fbpx
15 Грудня, 2021

Загонь, Європа

Загонь, Європа

Паспортний контроль у поїзді затримався через двох осіб, які мали угорські паспорти, але не вміли говорити угорською, що викликало в поліції підозри, і внаслідок цього я не встиг на свій наступний поїзд до Будапешта.

Поїзд із українського Чопа в угорську Загонь їде всього 15 хвилин – фактично тільки перетинає Тису. Але завдяки тому, що вирушає він вчасно, а паспортний контроль відбувається у вагонах, пасажир може уникнути багатогодинних черг, які давно вже стали виснажливою практикою на автомобільних пунктах пропуску. Відтак у Загоні можна пересісти вже у потяг угорських залізниць і продовжити свою мандрівку, маючи можливість досить точно планувати графік.

Але того разу ми запізнилися і в мене перед наступним потягом раптово з’явилася вільна година в Загоні.

Андрій Любка

От що б ви зробили, якби у вас була вільна година у Загоні?

На вокзалі було прохолодно, тому я вирішив прогулятися й роздивитися нарешті це містечко.

Угорське місто Загонь (за українськими мірками – село на 4 тисячі мешканців) – це, мабуть, саме той закордонний населений пункт, у якому я бував найчастіше в житті. Адже це вузлова залізнична станція і найбільший пункт пропуску на українсько-угорському кордоні, тож саме звідси починаються всі мандрівки.

Якщо ви хочете в Будапешт чи Відень, на Балкани чи в Західну Європу – ви їдете через Загонь.

Отож, я був тут десятки й сотні разів, але завжди повз, завжди проїздом. Тепер у мене з’явилася година на коротку екскурсію.

Для Загоні навіть години виявилося забагато – на цей населений пункт, який язик усе ж не повертається назвати містом, вистачило б і п’ятнадцяти хвилин.

Втім, з цієї екскурсії мені запам’яталася одна вельми характеристична деталь. У Загоні повно Європи!

2

Вийшовши з вокзалу, ви бачите на стіні невеличкий барельєф зі словами про Європу. А спустившись східцями, потрапляєте одразу на площу Європи. Можливо, не так ви її, цю Європу, собі уявляли, але ось вона тут. Далі простягається вулиця Європи, яка, втім, веде не у світле майбутнє, а всього лиш до продуктової крамниці. А неподалік, за рогом гостинно запрошує до своїх покоїв двоповерховий пансіонат “Європа”.

1

Загонь – достатньо відома в Угорщині назва, адже це був основний пункт пропуску з Совєтським Союзом, саме тут кінцева станція угорських потягів, що вирушають у напрямку Дебрецена й Ніредьгази. Тобто в колективній угорській свідомості асоціація зі словом Загонь одна – це Схід.

Не думаю, що на заході Угорщини, десь під австрійським кордоном, є схоже містечко з такою концентрацією слова “Європа” у назвах. Там цього не потрібно, адже тамтешню європейськість не треба доводити – вона мовби розлита в повітрі.

Натомість на Сході, там, де стереотипний погляд найменше схильний шукати Європу, показної європейськості навпаки найбільше. Тут немає високого добробуту чи вишуканої архітектури, з чим у нас зазвичай асоціюється Європа, але тут є жива, фанатична, повсюдна ідея: ми (також) Європа!

І ця ідея волає до нас із кожної вивіски й назви вулиці. Бельгійцеві чи німцеві, жителю міста на заході Угорщини не так важливо на цьому наголошувати, натомість мешканець Загоні маніфестує про це на кожному кроці. 

І в цьому Загонь здається мені схожою на Україну. Воно й не дивно, адже Україна географічно й починається десь із Загоні. Щоб заперечити це, щоб відгородитися від цієї метафори, мешканці Загоні й назвали майдан перед своїм залізничним вокзалом площею Європи. 

3

Андрій Любка, спеціально для InfoPost.Media

Фото Харі Крішнан

Запрошуємо прочитати також інші колонки автора для нашого видання.

 

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі