04 Січня, 2022

У Чехії оприлюднили тисячі секретних справ в’язнів ГУЛАГу, оцифрованих в закарпатському архіві

У Чехії оприлюднили тисячі секретних справ в’язнів ГУЛАГу, оцифрованих в закарпатському архіві

Інститут дослідження тоталітарних режимів (ÚSTR) та Західночеський університет у Пльзені оприлюднили тисячі справ про ув’язнених чехословацьких громадян, які перебували у радянському ГУЛАГу.

Це лише перший комплект справ радянських спецслужб (НКВС), отриманий під час оцифрування раніше секретних документів у Державному архіві Закарпатської області (ДАЗО) в Ужгороді, пише портал ceskenoviny.cz.

чеський

Файли оприлюднили з нагоди 80-ї річниці оголошення амністії чехословакам, які потрапили у в’язниці Радянського Союзу.

“Опубліковані матеріали слідства включають, наприклад, протоколи арештів, відбитки пальців, фотографії, протоколи допитів, обвинувачення, засудження. Також свідоцтва про звільнення з ГУЛАГу або про смерть, рішення про реабілітацію. У файлах є особисті фотографії та документи людей заарештованих НКВС”, – розповів історик Адам Граділек (Adam Hradilek), керівник проєкту “Чехословаки в ГУЛАГу”.

Оцифровані документи доступні за посиланням: archivkgb.zcu.cz.

За словами Граділека, опубліковані документи становлять приблизно п’яту частину справ про чехословацьких біженців до СРСР, оцифрування яких триває. Інститут співпрацює з Державним архівом Закарпатської області в Ужгороді. У місцевих архівах зберігаються слідчі справи НКВС про близько 5500 осіб, які втекли до СРСР з 1939 по 1945 роки. Там їх засудили до трьох і більше років таборів ГУЛАГу.

Систематична оцифровка документів в Ужгороді розпочалася на підставі угоди з Державною архівною службою України, укладеної позаминулого року. Документи та їх дослідження мають на меті описати долі тисяч невідомих жертв радянських репресій з Чехословаччини. Обробку документів планують завершити до кінця 2022 року.

чеський2

Звільнення в’язнів ГУЛАГу

За даними Інституту дослідження тоталітарних режимів, з 3 січня 1942 року до кінця 1944 року під час амністії в СРСР було звільнено близько 5 тисяч громадян колишньої Чехословаччини.

Перша хвиля звільнень стосувалася переважно вихідців з Чехії, які мали єврейське походження. У листопаді 1942 року вдалося домовитися про часткове звільнення підкарпатських русинів. Проте щонайменше 15% громадян Чехословаччини не отримали амністії і загинули в сталінських таборах.

Головною умовою для звільнення з полону був вступ до чехословацької військової частини. Її сформували в російському місті Бузулук (поблизу Оренбурга). Частина амністованих померла під час вивезення з табору або після формування військової частини через хворобу та виснаження.

Вцілілі переважно брали участь у боях на Східному фронті. Багато з них загинуло у битві біля села Соколове Харківської області (березень, 1943), під час битви на перевалі Дукля (вересень-жовтень 1944) та в інших боях.

За даними ÚSTR, Радянський Союз через напад нацистської Німеччини у червні 1941 року, змушений був переглянути своє ставлення до ув’язнених чехословаків у ГУЛАГу.

Рекомендуємо також прочитати наш матеріал про закарпатських словаків, які відродили культуру після 40-річного забуття. Зокрема і про події 1945 р., коли Закарпаття приєднали до СРСР, а словакам і чехам дали 2-3 тижні, щоб повернулися на батьківщину.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі