fbpx
17 Листопада, 2021

32 роки тому почалося падіння тоталітарного режиму в Чехословаччині

Події у Словаччині були схожими на те, як проходила українська Революція гідності в 2014 році. Різке поліцейське придушення дозволеної студентської демонстрації 17 листопада 1989 року в Празі призвело до падіння комуністичної системи в тодішній Чехословаччині протягом кількох тижнів.

Ці події ще називають “Ніжна революція” (або Оксамитова революція).

Sk Revolution

Цей день є Днем боротьби за свободу та демократію в Чехії та Словаччині. Але що цікаво, сьогодні ж відзначається Міжнародний день студентів і пов’язане це свято також із Чехословаччиною.

28 жовтня 1939 року в Празі відбулася демонстрація студентів з нагоди 21-ї річниці заснування Чехословацької Республіки. У той же час демонстрація переросла в протест проти нацистської окупації Богемії, Моравії та Сілезії. На зборах був убитий учень пекарні Вацлав Седлачек, а студент медичного факультету Ян Оплетал отримав важкі поранення. 17 листопада рейхпротектор наказав закрити чеські університети та школи-інтернати. Цей день відзначається світовою громадськістю з 1941 року як Міжнародний день студента.

З нагоди 50-річчя цих подій 17 листопада 1989 року в Празі відбувся дозволений студентський захід. Активісти запрошували не просто пом’янути у тих подіях студентів, а й висловити гасла за свободу та демократію.

Студенти вирушили в напрямку Вишеграда заздалегідь дозволеним маршрутом. Після 18.00 колона незаплановано вирушила до центру міста. Вони тримали запалені свічки та скандували гасла за свободу.

Тоді влада пустила в хід силовиків. Постраждали 600 осіб, семеро з яких отримали важкі поранення. Це обурило не тільки студентів. Вже 18 і 19 листопада 1989 року в Празі було створено Громадський форум (OF) і Громадськість проти насильства (VPN). Студенти та інтелігенція оголосили страйк.

З часом до Комуністичної партії висунули вимоги відмовитися від монополії на владу. На площах Братислави та Праги відбулися масові демонстрації, результатом яких 27 листопада 1989 р. став двогодинний загальний страйк – у ньому взяли участь три чверті населення.

Комуністична партія втратила свої керівні позиції 29 листопада, коли федеральний парламент затвердив зміни до Конституції ЧСР. Після першої невдалої спроби 3 грудня президент Густав Гусак у неділю, 10 грудня, призначив уряд національного порозуміння на чолі з прем’єр-міністром Маріаном Чалфом і представництвом некомуністів.

Наприкінці року, 29 грудня 1989 року, депутати одноголосно обрали президентом Вацлава Гавела. Вільні вибори відбулися 8 і 9 червня 1990 року. Ось так студентський страйк переріс у потужну акцію і з комуністичною системою було покінчено.

Раніше ми розповідали про те, що у словацькому місті Кошице руйнується одна з найцікавіших будівель – держава не має грошей на реставрацію. У зв’язку зі значним інтересом Угорщини до історичної спадщини та купівлі словацької нерухомості, мер центральної частини Кошице  закликав державу більше приділяти уваги унікальним пам’яткам.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі