fbpx
11 Лютого, 2022

У Словаччині унікальне село з 750-річною історією рятують за допомогою краудфандингу (ФОТО)

У Словаччині унікальне село з 750-річною історією рятують за допомогою краудфандингу (ФОТО)

Село Чичмани в Жилінському краї Словаччини цьогоріч відзначатиме 750-річчя першої письмової згадки. Славиться воно своїми розмальованими зрубами та орнаментами, однак давно перебуває у невтішному становищі.

Живуть у селі зараз 123 жителів з 1500, які жили раніше. Всього у населеному пункті 115 будівель, 36 з яких є національними пам’ятками культури. Як туристичну пам’ятку село відвідують понад 30 тисяч людей щороку, пише Правда.

За словами мера Івети Міхалікової, система фінансування органів місцевого самоврядування, у яких є великий розрив між кількістю постійних жителів і приїжджих, налаштована погано.

Рятувати село взялась регіональна туристична організація Rajecká dolina. За словами голови організації Петра Слишка, для початку оголосять про добровільний збір допомоги через банківський рахунок.

“Кошти від збору спрямуємо на покриття поточних витрат муніципалітету, проведення культурних та спортивних заходів та створення умов для збереження культурної спадщини муніципалітету”, – сказав Слишко.

Чому в села не вистачає коштів на виживання

Зважаючи на популярність села Чичмани та використання специфічних народних орнаментів багатьма організаціями, установами чи компаніями більшість людей вважає, що муніципалітет має достатньо коштів та підтримки.

“На жаль, реальність складніше і вимагає нашої уваги. Майже ніхто з тих, хто використовує чичмянські орнаменти, не надає фінансової допомоги муніципалітету. Немає ні моральної, ні соціальної відповідальності та підтримки культурної спадщини”, – сказав Слишко.

Голова села також наполягає на збереженні свого населеного пункту та не хоче приєднання його до якогось із сусідніх.

“Ми хочемо зберегти культурну спадщину для наших дітей, онуків, правнуків. Щоб вони знали, як жили наші предки, і щоб нашими зразками  для наслідування не зловживали”, – наголосила Міхалікова.

Однак у дієвості ініціативи зі збору коштів, однак, сумніваються в Асоціації словацьких міст.

“Всі хвалять орнаменти з Чичмана. Але коли раптом з’являється символічний рахунок для підтримки, ми виявляємо, що не вистачає моральної відповідальності за нашу історію та світовий бренд. Важливо створити особливу категорію статутних органів самоврядування з точки зору фінансування. Вона включатиме регіональні міста, курорти, ті, що входять до ЮНЕСКО, а також Чичмани”, – сказав Міхал Каліняк, центральний директор Офісу Асоціації словацьких міст та муніципалітетів.

Нагадаємо, раніше у словацькому селі Борша, за 50 км від Закарпаття, за кошти Угорщини завершили реконструкцію культової для багатьох угорців історичної споруди. Мова йде про так званий замок родини Ракоці. Саме тут 27 березня 1676 року народився Ференц Ракоці ІІ – керівник національно-визвольної війни угорського народу 1703-1711 років, що мала на меті позбавити країну гніту австрійців Габсбургів.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі