fbpx
19 Квітня, 2022

У Чехії заявили про брак лікарів, особливо стоматологів та дитячих психіатрів

У Чехії заявили про брак лікарів, особливо стоматологів та дитячих психіатрів

Педіатри, дитячі психіатри, стоматологи, гінекологи, ревматологи. Це деякі з медичних професій, працівників яких у Чеській Республіці менше, ніж потрібно. Особливо лікарів різних профілів не вистачає у деяких регіонах.

Про це повідомляє видання novinky.cz.

медицина в Чехії

Деякі лікарі малих міст змушені відмовлятися від нових пацієнтів і відправляти їх у більші міста.

Самі медичні страхові компанії відзначають погіршення доступності медичної допомоги в країні. Страхова компанія VZP розробила карту із зонами, де фіксується погіршення доступу до медичної допомоги в регіонах. Стає очевидним, що не вистачає лікарів загальної практики особливо в регіоні Височина та північно-західній Богемії. У районі Височина, а також у Центральній і Західній Богемії та на околицях Праги і Брно бракує педіатрів.

За даними VZP, стоматологів бракує на півночі Богемії та Моравії та на кордоні Середньочеського та Південночеського регіонів. Ще одна професія, яка перебуває під загрозою зникнення, — це гінекологи, яких дуже мало на півдні Богемії та Моравії, у Карлових Варах та у Злінському краї.

“VZP намагається спонукати лікарів реєструвати додаткових пацієнтів і розширювати робочі години”, — повідомила речниця VZP Вікторія Плівова.

За її словами, Рада директорів VZP займатиметься програмами стимулювання молодих лікарів, а також переглядом системи освіти та підтримкою повернення лікарів у рідні регіони.

Також розглядається можливість створення мобільних кабінетів у віддалених районах.

40% амбулаторних спеціалістів у Чехії мають пенсійний вік

Про брак експертів говорять і в медичних асоціаціях.

“Наприклад, у нас гостро не вистачає дитячих психіатрів”, – розповів голова Асоціації амбулаторних спеціалістів Зорян Йойко.

Він також зазначив, що 40 відсотків амбулаторних спеціалістів у Чехії мають пенсійний вік.

Його слова підтвердила віце-голова Асоціації лікарів загальної практики дітей та підлітків Яна Кульганькова.

“Дитячих психіатрів дуже мало, у деяких районах вони практично відсутні. А зараз вони нам особливо знадобляться”, – сказала вона.

У Чехії 570 дитячих психіатричних ліжок. За оцінками експертів, за останній рік кількість дітей з депресивними розладами зросла на десять відсотків.

За словами президента Чеської стоматологічної палати, у відсутності лікарів частково винні самі страхові компанії.

“Якби страхові компанії хотіли, то проблему було б вирішено”, – сказав Роман Шмуклер. – “Коли з людей збирають гроші на страховку, то достатньо було б активніше підписувати контракти з лікарями. У нас багато лікарів, які не мають договорів зі страховими компаніями”.

За його словами, Чехія має брати приклад з Німеччини чи Австрії, де регіональна влада спрямовує більше коштів на охорону здоров’я в неблагополучні райони.

Релокація медиків як вихід

Ще в 2018 році МОЗ Чехії оголосило програму стимулювання для стоматологів. Під цю програму було надано до 1,2 мільйона крон субсидій на обладнання стоматологічних кабінетів лікарям, які бажають переїхати працювати з інші регіони, де не вистачало спеціалістів.

“Проект був дуже вдалим, багато стоматологів змінили місце роботи”, – сказав Шмуклер.

За його словами, щось подібне могло б спрацювати і у випадку амбулаторних спеціалістів.

“Це, звичайно, було б дуже добре. Потрібно мотивувати лікарів переїжджати з великих міст у регіони”, – каже Шмуклер.

Речник МОЗ Ондржей Якоб повідомив, що міністерство “веде постійні дискусії щодо сталості якісної та доступної медичної допомоги в регіонах”. За його словами, мова йде переважно про програми субсидій.

“У цьому обговоренні беруть участь також представники медичних страхових компаній, які відповідно до чинного законодавства відповідають за доступність медичної допомоги”, – сказав він.

Біженці з України додатково навантажать чеську медицину

Велике навантаження на медичну систему Чехії очікується і з прибуттям українських біженців. Ще в березні Віце-голова правління VZP Мирослав Калоусек попередив про значні бюджетні видатки на медичне обслуговування біженців.

“Кількість біженців у нашій країні може зрости до 450 тисяч. Це означає, серед іншого, збільшення витрат на державне медичне страхування приблизно на 16-17 мільярдів крон на рік. Ймовірно, потрібно буде переглянути розмір виплати для державних застрахованих осіб”, – написав Калоусек у Twitter.

Нагадаємо, у березні рівень безробіття в Чехії знизився до 3,4%, а без роботи залишаються майже 253 тис. осіб. Частину вакансій в ряді галузей чеської економіки вже зайняли біженці з України.

 

InfoPost.Media

Фото: Novinky


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі