fbpx
17 Вересня, 2021

Рекордні 9 тонн сміття зібрали волонтери в Угорщині з притоку Тиси

Рекордні 9 тонн сміття зібрали волонтери в Угорщині з притоку Тиси

Майже дев’ять тонн, загалом 1256 мішків, відходів було зібрано угорськими волонтерами під час акції PET Kupá на річці Бодрог.

Бодрог – річка в Словаччині і Угорщині, притока Тиси. Її довжина 188 км. Бодрог утворюється злиттям річок Ондава і Латориця. Річка вливається в Тису біля міста Токай.

Подібні акції проводяться в Угорщині регулярно вже кілька років поспіль. Волонтери з різних країн, поділені на команди, не лише збирають побутове сміття з берегів річок, а й влаштовують змагання та перегони. Цього року відчищали ділянку між Шарошпотаком та Бодрогкерестуром протягом 4 днів.

Завдяки екологічній програмі на річці Бодрог деякі території заплав були повністю очищені від пластику та інших видів відходів. Звання “Героїв Бодрога” отримала команда Siemens Rowing-SÖK, яка зібрала 331 мішок сміття.

Більшість зібраних відходів буде перероблено, також з порожніх пляшок було створено два плавучих порта. Такі плавучі споруди будуть використовувати і для подальших операцій з порятунку річок.

У якості продовження заходи відбувся також круглий стіл “Тиса”, на якому крім угорських спікерів, були присутні представники з міністерства навколишнього середовища Румунії та український менеджер з утилізації відходів, які розповіли про власні зусилля щодо збереження природи.

Герґей Ганко розповів про міжнародний проєкт Tid(y)Up, до якого підключилася і українська сторона. Він має назву “Низький рівень пластику від джерела до моря: комплексний план дій щодо ліквідації забруднення пластиком річок Тиса та Дунай”. Проєкт реалізується 10 партнерами із 7 країн (Угорщина, Болгарія, Румунія, Австрія, Сербія, Словаччина, Україна). І серед іншого передбачає скорочення рівня забруднення пластиком річки Тиса та залучення місцевих громад до реалізації проєкту, проведення досліджень та оцінок, обмін інформацією.

“Ми сподіваємось, що наша професійна програма та спільний мозковий штурм сприятимуть транскордонним переговорам та зусиллям із захисту річок”, – зазначив Гергей Ганко.

Відео є колаборацією редакції Telex та редакції Varosh, видавцем якого є Інститут Центральноєвропейської Стратегії.

Гребля Кішкере як сортувальний центр та ловля пляшок через GPS

За останні два роки волонтери в Угорщині зібрали понад 80 тон пластикових відходів з річок басейну Тиси. Одним з місць зупинки сміття стала сортувальна станція на греблі гідроелектростанції Кішкере в Угорщині.

За словами інженера з водних ресурсів Лорінца Фейєса, велика кількість пластику вперше з’явилась біля дамби у 2008 році. Після 2008 року угорці зіткнулися зі зростанням кількості відходів протягом 1-2 років після великої повені. Піком зростання кількості пластику та іншого сміття стали початок 2010-2020 роки.

Image11

У 2019 році на дамбі зібралося величезне поле відходів, площею 3 тис. м. кв., робота з очистки якого за участі великої кількості волонтерів тривала п’ять місяців. За останні два роки сотні волонтерів зібрали загалом 80 тон відходів.

Станція на греблі не є повноцінним сортувальним центром. Однак необхідність відкриття такого виду підприємства тут постала дуже гостро. Волонтери наразі сортують сміття під відкритим небом на бетонній платформі, куди його завантажує екскаватор.

Сортують на пластик, метал, скло та інші відходи. Тут же працює прес та подрібнювач, які допомагають ущільнити відходи та підготувати їх до переробки. З часом тут планують побудувати приміщення та встановити сортувальну лінію.

Image12

Місце для організації сміттєсортувальної лінії обрали не випадково, адже дамба не лише захищає від паводків, а є і чудовим бар’єром для пластикового сміття. Тому Управління водних ресурсів Центрального басейну річки Тиса вирішило додати це окремим пунктом до поточних завдань утримання басейну Тиси.

Крім традиційного збору сміття тут намагаються вирішити сміття і більш оригінальними способами, з використанням технологій. Так, наприклад, для відслідковування маршруту руху сміття тут використовують так звані контрольні пляшки з GPS-трекером. Їх охрестили «оленями Діда Мороза». Таким чином намагаються простежити шлях відходів на річках Тиса та Бодрог, оскільки раніше знайшли кілька невідомих місць, де регулярно скупчувались пластикові пляшки, іграшки тощо. Для відстеження навіть розробили спеціальний додаток.

Image13

Також вирішувати проблему забруднення прагнуть в корені – налагодивши співпрацю з виробниками безалкогольних напоїв. Спільно з угорським, українським та румунським дочірніми компаніями Coca Cola планують організовувати кампанії зі збору сміття, розміщення сміттєвих контейнерів та створення пунктів утилізації у двох сусідніх країнах.

До 2030 року в Coca Cola планують зібрати кількість пластикових пляшок, які вони випускають, та використати їх повторно, щоб досягти частки 50% переробленого матеріалу в новій упаковці.

Нагадаємо, раніше ми писали про 7 проектів для закарпатського Берегова, які допомогли б налагодити співпрацю України та Угорщини. Одним із них є рекультивація міського сміттєзвалища та запуск сміттєсортувального заводу.

Для розуміння контексту проблеми, варто ознайомитись із дослідженням, чому проблема сміття, яке Тисою пливе з України в Угорщину, повинно об’єнувати, а не сварити країни-сусіди. Його провела команда Varosh спільно з провідним угорським видання Telex у рамках спільного розслідування за підтримки IJ4EU (Investigative Journalism for Europe).

InfoPost.Media за матеріалами hvg.hu

фото: сторінка PET Kupá у Facebook, portfolio.hu,  hvg.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні спільноти, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі