Колонки 12 Листопада 11:30

Як зрозуміти сусідів: 5 книжок про угорців, румунів, чехів та нацменшини

Як зрозуміти інший народ? Для цього треба трохи пожити з ним разом, почитати його класику, сходити з ним до храму, посидіти за шкільною партою, уважно вивчити історію, спробувати кухню, об’їздити його країну. А можна й трішки простіше – прочитати книжку людини, яка все це зробила за вас.

Чи не найкраще для цього підійдуть книжки, написані в жанрі художнього репортажу. Вони поєднують у собі вишуканість і легкість викладу з ґрунтовною джерельною базою та описом реального життя, зустрічей з місцевими цікавими людьми, мандрами й пригодами. Це такий собі художній нон-фікшн, хоч це й звучить як оксюморон. Сьогодні хочу поділитися з вами кількома такими книжками про наших сусідів – деякі з них уже розпродані з книгарень, але ви легко можете знайти їх у бібліотеках чи інтернеті.

 

Gottland

Маріуш Щиґел “Ґоттланд”

Маріуш Щиґел написав просто блискучу книжку про Чехію – настільки успішну, що нині складно знайти європейську мову, на яку б її не було перекладено. Але до чого вона в цьому списку, адже Чехія не є сусідом України? Річ у тім, що Чехія й справді нині не має спільного кордону з Україною, але все ж залишається нам дуже близькою. Сто років тому Закарпаття входило в склад Чехословаччини, і той період досі пам’ятають у нас як “золоту добу”. Міцні зв’язки не ослабли й донині: зовсім не випадково закарпатці для поїздки на заробітки найчастіше обирають Чехію, а серед усіх закордонних туристів на Закарпатті найбільше, либонь, саме чехів. Це вже не кажучи про культ кнедликів на закарпатській гостині.

З усіх репортажних книжок саме “Ґоттленд” Щиґела мені подобається найбільше, бо автор уміє будувати оповідь так, ніби це захоплюючий детектив. У книжці він розкаже й пояснить нам, чому більшість чехів атеїсти, куди зник найбільший у світі пам’ятник Сталіну, який стояв у Празі, у чому полягає коріння чеського пофігізму і пацифізму та чому чехи настільки люблять сміятися. Назву збірці дала історія про найпопулярнішу чеську зірку минулого століття – співака Карела Ґотта, це розповідь про колаборацію й опір комуністичному режиму.

 

Turul

Кшиштоф Варґа “Гуляш із турула”

Відомий польський письменник і журналіст “Ґазети Виборчої” Кшиштоф Варґа, як відчутно з його прізвища, має угорське коріння, тому він усе життя їздить в Угорщину і добре її знає. Зі властивим йому почуттям гумору Варґа розповідає про те, чому угорці почувають себе такими самотніми в Європі, як ставляться до наслідків Тріанону і втрати більшої частини територій, чому вважають Тису своєю найголовнішою річкою, що люблять їсти й чим запивати.

Назва книжки досить провокаційна, адже турул – це міфічний угорський птах, один із символів державності, але не подумайте, що автор вдається до якихось примітивних маніпуляцій чи образ (підтвердженням цьому є факт, що ця книга перекладена й опублікована в Угорщині). “Гуляш із турула” – це просто художня метафора, автор бере різні компоненти угорського менталітету й готує з них смачну страву для читача. До речі, назви його інших книжок про Угорщину теж показові: “Чардаш із мангалицею” і “Ланґош у юрті”.

 

Buharest

Малґожата Реймер “Бухарест: пил і кров”

Малґожата Реймер розповідає нам про румунів і Румунію через призму їхньої столиці – Бухаресту. Місто, яке зазнало бурхливого розвитку на початку ХХ століття завдяки «легким» нафтовим грошам, і яке вже в другій половині цього століття безумний диктатор Ніколае Чаушечку закатав у асфальт і бетон.

Бухарест намагався бути схожим на Париж (недарма кілька ключових румунських інтелектуалів і митців у підсумку навіть перейшли на близьку до румунської французьку – чого вартий лише приклад Еміля Чорана!), але йому судилося стати однією з похмурих комуністичних столиць. Авторка розказує про це місто, в якому в старих церквах написи на фресках ще кириличні (Румунія перейшла на латинку лише наприкінці ХІХ століття), про те, як вигадливо румуни лаються й клянуть, про бродячих собак, кількість яких у Бухаресті на початку двотисячних вимірювалася сотнями тисяч, і про те, якою болісною була посткомуністична трансформація для багатьох румунів.

 

Nashi Inshi

Олеся Яремчук “Наші інші”

Якщо попередні три автори були представниками уславленої в світі польської школи репортажу, то Олесю Яремчук можна вважати їхньою ученицею й послідовницею. Вона науково досліджувала репортаж як жанр, (спів)заснувала українське видавництво репортажу, а врешті й сама написала книжку репортажів. Тільки для розповіді про сусідів вибрала не тих, що живуть за кордоном, а тих, з якими ми спільно творимо Україну – наші національні меншини.

Для авторки національні меншини – це не суха статистика, мовляв, Україна багатонаціональна країна, в нас живе стільки-то тисяч румунів, а ще в нас є стільки-то тисяч гагаузів. Авторка завдала собі клопіт і поїхала до цих людей додому, у віддалені провінційні села різних областей, щоб на власні очі побачити умови, в яких вони живуть, пересвідчитися, наскільки добре збереглися їхні рідні культура й мова, почути їхні приватні історії. Адже через історію однієї людини та її сім’ї можна показати панораму життя цілої національної меншини, всього реґіону, України.

 

Ostanna

Олег Криштопа “Останні українці Польщі”

Усі знають, що в Польщі тепер живе й працює близько мільйона українців, але все це переважно емігранти нової хвилі. Натомість відомий прозаїк, репортер і телеведучий Олег Криштопа написав книжку про “останніх українців Польщі”: мова тут про автохтонне українське населення, яке народилося на своїй батьківщині – на території Польщі. У цій книжці багато страждань і болю, адже українці з Польщі протягом останнього століття зазнали репресій, утисків, примусових переселень і переслідувань. Але вистояли й залишилися українцями, а нині будують нову сторінку відносин з польським народом і Польщею.
Цю книжку цікаво прочитати не тільки для того, щоб довідатися більше про українців, що живуть за кордоном. Вона допоможе нам побачити, як воно – бути національною меншиною й намагатися зберегти свою ідентичність попри всі історичні катаклізми. І вже з цією оптикою ми зможемо зовсім по-іншому глянути й на ті нацменшини, що живуть в Україні, зрозуміти – бодай частково – їхні прагнення і вимоги. Англійською це добре звучить у пісні Депеш Мод: “Try walking in my shoes…”

 

Андрій Любка, спеціально для InfoPost.Media

Фото: Varosh, medium.com, zza.delo.ua

Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок