноземних гравців, конкуренція. Вони мінімізували монополію. І Польща, і Угорщина, звели до мінімуму олігархізм. Мені глибоко імпонує бажання поляків жити так як німці і бажання угорців жити так, як австрійці”, – каже Шеремета.

Закарпаття не має бути окремою латифундією “десь там”

У письменниці Оксани Забужко дещо інший погляд щодо орієнтирів України.

“Маю проблему з терміном “мультикультуралізм”, і не тільки я, а вся політологічна і соціологічна наука. Самому концепту мульткульутралізму в соціології справді ми завдячуємо Заходу, західним державам, які у 18-19 столітті створили унітарну державу, а потім вирішили подбати про ті нацменшини, які не додушили”, – каже Оксана Забужко. – “Все це вже історія, бо концепт вводився як робочий у стосунку до іммігрантів. І нам, у 2021, році видається анахронічним після того, як у 2010 році Ангела Меркель визнала, що мультикультуралізм, як політичний концепт, в Німеччині не працює”.

Оксана Забужко

На думку Забужко, Угорщина та Польща роблять петлю і відкат у довоєнний період, а “сьогоднішня Європа смердить фашизмом”. Є загрози і небезпеки керованого з Кремля окільцювання України друзями Путіна.

Як зазначила вона, в умовах війни акценти все-таки треба ставити на “зшивання країни”. Регіони в країні постійно намагалися протиставляти, лякаючи Галичину поганим Донбасом, а Донбас поганою Галичиною. Забужко впевнена, що позитивні особливості регіонів потрібно зробити здобутком всієї країни. Проблема в тому, що ми не маємо єдиного інформаційного поля в середині країни.

“Цілій Україні для початку треба відкрити Закарпаття, тут не тільки найкращі кава і коньяк, тут відбувається безліч несамовитих подій. Є чудовий фестиваль “Чендей-фест”. Це прецедент серед локальних літературних фестивалів, то чому не зробити “Чендей фест” міжнародним фестивалем, який розвиватиметься і даватиме своє культурне обличчя на тлі усієї України?”, – запитує Забужко. – “В Україні мало хто знає, що Іван Чендей написав сценарій до фільму Параджанова “Тіні забутих предків”, а потрібно, щоб про нього знали. І щоб знали про закарпатських художників-постімпресіоністів від Ерделі до Коцки. Їхні виставки повинні бути не десь в маленьких галереях в Києві, а у великих галереях по всій Україні, щоб про них знали всі українці і було зрозуміло, що це не локальні художники, а предмет гордості всієї України. Щоб при слові “імпресіонізм” виникали полотна від Ерделі до Коцки з думкою: це наше, це є у нас”.

На думку письменниці, такі речі вимагають фізичної доступності Закарпаття. Щоб Закарпаття не було десь там за горами окремою “латифундією”.

“Повинна бути інтегрованість регіону на рівні інфраструктури і на рівні смислових ціннісних культурних координат і парадигм, де б Закарпаття було не “десь там”, а тут”, – додала письменниця.

Міфи про угорський та польський сепаратизм

У свою чергу, Олег Сенцов, кінорежисер та колишній в’язень Кремля, переконаний, що Угорщина та Польща не несуть загрози Україні, а загроза знаходиться на сході.

“Щодо байки про угорський сепаратизм. Ми в Криму постійно чули, що татари – розплідники сепаратизму. Казали, що вони тільки чекають моменту, щоб забрати Крим до Туреччини. Я чув цю тезу весь час. У Криму були навіть цілих 2 батальйони “Беркуту”, яких готували проти якихось виступів, в той час, як у інших областях – по одному. На Майдані ми бачили цей кримський “Беркут”, він був одним із найжорстокіших. А потім виявилося, що татари це не проблема, реальна загроза – це Росія, і проросійські громадяни, росіяни, які протягом 25 років незалежності всі ці тенденції підтримували”, – каже Олег Сенцов. – “Те ж саме тут. Я коли чую про угорський сепаратизм, то переконую, що Австрія, і Угорщина вже пережили імперську добу, є європейськими країнами. Є тільки одна країна, яка досі живе імперським минулим – це Росія. Під своїм гнітом вона досі тримає понад 200 народів”.

Img 0521

За словами Олега Сенцова, українська мультикультурність сформувалася історично і це треба використовувати.

“Нам є про що говорити і з поляками, і з угорцями, і з європейцями про багато речей, треба бути відкритими і у плані політики, і економіки, і культури. Треба закриватися від сходу і йти за захід. До 2014 року ми були сателітом Росії, зараз ми вже відчепилися, вже мало хто каже, що Росія нам друг, ми розвернулися чітко на захід.

На його думку, не все, за що боровся Майдан, виконалося, але є чіткі орієнтири на Захід. В Україні є росіяни, які тут живуть і повільно усвідомлюють себе українцями. Повинна бути постійна робота, щоб міняти ментальність та свідомість.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок