Фонд досліджень історії та суспільства Центральної та Східної Європи, який підтримує меморіальний музей “Будинок терору”, оголосив про відкриття пересувної виставки під назвою “Разом вільні – угорські ромські герої”. Її презентують у 25 містах по всій Угорщині.
Виставка розповість про угорських ромів, які відіграли важливу роль під час революції 1956 року та зміни режиму, пише magyarhirlap.hu.
“Роми мають спільну долю з угорцями протягом багатьох століть. Вони служили нашій спільній батьківщині, віддаючи свій талант, мистецькі здібності, працю, а якщо була необхідність, і життя. І дуже багато разів їм доводилося справлятися з умовами, набагато складнішими, ніж у більшості суспільства”, – заявили організатори.
На виставці представлено понад тридцять угорських ромів, які зробили значний внесок у розбудову своєї громади. Серед них і ті, хто вклав працю в культурний розвиток Угорщини та віддав своє життя за свободу батьківщини.
За допомогою виставки можна буде дізнатися про життєві історії таких ромських героїв, як піаніст Дьордь Чіффра, композитор Бела Сокчі Лакатош, художники Іштван Сентандраші та Тамаш Пелі. Також серед героїв поетеса Ліна Резмувес Мігаліне, поет Густав Нодь та багато інших.
Пересувну виставку можна буде відвідати безкоштовно у містах Печ, Егер, Мішкольц, Дебрецен, Ніредьгаза, Сегед, Капошвар, Надьканіжа, Есергом та інших.
Понад десять років Музей “Будинок терору” та Фонд вивчення історії та суспільства Центральної та Східної Європи зробили своїм пріоритетом пошук циганських героїв та презентацію їхньої долі.
У повідомленні йдеться, що на меті організатори мають вшанувати пам’ять про ромських героїв. Ще одна мета – та привернути увагу широкої громадськості до захисту прав угорських ромів. А також показати як роми служили на благо для всієї Угорщини.
Нагадаємо, раніше у чеських та словацьких кінотеатрах вийшов у прокат фільм “Як я стала партизанкою”. Він розповідає про долю ромів-партизанів у часи Другої світової війни. Стрічка покликана розвіяти стереотип про ромів як жертв війни та вказати на ромів, чиї вчинки виходять за межі історії етнічної меншини та заслужено є частиною європейської історії.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.