fbpx
13 Серпня, 2022

Варто чи не варто: українські артисти виступлять на угорському фестивалі Sziget попри участь росіян

Варто чи не варто: українські артисти виступлять на угорському фестивалі Sziget попри участь росіян

10 серпня в Угорщині стартував один із найбільших фестивалів Європи Sziget, який не проводився з 2019 року. За цей час фестивальній індустрії завадила низка подій: пандемія COVID-19, війна Росії в Україні, значне ослаблення форинта, зростання цін на енергоносії, брак робочої сили, посуха та непередбачуваність міжнародних рейсів. 

Участь у фестивалі цьогоріч візьмуть і 13 українських гуртів, сольних виконавців, діджеїв і діджейок. Серед них KAZKA, Ragapop, Alina Pash, Postman, Fo Sho, Luiku, Constantine, Krapka; KOMA, DJ Miura, Etapp Kyle, Daria Kolosova, E.Lina, Drum Divas.

Sziget2022

Проте участь у фестивалі і російських представників (Ніна Кравіц, Phlegmatic Dogs, Volac) викликала жваву дискусію серед українських прихильників фестивалю, музичних експертів та пересічних громадян. До прикладу, російська ді-джейка і продюсерка Ніна Кравіц та її музичний лейбл вже отримали відмови від співпраці з кількома фестивалями та дистриб’юторами через розпливчасту реакцію на російське вторгнення.

Ситуація змусила частину українських виконавців пояснювати мотиви своєї участі у фестивалі і те, чому вони не відмовились від виступу.

Чим мотивували свої виступи українські артисти

Артистка, родом із Закарпаття, Аліна Паш на своїй сторінці зазначила, що українські виконавці вимагали зняття росіян з лайнапу. Організатори фестивалю не погодились на це, однак зробили «кроки на зустріч Україні в іншій формі: фандрайзинг, комунікація тощо». Українські артисти отримали повну свободу щодо меседжів, які будуть лунати зі сцени, у відеоряді та під час перебування на території загалом. Частину меседжів, які використовуватимуться зі сцени та українській локації Music Saves UA від Всеукраїнської асоціації музичних подій (ВАМП) офіційно прокомунікована з Мінкультом.

«Я серйозно міркувала над варіантом аби відмовитись від участі. Проте для виваженого рішення Ми з командою ще й оцінили альтернативні втрати України від відсутності на сцені такого великого фестивалю українського голосу. Тоді цей майданчик не буде мати противаги росіянам».

Варто додати, що раніше Аліна Паш викликала хвилю хейту на свою адресу неправдивими даними про відвідування Криму, які її команда подала при відборі на пісенний конкурс «Євробачення».

Солістка гурту KAZKA Олександра Заріцька пояснила свій виступ на сцені Sziget тим, що їй важливо донести до європейців інформацію про війну.

«Для нас важливо донести до європейців про те, що війна триває, що жодні компроміси з ворогом неможливі, і чому мир у світі можливий тільки якщо у цій війні переможе Україна. Разом із нами на головній сцені також з’являться українські біженці, люди, які змушені були тимчасово рятуватися від цієї кривавої війни за кордоном. Ми покажемо реальні кадри того, що відбувається в нашій з вами країні на головній сцені найбільшого європейського фестивалю».

Представники електронного гурту Ragapop відзначили, що організатори Sziget після звернень українських виконавців вирішили відмінити правило аполітичності та дозволили українським артистам розповідати про війну.

Думки музичних експертів

Свою думку про те, чи варто українським артистам влаштовувати демарш із фестивалю висловив музичний журналіст та оглядач Сергій Кейн. З його точки зору, цей майданчик варто використати із користю.

«Спробуйте подивитись на ситуацію з точки зору фінального споживача чи споживачки. Пів мільйона людей купують квиток на Sziget не заради українських імен. Вони не скажуть «о, це ж приїжджає Ragapop» чи Аліна Паш чи Luiku. Їм байдуже. Нормально це чи ні, але це природно», — зазначив він. – «Якщо за тобою немає пристойної медійної бази, відмова від участі означатиме лише перемогу російської культури».

За словами Кейна, відмова українських виконавців від виступу не навчить нічого організаторів, не створить жодного резонансу у світових ЗМІ та лишиться непоміченою для аудиторії фесту.

«Навіть якби усі 12 імен одночасно скасували виступи. Чого, до речі, все одно ніколи не трапилось би».

298952049 6255866847762381 3062739539660992935 N

Його думку підтримав випусковий редактор видання про музику та культуру України й світу «СЛУХ» Максим Комлєв. У своїй авторській колонці він пояснив, чому виступ українців на угорському фестивалі Sziget — це не просто нормально, а необхідно.

«Відмова виступати в Європі зараз через росіян — це вистріл собі у ногу, популізм і неадекватна оцінка власних сил. […] Де ще, як не на одному з найбільших фестивалів європи, де збираються люди з десятків країн світу, кричати про війну в україні та демонструвати якість української музики? Де ще, як не в серці країни з авторитарним лідером, що підтримує режим Володимира Путіна, пропонувати іншу перспективу й показувати правду?»

Українські перфоманси та локації на Sziget

За словами Аліни Паш, її команда та частина інших артистів готують перфоманси, які мають показати їх позицію щодо війни Росії в Україні та дати «шанс на системне вирішення проблеми присутності росіян в лайнапах».

Результатами перемовин з організаторами Sziget стало також перейменування сцени з «Ukrainian Night for Peace» на «Ukrainian Night for Freedom».

На фестивалі також діє окрема локація ініціативи Music Saves UA від Всеукраїнської асоціації музичних подій (ВАМП). Там організатори локації обіцяють виставляти правдиву інформацію про війну в Україні, організувати презентацію фото про наслідки російського вторгнення, благодійний продаж тематичних футболок та прийом благодійних внесків на волонтерські потреби.

Крім того на локації організували стенд з іменами українських артистів, які не змогли взяти участь у фестивалі через те, що захищають Україну у складі Збройних Сил України. До слова, такий стенд користувачі помітили і на інших музичних заходах, зокрема на фестивалі Pohoda, який проходив у Словаччині 7-9 липня.

299120186 7939575719416979 4879103805261759190 N

Український гурт Luiku свій виступ почав із промови про Україну.

«Музика нашого гурту — це про свято, про гарний настрій і посмішки людей, які я бачу під сценою. Але це пісня про кляту війну в Україні. Ви знаєте, ми живемо під час війни. І коли ми приїжджаємо виступати в Європу ми бачимо прекрасних людей, чарівне мирне небо. І в цьому небі немає ракет, що пролітають над головою. Тут немає повітряних тривог, які ми чуємо і в день, і в ночі в Україні. Кляті сирени… Ми дякуємо за вашу підтримку. І ми обов’язково переможемо. Україна переможе!» — сказав фронтмен гурту. 

До речі, це не перший перфоманс під час виступів українських артистів за кордоном.

Так наприклад, у травні, на Каннському кінофестивалі під час прем’єри українського фільму «Бачення метелика» режисера Максима Наконечного команда фільму нагадала світу, що в центрі Європи йде кривава війна. На червоній доріжці пролунав гучний повітряної тривоги, під час якого команда фільму розгорнула плакат із написом: «Росіяни вбивають українців. Чи вважаєте ви образливим чи тривожним говорити про цей геноцид?».

Screenshot 26

Учасники акції також підняли таблички із позначкою, якою у соціальних мережах позначається чутливий контент.

 

Infopost.media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі