fbpx
27 Листопада, 2021

Угорщина навчає підприємців на Закарпатті та будує єдиний економічний простір у Карпатському басейні

Угорщина навчає підприємців на Закарпатті та будує єдиний економічний простір у Карпатському басейні

З 2016 року уряд Угорщини підтримує серію тренінгів для молодих угорських підприємців, які мешкають за кордоном, а наступного року почнеться проект для сімейних підприємств. Наразі триває програма так званого наставництва для підприємців, в тому числі на Закарпатті.

Йдеться про Програму економічного розвитку Карпатського басейну за координацією з Міністерством закордонних справ і торгівлі. Плани амбітні  створити єдиний економічний простір у регіоні, який би об’єднав всі ці підприємства “під одним дахом”. Звісно, угорським, пише magyarnemzet.hu.

потапи

“Як тільки ми зміцнимо підприємців на регіональному рівні, ми спробуємо їх зв’язати з іншими, завдяки чому ми зможемо дедалі говорити про єдиний економічний простір у Карпатському басейні”, – каже Янош Арпад Потапі, держсекретар з питань національної політики прем’єр-міністра Угорщини.

За його словами, наразі підтримка угорських підприємств важлива як для самих регіонів, так і для Угорщини в кризовий період.

Якщо раніше підприємцям надавалася в основному фінансова допомога (наприклад, через благодійний фонд “Егана Еде” на Закарпатті), то у подальшому стає все більш зрозумілим, що “найбільше, чого потребують угорські підприємці за кордоном – це саме професійна допомога”.

Потапі каже, що це, наприклад, програма наставництва, яка навчає та готує підприємців-початківців.

“Це важливо, оскільки іноді може знадобитися від кількох до десяти років, перш ніж підприємець-початківець ознайомиться з економічним, правовим та адміністративним середовищем, а також зможе правильно побудувати свою мережу. З цією метою разом із нашим професійним партнером Design Terminal ми запустили масштабну програму наставництва для підприємців”, – каже Потапі.

Суть програми полягає в тому, щоб звести вже відомих та успішних підприємців з молодими, щоб вони допомогли їм зі “стартапами”. Таким чином досвідчені наставники передають свої професійні знання та досвід новачкам, тобто наставляють їх.

Програма наставництва стартувала наприкінці 2019 року у сербській Воєводині. Потім підключили румунську Трансільванію, де також проживає велика угорська громада. Зараз програма працює в Хорватії, Словаччині та Україні (саме у Закарпатті).

Потапі каже, що на неї величезний попит. За його словами, на сьогодні у різних регіонах взяли участь загалом 500 підприємців, серед яких 330 підопічних та 170 наставників. Основним партнером-організатором є Design Terminal, який допомагає здійснювати програми у всіх регіонах. На місцях допомагають інші структури.

Є вже і перші позитивні результати. За словами Потапі в результаті наставницької допомоги підприємцями-початківцями було укладено угод на сотні тисяч євро.

Чому ця програма так важлива для Угорщини?

“Важливо знати, що закордонні угорські підприємці працевлаштовують понад 90 відсотків місцевих угорців, тож якщо ми їх підтримаємо, то допоможемо значній кількості угорських сімей, які мешкають за кордоном. За останні роки Угорщина надала значні ресурси транскордонним територіям через програми економічного розвитку, і я б хотів, щоб ці субсидії окупилися і позитивно вплинули також і на Угорщину”, – каже Потапі.

За його словами, Угорщина матиме від цих програм також великий зиск. Адже значна частина іноземних компаній працює і в Угорщині, отже саме тут вони також сплачують податки. Крім того, маючи єдине джерело додаткового фінансування підприємці матимуть змогу залучити додаткові кошти з інших країн, а це зміцнить як угорських підприємців за кордоном, так, зрештою, й Угорщину та всі країни Карпатського басейну.

“У наших інтересах, щоб наші сусіди були сильними”, – зазначає Потапі.

За цими амбітними планами Угорщини кінцева мета програми  створити єдиний економічний простір у Карпатському басейні.

Наприклад, у одному з румунських міст молоді підприємців вирішили виготовляти палінку екстра-класу. Оскільки в регіоні вирощують мало фруктів, сировину вони зможуть отримати з Угорщини або Словаччини. Таким чином, завдяки міжнародній співпраці, вже працюють деякі винороби.

“Цей процес має надзвичайно сильну націєтворчу силу, що має першорядне значення для національної політики Угорщини”, – зазначає Потапі.

Державну програму наставництва Угорщина планує продовжувати і у майбутньому, залучаючи все більше закордонних підприємців. У рамках програми також відбувається щорічна зустріч угорських підприємців Карпатського басейну, також організована Державним секретаріатом національної політики Угорщини.

У цьому контексті варто нагадати, що за підтримки Благодійного фонду “Егана Еде”, який фінансується урядом Угорщини у Закарпатті було створено понад 3500 малих підприємств. Допомогу отримало понад 20 000 закарпатських підприємців.

Фонд фінансово підтримує закарпатських підприємців у різних галузях – переважно тих, хто працює у сільському господарстві, торгівлі та галузі туризму. Очільником Благодійного фонду “Закарпатський центр економічного розвитку “Еган Еде” є Василь Брензович.

Також Угорщина розвиває мережу професійно-технічної освіти на Закарпатті. Так звані Центри професійного навчання відкриті та діють вже у Великій Доброні, Пийтерфолво та Берегові. Навчання різним професіям відбувається виключно угорською мовою.

Каталін Сілі, уповноважена держсекретаря прем’єр-міністра Угорщини наголошує, що основною метою цих курсів є підтримка угорської молоді на Закарпатті, аби молоді люди залишались на батьківщині та зберігали свою ідентичність.

Подібні Центри професійно-технічної підготовки для угорців Закарпаття за підтримки Угорщини планують відкрити у всіх районах області.

Загалом з 2015 року з національного бюджету Угорщини на розвиток професійно-технічної освіти було виділено майже 1,2 мільярда форинтів.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі