27 Грудня, 2021

У Чехії змушені підвищувати заробітну плату іноземним працівникам, в тому числі й українцям

У Чехії змушені підвищувати заробітну плату іноземним працівникам, в тому числі й українцям

Більшість іноземних робітників до Чехії приїжджають з України, Болгарії та Румунії. Якщо минулого року в Чеській Республіці було 183 000 українських робітників, то кількість болгар і румунів становила близько 100 тисяч.

Незважаючи на їх значну кількість – це вже не дешева робоча сила у чеській промисловості та будівництві, пише e15.cz.

“Важливо розуміти, що співробітникам часто доводиться на довгий час залишати свої сім’ї, і цей дискомфорт необхідно компенсувати”, – каже менеджер з найму іноземних співробітників агентства Manpower Томаш Ржегак.

чехия12

Іммігранти не завжди дешевші

За його словами сьогодні вже не діє правило, що іноземний співробітник коштує дешевше. У той час як виробничі компанії реагують на нестачу кандидатів і мають намір скоротити набір кадрів у наступному кварталі, будівельна сфера планує активно набирати працівників наступного року, показує аналіз Індексу ринку робочої сили агентства Manpower.

На сьогоднішній день приблизно десята частина позицій у будівельній галузі довгостроково залишається вакантною, причому найбільше не вистачає саме робітників. Це випливає із щоквартального аналізу чеської будівельної галузі CEEC Research. Крім того, приблизно кожен четвертий працюючий у цій галузі – іноземець.

За даними Чеського статистичного управління, ця кількість є вдвічі більшою, ніж десять років тому, і навряд чи зростання припиниться наступного року.

“Наступного року ми безперечно не обійдемося без іноземної робочої сили”, – підтверджує Мартіна Кнайфлова, керуючий партнер EY.

Через гостру нестачу робочої сили компаніям не залишається нічого іншого, як боротися за кожного закордонного співробітника. Таким чином, згідно з досвідом Томаша Ржегакаа, заробітна плата кваліфікованих робітників досягає рівня вищого за середній.

“Зарплата у розмірі 50 тисяч крон (близько 2000 євро) для якісного зварювальника вже не є чимось незвичайним”, – каже він.

Подібний досвід мають деревообробні підприємства, у тому числі столярні та меблеві компанії. Їм не вистачає робітників із країн Східної Європи, які поїхали додому через пандемію. Тепер вони можуть повернутись, але перешкодою є замала заробітна плата.

“Ситуація погана, і я зараз залишився один у майстерні, де раніше працювало п’ятеро. Колеги з України та Білорусі, які раніше тут працювали, вимагають зарплати 35 тисяч крон чистими, а наша компанія не може собі цього дозволити. На вітчизняному ринку праці немає вільних столярів, тому майбутнє я бачу у поганому світлі”, – каже Петр Кунц, який керує невеликим столярним цехом.

Чому в Чехії підвищують зарплати “заробітчанам”

У той час, як невеликі компанії часто не можуть дозволити собі наймати іноземців, великим компаніям це все одно окупається. Вони мають впевненість у тому, що саме завдяки іноземним працівникам збережуть вже підписані контракти та обсяги робіт.

“У порівнянні з чеським найманим працівником, іноземець може виявитися вдвічі дорожчим, але інтерес компаній до найму іноземних працівників зростає через брак людей”, – каже Властіміл Вацлавік, фахівець із іноземного найму в агенції Grafton Recruitment.

Необхідність підвищення заробітної плати іноземних робітників також пов’язана зі зростанням зарплат у країнах їхнього походження. Наприклад, за останні п’ять років мінімальна заробітна плата у Болгарії, найнижча серед європейських країн, зросла на 35%.

“Деяким іноземцям вже не вигідно їздити до Чеської Республіки за вищими заробітками, що раніше було їхньою основною метою”, – додає Ольга Скопова, менеджер з міжнародної мобільності агентства зайнятості Trenkwalder.

Проте різниця в оплаті праці між Чехією та Україною, як і раніше, є достатнім стимулом для виїзду за кордон у пошуках роботи. За даними компанії Moody’s, середня заробітна плата в Україні в 2020 році становила близько 9000 крон (356,5 євро), що менше за третину середньої заробітної плати в Чехії. Проте, постійне зростання вартості життя в Чехії зменшує різницю.

Тому через брак робочої сили чеські роботодавці часто готові покривати всі витрати, пов’язані з приїздом іноземного співробітника.

“Оплата візових зборів і, можливо, всього, що пов’язано з процесом отримання візи, наприклад, оплачуваного проживання на весь період роботи, стала цілком стандартною”, – каже Ржегак.

Близькість чеської та української мови також пов’язані з вибором Чехії як робочого місця.

“Через низьку плинність кадрів та тривале перебування в компанії іноземці зазвичай можуть відносно швидко опанувати хоча б ази чеської мови. Через певний час вони можуть бути працевлаштовані на вищі посади”, – коментує Вацлавік.

Сусіди Чехії конкурують за робочу силу

З іншого боку, потужним конкурентом залишається Польща, де отримання дозволу на роботу є не таким важким і тривалим.

“Це головна перешкода, яка відбиває іноземців від роботи в Чехії”, – каже Кнайфлова.

Проте, за словами Ржегака, швидший процес оформлення дозволу на роботу у Польщі дозволяє роботодавцям зловживати робочою силою. Через це у співробітників може формуватися негативний досвід спілкування з місцевими роботодавцями.

За словами Томаша Ржегака, зараз велику роль відіграє і політична ситуація в Україні. Останнім часом зріс інтерес до довгострокових дозволів на роботу. Кандидати сприймають роботу в Чеській Республіці не лише як джерело грошей, а й як можливість нового початку.

На думку рекрутерів, можливим наслідком ескалації конфлікту між Україною та Росією може стати підвищений інтерес до роботи у більш безпечних державах. Проте, за словами Ольги Скопової, водночас існує ризик, що багато хто не отримає візи, оскільки їх можуть призвати на захист держави.

Вже сьогодні кадрові агенції стикаються з підвищеним інтересом до роботи в Чехії людей, які пережили військову травму. Однак чеські роботодавці не можуть приймати заявки учасників бойових дій тільки на підставі їх статусу.

Нагадаємо, на чеському ринку праці станом на початок грудня було розміщено майже 300 000 вакансій. Щоб закрити їх, Чехія планує черпати кадри на заході та півдні Європи, а також у державах з високим рівнем безробіття.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі