fbpx
22 Грудня, 2021

Троє лідерів Західних Балкан підписали угоди про відкриття торгівлі та подорожей для громадян

Троє лідерів Західних Балкан підписали угоди про відкриття торгівлі та подорожей для громадян

Лідери Албанії, Сербії та Північної Македонії у вівторок, 21 грудня, підписали шість угод, які сприяють вільній торгівлі, пересуванню людей та наданню послуг у трьох країнах Західних Балкан.

Прем’єр-міністр Албанії Еді Рама приєднався до македонського колеги Зорана Заєва та президента Сербії Олександра Вучича в албанському місті Ельбасан лише через день після того, як у столиці Албанії проти ініціативи спалили сербський прапор та відбулись кілька арештів, пише Еuractiv.

Балкани

Угоди підпадають під так звану ініціативу “Відкриті Балкани”, яку раніше називали “Міні-Шенген”. Він передбачає транскордонну торгівлю, вільне проживання, ведення бізнесу та переміщення громадян на території кожної з країн-підписантів.

Мета полягає в тому, щоб створити зону без кордонів, яка сприятиме відкритій торгівлі та інвестиціям між країнами Західних Балкан перед просуванням до членства в ЄС, яке все ще залишається далеким.

Косово, Чорногорія та Боснія і Герцеговина не підписали ініціативу, посилаючись на те, що Сербія не визнала суверенітет Косова. Також вони побоюються, що проект може підірвати їх вступ до ЄС і фактично залишити за межами блоку.

“Угоди, які будуть підписані, стануть важливим кроком до нашої мети – гарантувати повну свободу пересування людей, товарів, капіталу та послуг”, – сказав Рама у своїй вступній промові та повторив свій заклик “до того, щоб усі приєдналися”.

Що таке Open Balkan

За словами прем’єра Албанії, “Відкриті Балкани” – це інклюзивна ініціатива, яка, безумовно, заохочує інші три країни регіону бути частиною цих намірів.

Він зазначив, що “Відкриті Балкани” є частиною Берлінського процесу – ініціативи для активізації регіональної співпраці між країнами Західних Балкан та їхньої європейської інтеграції. Це віха, що готує їх до інтеграції в ЄС.

На запрошення Еді Рами, ініціативу підтримав комісар з питань розширення ЄС Олівер Вархелі.

“Я завжди дуже позитивно ставився до цієї пропозиції… Ви повинні продовжувати просувати цю ініціативу… Я захоплююсь тим, наскільки сильно ви ставитеся до цієї ініціативи”, – зазначив він.

Вархелі додав, що “за правилами ЄС, будь-яка регіональна співпраця вітається на користь обох сторін”. Він теж запропонував іншим трьом партнерам повернутися до регіональної співпраці, оскільки це не тільки збільшує можливості для бізнесу, але й це забезпечує збільшення зайнятості.

Президент Сербії Олександра Вучич повторив заклик до інших країн приєднатися до ініціативи.

“Мета ініціативи – зв’язати людей один з одним. Щоб люди могли взаємодіяти один з одним. Минулої ночі під час зустрічі з бізнесменами я побачив велике бажання їх вести бізнес у Сербії чи Північній Македонії. Я також знаю сербських бізнесменів, які хочуть інвестувати в Албанію та Північну Македонію. Те ж саме стосується туристів”, – сказав він.

Заєв зазначив, що це буде його остання відкрита зустріч на Балканах, ймовірно, через його обіцянку піти з посади прем’єр-міністра.

За словами президента Сербії, три країни “не будуть заручниками процесу інтеграції до ЄС”.

“Відкриті Балкани об’єднали нас як трьох великих лідерів; це чудова дружба, яку ми змогли розвинути разом. Ця ініціатива на благо наших громадян і є інструментом, щоб відпустити наше неспокійне минуле”.

Які угоди дозволять створити Open Balkan

Загалом у вівторок країни підписали шість угод. Серед них – Угода про умови вільного доступу до ринку праці, Угода про підключення схем електронної ідентифікації громадян, Угода про співпрацю у ветеринарній, фітосанітарній безпеці харчових продуктів і кормів на Західних Балканах.

Також були підписані угоди між Сербією та Албанією про взаємне визнання схвалених суб’єктів підприємницької діяльності та угода з питань безпеки між Північною Македонією і Албанією.

Шоста угода стосується співпраці органів з акредитації в усіх трьох країнах.

На практиці громадяни трьох країн тепер зможуть жити в одній з інших країн без окремого дозволу, там визнаватимуть їх професійну кваліфікацію, а товари та послуги перетинатимуть кордони з мінімальними перевірками.

“Дуже скоро, на початку нового року вони [експортери, імпортери та фермери] більше не відчуватимуть стресу від очікування на кордоні”, – сказав Рама.

Варто нагадати, що балканські країни розділились у своєму прагненні до євроінтеграції. Найбільшими прихильниками вступу до Євросоюзу залишаються албанці, найбільш поміркованими є серби. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного The Balkans in Europe Policy Advisory Group (BiEPAG)

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі