fbpx
10 Січня, 2022

Європейська комісія позбавила Ніредьгазу майже 5 мільйонів євро через дискримінацію місцевих ромів

Європейська комісія позбавила Ніредьгазу майже 5 мільйонів євро через дискримінацію місцевих ромів

Європейська комісія відкликала понад 1,7 мільярда форинтів (4,7 млн євро), які мали бути спрямовані на підтримку проєкту “соціальної реабілітації” міста Ніредьгаза в Угорщині. Проєкт стосувався району міста, де компактно проживає поселення ромів.

Проблеми, які мав вирішити проєкт – покращення умов проживання та припинення сегрегації (дискримінації через відмежування ромської спільноти від решти суспільства), пише 444.hu.

гусар телеп2

З’ясувалося, що місцева влада вирішила використати гроші не за призначенням. Замість того, аби допомогти представникам ромської громади інтегруватися у суспільство, у Ніредьгазі вирішили просто перемістити жителів району з одного відокремленого району (практично “гетто”) у інше. А це суперечить цілям проєкту та основним цінностям Європейського Союзу.

У 2017 році місцева влада Ніредьгази отримала 1,726 мільярда форинтів на підтримку проєкту ЄС, що був спрямований для соціальної реабілітації міст. План полягав у тому, щоб виселити жителів із відокремленого (сегрегованого) поселення під назвою Keleti telep (“Східне поселення”). Цей район, де проживають переважно роми, знаходиться недалеко від центру міста. Але у тендерних матеріалах було вказано, що 92,4 відсотка житлових будинків тут вже не підлягають ремонту. Йшлося про муніципальне соціальне житло, яке надається в оренду. В ньому проживало офіційно 204 особи, але фактична кількість мешканців була значно більшою.

гусар телеп

Для того, щоб сім’ї зі “Східного поселення” виїхали, муніципалітет відремонтував квартири за кошти ЄС у іншій частині міста, яка називається “Гусарською слободою” (Huszar telep). За даними міської ради Ніредьгази сюди переїхало 49 ромських родин.

Проблема лише в тому, що “Гусарська слобода” в офіційних документах також вважається відокремленою територією. Це навіть було описано в резюме тендеру як район, що “відокремлений залізничною колією, яка відмежовує її від основної частини міста”.

Ромські діти теж потрапили під дискримінацію

Йдеться і про сегрегацію дітей. У “Гусарській слободі” школу для ромів було закрито у 2007 році саме для ліквідації сегрегації. Діти почали відвідувати інші (“змішані”) школи у місті, запрацював безкоштовний шкільний автобус за фінансування міського бюджету.

Однак 2010 року муніципалітет передав будівлю школи у поселенні греко-католицькій церкві, яка знову відкрила тут початкову школу. Таким чином більшість ромських дітей знову почали ходити до “ромської школи”, адже безкоштовний шкільний автобус більше не отримав фінансування.

З 2014 року закони Угорщини дозволяють, аби окремі школи могли бути засновані для представників меншин або за релігійними засадами, що також сприяє сегрегації населення.

Після дослідження впровадження проєкту “соціальної реабілітації” у Ніредьгазі Європейська комісія виявила, що програма порушувала правила недискримінації, а також сприяла освітній сегрегації дітей дошкільного та шкільного віку.

гусар телеп3

Після цього угорську владу та муніципалітет Ніредьгази попросили виправити ситуацію. Лише якщо владі вдасться продемонструвати, що проведені заходи призведуть до зменшення сегрегації дітей, тоді ці заходи вважатимуться прийнятними для фінансування з боку ЄС.

На жаль, використання коштів ЄС для інтеграції ромів у суспільство лише сприяє сегрегації і це не є поодиноким випадком. І не лише в Угорщині. Однак випадок у Ніредьгазі може стати першим прецедентом.

Раніше ми розповідали чудову історію про те, як у невеликому угорському селі Черег (Csörög) на 2 тисячі жителів працює вечірня школа. У ній допомагають ромським дітям здобути освіту і змінити своє життя. Тут працюють не тільки над традиційним навчанням, а й над зміцненням пізнавальних та соціальних навичок маленьких ромів, які допоможуть їм стати частиною суспільства.

Також рекомендуємо для прочитання матеріал про те, як отримують освіту представники національних меншин у Словаччині. Варто зазначити, що тут не існує якоїсь окремої шкільної системи навчання для національних меншин. А школи з навчанням мовами національних меншин мають такі самі програми, що і решта словацьких шкіл.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі