В Угорщині пішов з життя засновник культового гурту Omega Янош Кобор. Музиканта шпиталізували через коронавірусну інфекцію, а вже згодом він помер в серцево-судинній клініці Будапешта.
Про смерть лідера гурту у понеділок, 6 грудня вранці повідомили на сторінці угорського рок-гурту у Facebook.
“Ми шоковані, повідомляємо, що Янош Кобор, засновник гурту Omega, лауреат премії Кошута та Ференца Ліста, помер після нетривалої хвороби. Його обожнювали мільйони шанувальників вдома та за кордоном як справжню зірку в рок-музиці. Залишив по собі незбагненний простір. Немає слів, залишається лише тиша. Meкі залишиться з нами, в наших серцях назавжди”.
Для багатьох угорців ця новина стала справжньою трагедією, адже на музиці та піснях Omega виросло кілька поколінь.
Тепер вже зрозуміло остаточно, що концертів культового гурту більше ніколи не буде. У 2020 році померли засновник Omega Ласло Бенко (клавішні, вокал) та Томаш Мігай (бас, вокал). Шанувальники утім не втрачали надію, що Мекі (таке прізвиського мав Янош Кобор) ще повернеться на сцену.
78-річна легенда музики вперше за довгий час після смерті друзів планував виступити на телебаченні минулого тижня. Утім не потрапив до студії, оскільки, згідно з новинами, його госпіталізували через коронавірусну інфекцію. Згодом, у четвер, Яноша Кобора перевели до серцево-судинної клініки у Будапешті.
Чим запам’ятався гурт Omega
Перший склад Omega (під іншою назвою) утворився у 1962 році на базі шкільної групи, тобто практично одночасно з Rolling Stones. Засновниками були клавішник Ласло Бенке та гітарист Янош Кобор.
А перший альбом власне Omega, “Trombitás Frédi és a rettenetes emberek” (“Трубадур Фреді і жахливі люди”) вийшов у 1968 році. Це був перший власне угорський біт-альбом.
Згодом вони вже гастролюють по Великобританії під назвою Omega Red Star. Був також підготовлений англомовний альбом, але Кобору не дозволили його записати через цензуру в радянській Угорщині.
Їхня пісня 1969 року “Gyöngyhajú lány” (“Дівчина з перламутровим волоссям”) стала міжнародним хітом і була виконана з іншими словами та під назвою “White Dove” гуртом Scorpions на концерті в 1995 році.
До другої половини 1970-х Omega стали культовою групою в Німеччині, і, побачивши Яноша Кобора, німецькі підлітки реагували так емоційно, як при появі нинішніх світових рок-зірок.
Про їхню популярність свідчить той факт, що в 1977 році альбом Time Robber був випущений німцями раніше угорської версії Omega 7: Időrabló.
У той час Scorpions, які стали відомими у всьому світі в жанрі рок, навіть брали участь у спільних концертах як бек-група Omega.
У незмінному складі група записала більше 10 альбомів у період з 1972 по 1987 рік, як угорською, так і англійською мовами.
Рекорди угорського гурту Omega
Гурту Omega належить рекорд Угорщини серед угорських виконавців за загальною кількістю проданих в Угорщині записів – понад 7 млн екземплярів альбомів та синглів. У 1984 році відомий угорський режисер Міклош Янчо зняв документальний фільм про цей музичний колектив “Omega, Omega, Omega”.
Янош Кобор був не лише співаком, а й музичним керівником гурту, звукорежисером та успішним продюсером.
У 2014 році Omega дала надзвичайно успішний концерт на честь 25-ї річниці зміни влади на площі Героїв в Будапешті. На концерті також виступили The Scorpions. Янош Кобор тоді заспівав Wind of Change з Клаусом Майне.
Не дивлячись на втрату своїх друзів та колег Янош Кобор залишався активним до кінця життя, планував відсвяткувати шістдесятиріччя гурту, здійснивши тур Угорщиною та Європою.
У нього залишився син Данель від першого шлюбу, і дочка Лена від другого. У 2018 році народилася онука.
Окрім родини та гурту, у Мекі було ще й третя любов: озеро Балатон. В одному зі своїх останніх інтерв’ю він сказав, що хотів би, щоб після смерті його прах було розвіяно по воді цього прекрасного озера.
У 2019 році гурт Omega вперше приїхав в Україну на запрошення КМКС (Товариства угорської культури Закарпаття) і виступив у амфітеатрі в Берегові, зібравши на концерт кілька тисяч шанувальників.
Нагадаємо, у листопаді Словаччину також вразила сумна новина – у віці 69 років помер співак і композитор Мирослав Жбірка, якого називали словацьким Полом Маккартні. Його завдяки словацькому телебаченню та радіо добре знали і на Закарпатті.
Фото зі сторінки гурту
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.