Молдова прагне приєднатися до Європейського Союзу. Президент колишньої радянської республіки Майя Санду заявила Росії, що це її вибір.
Відповідний коментар Санду дала в інтерв’ю Reuters 14 грудня напередодні саміту Східного партнерства, пише Euractiv.
За словами лідерки Молдови, відколи країна здобула незалежність від Радянського Союзу в 1991 році, проросійські та проєвропейські політики змагалися за контроль.
Санду, чия реформістська партія здобула переконливу перемогу в парламенті у липні, розглядається в Молдові як символ змін. Вона пропонує Брюсселю успіх у зовнішній політиці в країні, що майже збанкрутувала через поширену корупцію шість років тому.
Саме напередодні саміту Східного партнерства з лідерами ЄС та інших східноєвропейських країн, включаючи Україну, Санду заявила, що Росія ускладнює життя Молдови. Відбувається це через підвищення цін на природний газ.
“Молдова хоче одного дня стати членом ЄС”, – сказала Санду. – “Ми хотіли б потрапити туди краще швидше, ніж пізніше”.
До цього вона уникала чітких посилань на вектор руху країни з моменту здобуття влади наприкінці 2020 року, враховуючи залежність Молдови від російського газу.
На питання, чи дозволить Росія Молдові приєднатися до Європейського Союзу, Санду відповіла, що вже заявила російським чиновникам, що модель блоку з 27 країн є моделлю для її країни.
“Ми будемо наполягати на тому, що це наш вибір (приєднатися до ЄС), і ми хотіли б, щоб інші країни поважали цей вибір”, – сказала вона.
Російський газ для Молдови
Новий п’ятирічний газовий контракт Молдови з російським “Газпромом” Санду назвала “розумним”. Однак вона заявила, що Москва надала “пільгові ціни” своїм близьким союзникам. Також, за її словами, уряд оскаржуватиме вимогу Газпрому щодо боргів за молдовський газ на суму 709 мільйонів доларів.
“Коли ціни (на газ) так зросли, “Газпром” почав говорити про якісь борги, які, на їхню думку, існують з 1994 року… Звісно, це використовувалося (у переговорах). Ми вважаємо, що заборгованість має бути значно меншою”, – сказала вона.
Санду про російські війська
Президентка Молдови заявила, що стурбована нарощуванням російських військових на українському кордоні. Але, за її даними, немає жодних ознак посилення російської активності в Придністров’ї, відокремленої російськомовної провінції вздовж східного кордону Молдови.
“На жаль, у нас все ще є російські війська на нашій території”, – сказала вона, закликаючи до їх виведення з Придністров’я, яке ООН вважає частиною Молдови.
Контроль Санду над виконавчою владою та парламентом дає Молдові найкращий шанс вивести державу з рук продажних еліт, кажуть чиновники в Брюсселі та Кишиневі.
Варто додати, що наприкінці листопада Молдова оголосила, що погасила борги перед “Газпромом”. Це сталось після того, як російський енергетичний гігант погрожував припинити постачання газу до цієї колишньої радянської республіки.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.