fbpx
18 Грудня, 2021

Єврейська історія рідного міста: лікар родом з Берегова презентував унікальну книгу у Будапешті (ФОТО)

Єврейська історія рідного міста: лікар родом з Берегова презентував унікальну книгу у Будапешті (ФОТО)

У Будапешті лікар-терапевт Томаш Голдбергер (Dr. Goldberger Tamás), родом із закарпатського Берегова, презентував свою книгу-дослідження про єврейську історію рідного міста.

Над книгою під назвою “Az Egyszer volt beregszászi zsidó polgárok” (“Жили-були колись євреї у Берегсасі”) він працював протягом 4-5 років. Це досить великий 328-сторінковий фоліант, в якому 400 фотографій. Книга охоплює майже 1000 років історії єврейства у світі та на Закарпатті, пише neokohn.hu.

“Ця тривала праця стала для мене своєрідною терапією”, – каже Голдбергер.

Безымянный 1 1

Окрім вивчення архівних документів, газетних статей, автор консультувався з багатьма краєзнавцями та дослідниками, що вивчають генеалогію.

Деякі з оповідань засновані на власному досвіді. Адже у 35-річному віці, у 1989 році, Голдбергер вирішив переїхати з тодішнього Радянського Союзу до Угорщини.

“У мене було дуже добре життя, я сільським головним лікарем, ми з колегами зазвичай забезпечували 4 тисячі людей, яких я з теплотою згадую і сьогодні. Однак після смерті матері я відчув, що настав час для змін”, – згадав він про своє рішення у 1989 році.

Автору також вдалося знайти будівлю, в якій під час Другої світової війни зібрали всіх відомих євреїв Берегова, аби потім відправити їх у концтабір Аушвіц. Пізніше у цій будівлі був розташований дитячий садок, і Томаш Голдбергер плекає надію щоб тут встановили пам’ятну табличку про “ганьбу минулого”.

Будинок №21 по вулиці Б. Хмельницького – у ньому жив і працював відомий берегівський лікар Жігмонд Губерт. 31 березня 1944 року в цьому будинку німецькі фашисти тримали в заручниках відомих євреїв міста, рабинів та членів їх родин. За звільнення цих людей вимагали викуп. Тоді їм вдалося врятуватися. Згодом вони були замкнені в гето, депортовані в Аушвіц, a потім знищені разом із більшою частиною єврейського населення м. Берегово. Доктор Жигмонд Губерт покінчив життя самогубством у гетто.

“Я не хочу занадто багато розповідати про свою роботу, але хочу насамперед відправити кілька моїх книжок до синагоги в Берегові, щоб тим, хто сюди приходить і цікавиться минулим міста, було з чого почати”, – скромно додав доктор Голдбергер.

Нагадаємо, на початку грудня в Київському національному академічному театрі оперети відбулася церемонія нагородження переможців Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії ГРА. Перемогу у номінації “За найкращу драматичну виставу” здобув Закарпатський обласний угорський драматичний театр (м. Берегове) з виставою “Це дитя” (режисер Олег Мельничук).

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі