fbpx
05 Квітня, 2022

Україна відновить тісніші зв’язки з Румунією і вирішить права нацменшини – Зеленський

Україна відновить тісніші зв’язки з Румунією і вирішить права нацменшини – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський заявив румунським депутатам, що Київ буде шукати нову угоду з Бухарестом для вирішення взаємних проблем і зближення двох держав після війни. Про це він зазначив під час свого відеозвернення до румунського парламенту 4 квітня.

“Як тільки ситуація дозволить, я хочу вести з вами діалог щодо нової всеохоплюючої угоди, яка гарантує абсолютний захист і всебічний розвиток наших національних меншин – української громади в Румунії та румунської громади в Україні”, – сказав Зеленський. 

Румуномовна громада, що складається з етнічних румунів та молдаван, є другою за чисельністю меншиною після росіян в Україні й налічує понад 400 000 осіб, пише BIRN.

Зеленський виступає перед парламентом Румунії

Зеленський також закликав Бухарест підтримати шлях Києва до євроінтеграції.

У відповідь прем’єр-міністр Румунії Ніколае Чука закликав Зеленського забезпечити захист румунської громади в його країні так само, як румуни виявили солідарність з українцями.

Румунія прийняла понад 650 тисяч українських біженців, які тікали від російського вторгнення.

“Пане Президенте Зеленський, сім’ї українців, які прибули до Румунії, у безпеці, і ми піклуємося про всіх українців, які прибули до Румунії. Так само, як ми дбаємо про ваших громадян, я переконаний, що ви також дбаєте про румунських громадян [в Україні]”, – сказав Чука.

Чука також повідомив, що Румунія забезпечить продовження навчання понад 30 тисяч українських дітей у школах, де в Румунії викладають українську мову.

“30 000 і більше дітей з України можуть ходити до школи, у 50 школах і семи ВНЗ навчають українською мовою. Також вони користуватися іншими зручностями, наданими Міністерством освіти Румунії”, – сказав Чука.

Заяви румунського прем’єр-міністра були зроблені в контексті політики України останніми роками щодо закриття румуномовних шкіл в Україні через брак учнів.

У школах в Україні також навчають румунською та “молдовською” мовами. Це на думку румунського уряду призводить до штучної сегрегації та підживлює риторику нестачі учнів для функціонування таких шкіл. Це була єдина проблема двосторонніх відносин між Бухарестом і Києвом за останнє десятиліття.

Водночас Зеленський також запросив румунські компанії взяти участь у повоєнній відбудові України.

“Я впевнений, що Румунія та румунські компанії також братимуть участь у програмі післявоєнної відбудови України. Ми запрошуємо наших партнерів у Європі взяти на себе опіку над містом, регіоном чи галуззю, які постраждали від агресії Росії”, – сказав він.

Нагадаємо, захист румунської мовної ідентичності і визнання тотожності румунської і “молдовської” мови стали одним з питань переговорів лідерів України та Румунії на початку лютого. Тоді президент Румунії Клаус Йоганніс наголосив на необхідності захисту румунської мовної ідентичності в Україні. Він також в черговий раз висловив сподівання, що після визнання українською стороною у квітні 2021 року тотожності румунської мови та “молдовської мови”, Україна офіційно визнає відсутність “молдовської мови”.

 

InfoPost.Media

Фото: EPA-EFE/Robert Ghement


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі