fbpx
22 Лютого, 2023

Більшість європейців вірять у перемогу України, утім не все однозначно: опитування Die Bertelsmann Stiftung

Більшість європейців вірять у перемогу України, утім не все однозначно: опитування Die Bertelsmann Stiftung

Практично через рік після початку російської загарбницької війни проти України 61% європейців переконані, що Україна переможе у війні. Також 68% респондентів погоджуються, що напад на Україну – це напад на всю Європу. Однак у країнах Євросоюзу спостерігається зменшення кількості прихильників постачання озброєнь України.

Це випливає з оприлюднених 1 грудня 2023 року результатів опитування eupinions, проведеного Фондом Бертельсмана (Die Bertelsmann Stiftung).

* Eupinions — це європейський дослідницький проект Bertelsmann Stiftung, розроблений спільно з Dalia Research. Здійснює регулярні опитування громадян з усіх держав-членів ЄС щодо питань європейського значення.

Як показало дослідження громадської думки, 50% європейців позитивно ставляться до передачі Україні озброєнь. Однак у березні частка прихильників передачі зброї Україні у ЄС досягала 56%.

6274c65b6ac70

Опитування, у якому було залучено майже 13 300 громадян ЄС, було проведено у грудні 2022 року. Опитування є репрезентативним для ЄС в цілому, а найглибший акцент було зроблено на респондентів у Бельгії, Франції, Німеччині, Італії, Нідерландах, Польщі та Іспанії.

«Росія напала на Україну рік тому, намагаючись приєднати країну до своєї території. У перші дні війни більшість експертів і широка громадськість вважали Росію панівною силою. Але українські громадяни, продемонструвавши величезну мужність і рішучість, за підтримки західних держав зуміли зупинити вторгнення. Водночас бойові дії тривають на сході та південному сході України.

На початку другого року війни Україна все ще потребує значної військової, фінансової та гуманітарної підтримки. Європейські політики пообіцяли надати цю допомогу, стверджуючи, що такі заходи відповідають життєво важливим інтересам і основним цінностям Європи. Але чи погоджуються європейці? Чи вірять вони у цю справу та свою здатність надати достатню підтримку?», – саме так визначали мету опитування представники Die Bertelsmann Stiftung.

Результати опитування були представлені у двох частинах. У першій частині йшлося про перевірку тверджень і цінностей, які часто згадуються в дискусіях про війну в Україні. У другій — про занепокоєння європейців про своє майбутнє.

Більшість європейців вірять у перемогу України

61% європейців вірять, що Україна виграє цю війну. Частка тих, хто погоджується з цим твердженням, у кожній державі-члені коливається від 51% в Італії до 81% у Польщі. Німеччина та Італія виділяються в цьому плані: лише 55% німців та 51% італійців вірять у перемогу України.

опит1

Більшість європейців вважають, що напад на Україну має відношення до їхнього життя.

68% європейців бачать напад на Україну як напад на Європу, при цьому відсоток однодумців коливається від 64% у Бельгії до 79% у Польщі.

опит2

Більшість європейців вважають, що українці борються за цінності та інтереси ЄС

62% європейців погоджуються, що українці борються за спільну свободу та добробут країн ЄС. Утім частка тих, хто погоджується з цим твердженням різниться — від 59% у Німеччині та Італії до 72% у Польщі.

Більшість європейців вважають, що рішення про переговори мають приймати українці.

опит 575% європейців погоджуються, що тільки українці можуть вирішувати, коли і як вести переговори з країною-агресором. Частка тих, хто погоджується з цим твердженням, у кожній державі-члені також різна — від 65% в Італії до 87% у Польщі.

У більшості країн ЄС підтримка цього твердження становить 70%. Франція та Польща демонструють найвищий рівень підтримки України: 81% французів і 87% поляків.

Однак європейці розділилися у думках, коли йшлося про санкції проти Росії.

опит7Близько 40% європейців вважають санкції щодо РФ ефективними, 40% вважають їх неефективними, 20% відповіли «не знаю».

Частка тих, хто вірить в ефективність санкцій, коливається від 35% у Франції до 59% у Польщі. А серед тих, хто вважає санкції неефективним інструментом, лідирують німці – 48%. Лише 25% поляків висловлюють таку думку.

Більшість європейців вважають, що головну відповідальність за війну несе Росія

опит8

66% європейців вважають Росію винною у війні в Україні. Близько 13% кажуть, що не знають хто саме винен; 11% звинувачують США, 5% вказують на НАТО, а ще 5% бачать провину в самій Україні.

У Польщі 88% респондентів вважає, що головну відповідальність несе Росія. А в Італії лише 54%.

Є певна частка громадян, які звинувачують у війні США, НАТО чи Україну. Ця група найбільш поширена у Італії (28%), а найменша в Польщі (6%).

У другій частині опитування вирішили звернутися увагу на загальні занепокоєння громадян ЄС.

Більшість європейців відчувають тривожність щодо війни

опит9

Згідно з опитуванням 94% європейців відчувають тривогу щодо війни в Україні, а 6% взагалі не хвилюються.

На графіку видно: 66% європейців відчувають високу тривогу. Вони погоджуються, що світ став наразі небезпечним місцем. 28% європейців відчувають тривогу або ностальгію за минулим. Отже, опитування показує, що понад 90% респондентів в окремих державах-членах або сильно занепокоєні, або перебувають у тривожному стані.

Частка найбільш тривожних громадян ЄС коливається від 60% в Італії до 75% в Іспанії.

Більшість дуже тривожних у Європі вірять, що Україна переможе

опит9 1

61% дуже тривожних європейців все одно вірять, що Україна виграє цю війну, однак 39% з цим твердженням не згідні.

Загалом 70% людей із високим рівнем тривоги підтримують це твердження в Нідерландах і 83% у Польщі. Найнижча віра в українську перемогу серед тих, хто дуже стурбований, в Італії – 48%.

Більшість дуже стурбованих європейців вважають, що українці мають прийняти рішення про переговори

опит9 4

76% дуже стурбованих війною  європейців погоджуються, що тільки українці можуть вирішувати, коли їм слід воювати і як вести переговори з нападником.

Серед окремих держав-членів відсоток таких опитаних коливається від 66% в Італії до 89% у Польщі. У більшості держав-членів підтримка цього твердження серед цієї групи становить 70% (Німеччина 72%, Нідерланди 75%, Бельгія та Іспанія 77%).

У Європі дуже стурбовані санкціями проти Росії

опит9 5

37% стурбованих війною європейців вважають санкції ефективним інструментом; 43% вважають їх неефективними, а 20% кажуть, що не мають відповіді на це питання.

Серед окремих країн-членів відсоток дуже стурбованих, які вважають санкції ефективними, коливається від 28% в Італії до 59% у Польщі.

Більшість європейців покладають провину на Росію

опит9 6

66% дуже стурбованих війною європейців стверджують, що головну відповідальність за війну несе Росію. Серед них 11% вважають відповідальними Сполучені Штати Америки, тоді як 6% покладають провину на НАТО і 4% на Україну. Серед окремих держав-членів  ЄС коливається від 51% в Італії до 87% у Польщі.

Імперська ностальгія

Загалом майже 20% в ЄС та в окремих державах-членах звинувачують США, НАТО чи Україну у війні. Ця група найбільша в Італії (29%), і найменша – у Польщі (7%).

«Ностальгія і тривога є потужними політичними інструментами. Вони дають змогу політичним підприємцям із популістськими тенденціями заручитися підтримкою під виглядом повернення речей, які ввалися втраченими», – підсумовують представники фонду Bertelsmann Stiftung.

Вони у своїх висновках зазначають, що саме цей інструмент – «занепад золотого віку» і прагнення повернути минуле — чимало європейських політиків  досі використовують у своїх програмах та промовах. Утім це може призвести надалі до радикалізації суспільства.

«Президент Росії Володимир Путін знову представив на міжнародній арені токсичну риторику імперської ностальгії, яка посилилася з його вторгненням у суверенну Україну в лютому 2022 року. Його війна за території сколихнула весь європейський континент, при цьому нагадавши про травми минулого війни, переміщених осіб та руйнування», – йдеться у звіті фонду Bertelsmann Stiftung.

Дослідники у підсумку виявили наступне:

Європейці підтримують українців. Більшість вірить, що Україна виграє цю війну. Більшість вважає, що напад Росії на Україну викликає їхнє занепокоєння. Більшість вважає, що українці борються за спільні цінності та інтереси. Більшість вважає, що українцям самим вирішувати, коли воювати, а коли домовлятися. Також більшість респондентів однозначно покладають провину за війну на Росію.

Однак щодо того, наскільки економічні та фінансові санкції є ефективними інструментами, європейці розділилися у своїх думках. Але хоча між державами-членами ЄС існують значні відмінності з цих питань, жодне не суперечить загальній тенденції. Якщо 81% поляків і лише 55% опитаних німців вірять у перемогу України — це все одно відображає більшість.

«Отримані дані не дозволяють нам зробити висновок, що високий рівень тривоги серед європейців призведе до зменшення підтримки зусиль України щодо звільнення та утвердження своєї незалежності. Хоча явна більшість – 66% – європейців глибоко стурбовані тим, що відбувається у світі. Але це, здається, не змінює їхніх поглядів на те, хто винен і кого слід підтримувати у цій війні», – зазначають  представники фонду Bertelsmann Stiftung.

Вони також зазначають, що ці висновки значною мірою збігаються з даними eupinions, опублікованими в 2022 році, які демонструють стабільний і високий рівень підтримки ключових змін у політиці у відповідь на напад на Україну.

«Наші дані свідчать про те, що європейці набагато стійкіші перед обличчям загроз і лих, ніж як зазвичай припускають», – йдеться у звіті.

А отже, навіть через рік війни в Україні європейські політики можуть розраховувати на підтримку європейської громадськості.

 

InfoPost.Media
Фото: EPA/UPG


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі