13 Червня, 2022

“Всі заплющують очі”: міністр оборони Угорщини та його бізнес з російськими компаніями

“Всі заплющують очі”: міністр оборони Угорщини та його бізнес з російськими компаніями

Розвиток угорської оборонної промисловості та збільшення витрат на оборону є наразі пріоритетом уряду Віктора Орбана.

Видатки на оборону зросли на 30% за останній рік, і уряд Угорщини заявив у вересні минулого року, що вперше вони перевищать 2,6 мільярда євро і нарешті досягнуть 2% ВВП, як того вимагає від країн-членів НАТО до 2024 року.

салай

Слід зазначити, що минулого місяця на посаду міністра оборони Угорщини в уряді Угорщини затверджено Кріштофа Салай-Бобровніцкі (Kristóf Szalay-Bobrovniczky).

Це колишній посол Угорщини у Великій Британії і бізнесмен, який працював у таких сферах, як азартні ігри, залізнична та оборонна промисловість, а також одружений на Александрі Сенткіраль, речниці уряду Орбана.

Хто такий – новий міністр оборони Угорщини?

Як зазначає видання Euractiv, у 2019 році Салай-Бобровніцькі викупив половину Transmashholding Hungary Kft., російсько-угорського консорціуму, який виграв тендер на виготовлення та постачання Єгипту 1300 залізничних вагонів на суму майже мільярд євро, при чому 50% володіє російська компанія “Трансмаш”.

Угоду підтримали фінансуванням угорський і російський “Ексімбанк”, а вагони частково збираються на колишньому державному ремонтному заводі MÁV Dunakeszi, який уряд продав у 2020 році угорській компанії Transmashholding Invest.

Також Салай-Бобровніцькі став власником 80% чеського підприємства Aero Vodochody, де збираються літаки. Це сталося у вересні 2021 року за допомогою позики в розмірі 133 мільйона євро (53 мільярди форинтів) від Угорського банку розвитку (Magyar Fejlesztési Bank).

У квітні 2022 року Збройні сили Угорщини оголосили про закупівлю дванадцяти навчальних літаків L-39NG від чеського підприємства Aero Vodochody.

Під час парламентських слухань 18 травня Салай-Бобровніцькі відповів на питання, що стосуються його ділових зв’язків, зазначивши, що вважає, що вони є важливими для “угорських національних інтересів”.

Після повідомлень у ЗМІ про те, що Салай-Бобровніцкі все ж відмовиться від бізнесу, несумісного з його нинішньою посадою, головний речник уряду Ґергей Гуйяш заявив, що новий міністр оборони Угорщини дотримується всіх законів про “конфлікт інтересів” і перед вступом на посаду здійснив усі необхідні юридичні процедури. Тобто мав передати ведення своїх бізнесових справ іншим компаніям.

У свою чергу журналісти видання Euractiv звернулись до Міністерства оборони Угорщини, аби отримати коментар про деталі з цього приводу, але не отримали відповіді на момент публікації.

Чехія та Словаччина промовчали про зв’язки угорського міністра

У Міністерстві оборони Чехії зазначили, що “не бажають коментувати політичні зміни в інших державах” щодо зв’язків міністерства оборони Угорщини з Росією”.

Тим часом Міноборони Словацької Республіки також розглядає пропозицію про закупівлю десяти навчальних літаків у компанії Aero Vodochody. Крім словаків у подібній пропозиції вбачають свій інтерес італійська компанія Leonardo та південнокорейська Aerospace Industries.

У Словаччині вважають, що “завдання Міноборони – рекомендувати уряду найкращу альтернативу для закупівлі навчально-тренувальних літаків для Збройних сил Словаччини”.

Колишній словацький генерал Павло Мацко вважає, що літаки L-39NG, які, виробляє Aero Vodochody найкраще відповідатимуть поточним потребам армії країни.

Але, за словами генерала, структура власності чеського виробника та російські зв’язки його найбільшого акціонера “занепокоюють”. І вони можуть у майбутньому стати проблемою.

Утім за словами Павла Мацко, що хоча “з суто політичної точки зору” така угода була б “неприйнятною та ризикованою”, з технічного та юридичного боку, у самій Словаччині не бачать виключення компанії Aero Vodochody з конкурсу.

“Адже з цього приводу немає конфлікту інтересів у самій Словаччині”, – каже Мацко.

На його думку “врешті-решт усі закриють очі, і ця інформація не зіграє ніякої ролі у прийнятті рішень”. А його країна змушена відходити від своїх цінностей та навіть підходів НАТО, змінюючи їх на “чистий прагматизм”.

За інформацією чеського сайту zdopravy.cz компанія Aero Vodochody з липня 2021 року змінила власників. Тепер він належить HSC Aerojet, більшість у якій мав угорський фінансист, нинішній міністр оборони Угорщини Кріштоф Салай-Бобровніцкі. Меншою часткою володіє чеська група Omnipol (20%). До минулого року Aero належав групі Penta. Зі зміною власника компанія розповіла також про плани будівництва цивільного аеропорту для лоукостерів.

 

InfoPost.Media

Фото: Novak Katalin / Facebook


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі