З 13 грудня учні старших класів по всій Словаччині перебувають на дистанційному навчанні. Наразі невідомо, чи повернуться вони та учні молодшої школи до денної форми навчання після дострокових канікул, які почалися 20 грудня і мають протривати до 10 січня. Із закриттям шкіл через пандемію не погоджуються вчителі шкіл, де навчаються діти ромської спільноти.
Педагоги скаржаться, що багато учнів молодших класів не можуть приєднатися до онлайн-викладання, пише Рravda.sk.
У зв’язку з цим міністр освіти Словаччини Браніслав Грьолінг (SaS) видав рішення, яке дозволяє старшокласникам, які не мають доступу до дистанційної освіти, вчитись у групах по п’ять осіб. Користувалися цим винятком і в Кошицькому житловому масиві Лунік IX.
“Діти ходять до школи у дві зміни”, – розповіла представниця місцевої початкової школи Юлія Тотова (Júlia Tothová). – “Краще, коли вони в школі, тому що там також є тепло та їжа”.
Через стислий графік навчання у місцевій школі зосереджене на таких основних предметах, як словацька мова, математика, англійська мова, географія та історія.
Діти з ромської громади також навчаються в початковій школі в Яровнице (округ Сабінов Пряшівського краю). За словами директора Марії Павлікової (Mária Pavlíkova), про можливість навчання в групах по п’ять осіб вони дізналися пізно. Але для них це все одно проблематично, адже до школи ходять 1178 учнів. Тільки в Яровнице проживає трохи більше 7000 осіб.
“Якби ми хотіли зробити групи для другого класу, то діти з першого класу не помістилися б у школі. І кожен другокласник міг би прийти на урок, можливо, колись”, – пояснила Павлікова.
Шкільна система онлайн-навчання Edupage недоступна для ромів у селах
За словами директорки, на сайті школи є завдання та презентації за навчальним планом, але в населеному пункті не у всіх є підключення до Інтернету. Таким чином, про онлайн-навчання не може бути й мови. У багатьох дітей є мобільний інтернет, але потрапити до шкільної системи Edupage через телефони – проблема. Також дітям бракує мотивації до навчання, батьки часто не допомагають.
“Вони отримали робочі зошити, але з відповідями їх повернули поки небагато. Крім того, ми не можемо перевірити, хто насправді їх заповнює”, – каже Павлікова.
На її думку те, що школи закриваються лише за тиждень до канікул, вже не має такого значення.
“Ми раді, що така ситуація не сталася десь у середині жовтня”, – сказав директор початкової школи в Сіреку (округ Ревуца в Банськобистрицькому краї) Любомір Ямбріх. – “У нас не було жодного COVID-позитивного учня, тож діти могли бути в школі, і ми раді, що вона закрилася лише в грудні. Учні мають достатньо оцінок, і нам, мабуть, не доведеться переносити класифікацію в січні. Це не повинно бути таким драматичним, як у попередні два роки”.
Проте, за його словами, таке закриття – непотрібний захід.
“Майже всі наші учні отримали робочі зошити [для самостійного вивчення], інакше вони будуть мати невідпрацьовані години. Але багато самі не заповнюють їх, – зазначив директор. Проте, за його словами, близько 30 відсотків дітей відповідальні. “Усі наші учні з маргіналізованої громади, і їх батьки не звертають на це особливої уваги”.
Наразі вчителі очікують, чи відкриються їх школи знову в січні та нагадують учням про необхідність відпрацювати робочі зошити Як стверджують педагоги, навряд чи вдасться наздогнати державну освітню програму. Тому частина з них пропонує перенести атестацію учнів на більш пізній термін.
Нещодавно ми дослідили частину системи освіти Словаччини, яка стосується національних спільнот. Щоб зрозуміти проблему глибше, варто знати, що кожен п’ятий громадянин Словаччини є представником національної меншини. А що стосується безпосередньо ромської спільноти, то її чисельність значно більша за офіційні показники, адже під час переписів населення багато ромів записують себе словаками.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.