fbpx
16 Листопада, 2021

У країнах Карпатського басейну стає все більше освітніх закладів з угорською мовою навчання

У країнах Карпатського басейну стає все більше освітніх закладів з угорською мовою навчання

У суботу, 13 листопада, в Будапешті відбулася конференція Асоціації Ракоці на тему угорської освіти в країнах Карпатського басейну.

За підтримки цієї асоціації за межами Угорщини, тому числі і на Закарпатті, щороку надається допомога учням та студентам угорськомовних закладів.

“Угорськомовні школи за кордоном здатні стати більш привабливими для угорців, які там живуть, якщо надаватимуть найкращу освіту в регіоні”, – про це заявили учасники круглого столу.

Rakoczy

За словами Золтана Маружа (Maruzsa Zoltán), держсекретаря з питань народної освіти, закордонним угорцям “слід зробити школи та надавати освіту кращі, ніж інші”, а уряд Угорщини готовий в цьому допомогти.

Аніко Йєрас (Jerasz Anikó), голова виконкому Угорської національної ради у сербській Воєводині, повідомила, що в регіоні через реформу освіти зменшилася кількість угорських батьків, які навчають своїх дітей сербською мовою.

За її словами, у Воєводині, де переважно проживають представники угорської меншини, практично немає жодної установи, для відновлення чи розвитку якої уряд Угорщини не надав би допомоги.

“Це також сприяло зростанню популярності угорської освіти у Воєводині”, зазначила Аніко Єрас.

Ірен Фекете (Fekete Irén), президент Асоціації угорських вчителів Словаччини, зазначила, що їхня організація отримує допомогу виключно з Угорщини і жодних субсидій від держави. Вона також підтвердила, що завдяки підтримці уряду Угорщини кількість угорських дитячих садків збільшилася, і в них щороку виховується та навчається все більше дітей.

Однак при цьому зазначила, що у 520 населених пунктах Словаччини частка угорськомовного населення сягає 15 відсотків, однак у 220 з них дитсадків для угорців досі не було відкрито. Тож, за її словами, це може призвести до того, що діти згодом оберуть школу, де викладання відбувається словацькою мовою.

Золтан Каллош (Kallós Zoltán), представник Асоціації угорських вчителів в Румунії, зазначив, що знання румунської мови також є дуже важливим для молодих угорців Трансільванії.

“Адже їм необхідно залишитися на батьківщині, але румунську слід викладати їм як іноземну”, – зазначив він.

Про мовне питання згадала і Ілдіка Орос (Orosz Ildikó), президент Асоціації угорських вчителів Закарпаття. Вона зазначила, що завдяки програмам підтримки з Угорщини все більше закарпатських батьків віддають своїх дітей до угорських дитсадків. А там, де відкривають нові дошкільні заклади, часто є потреба і у відкритті початкової школи з угорською мовою навчання. Вона нагадала слова Йожефа Халцля, покійного президента Асоціації Ракоці, який казав, що угорці, які мешкають за кордоном, мають навчатися в угорських школах, аби не відчувати себе “громадянами другого сорту”. Ілдіка Орос також повідомила, що з 2023 року в Україні для представників національних меншин рідною мовою буде дозволена лише початкова освіта.

Раніше ми публікували дискусію між експертами з освіти під час ІІ-го форуму ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia”.  Її учасники дійшли до згоди, що рівень освіти на Закарпатті швидше залежить від місцевості та типу населеного пункту, де проживають учні, ніж від етнічного походження. Мовне ж питання має скоріше штучне походження та часто політизується в контексті питання інтеграції національних спільнот в українське суспільство.

 

InfoPost.Media за матеріалами mti.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі