Новини 22 Грудня 15:02

Троє лідерів Західних Балкан підписали угоди про відкриття торгівлі та подорожей для громадян

Лідери Албанії, Сербії та Північної Македонії у вівторок, 21 грудня, підписали шість угод, які сприяють вільній торгівлі, пересуванню людей та наданню послуг у трьох країнах Західних Балкан.

Прем’єр-міністр Албанії Еді Рама приєднався до македонського колеги Зорана Заєва та президента Сербії Олександра Вучича в албанському місті Ельбасан лише через день після того, як у столиці Албанії проти ініціативи спалили сербський прапор та відбулись кілька арештів, пише Еuractiv.

Балкани

Угоди підпадають під так звану ініціативу “Відкриті Балкани”, яку раніше називали “Міні-Шенген”. Він передбачає транскордонну торгівлю, вільне проживання, ведення бізнесу та переміщення громадян на території кожної з країн-підписантів.

Мета полягає в тому, щоб створити зону без кордонів, яка сприятиме відкритій торгівлі та інвестиціям між країнами Західних Балкан перед просуванням до членства в ЄС, яке все ще залишається далеким.

Косово, Чорногорія та Боснія і Герцеговина не підписали ініціативу, посилаючись на те, що Сербія не визнала суверенітет Косова. Також вони побоюються, що проект може підірвати їх вступ до ЄС і фактично залишити за межами блоку.

“Угоди, які будуть підписані, стануть важливим кроком до нашої мети – гарантувати повну свободу пересування людей, товарів, капіталу та послуг”, – сказав Рама у своїй вступній промові та повторив свій заклик “до того, щоб усі приєдналися”.

Що таке Open Balkan

За словами прем’єра Албанії, “Відкриті Балкани” – це інклюзивна ініціатива, яка, безумовно, заохочує інші три країни регіону бути частиною цих намірів.

Він зазначив, що “Відкриті Балкани” є частиною Берлінського процесу – ініціативи для активізації регіональної співпраці між країнами Західних Балкан та їхньої європейської інтеграції. Це віха, що готує їх до інтеграції в ЄС.

На запрошення Еді Рами, ініціативу підтримав комісар з питань розширення ЄС Олівер Вархелі.

“Я завжди дуже позитивно ставився до цієї пропозиції… Ви повинні продовжувати просувати цю ініціативу… Я захоплююсь тим, наскільки сильно ви ставитеся до цієї ініціативи”, – зазначив він.

Вархелі додав, що “за правилами ЄС, будь-яка регіональна співпраця вітається на користь обох сторін”. Він теж запропонував іншим трьом партнерам повернутися до регіональної співпраці, оскільки це не тільки збільшує можливості для бізнесу, але й це забезпечує збільшення зайнятості.

Президент Сербії Олександра Вучич повторив заклик до інших країн приєднатися до ініціативи.

“Мета ініціативи – зв’язати людей один з одним. Щоб люди могли взаємодіяти один з одним. Минулої ночі під час зустрічі з бізнесменами я побачив велике бажання їх вести бізнес у Сербії чи Північній Македонії. Я також знаю сербських бізнесменів, які хочуть інвестувати в Албанію та Північну Македонію. Те ж саме стосується туристів”, – сказав він.

Заєв зазначив, що це буде його остання відкрита зустріч на Балканах, ймовірно, через його обіцянку піти з посади прем’єр-міністра.

За словами президента Сербії, три країни “не будуть заручниками процесу інтеграції до ЄС”.

“Відкриті Балкани об’єднали нас як трьох великих лідерів; це чудова дружба, яку ми змогли розвинути разом. Ця ініціатива на благо наших громадян і є інструментом, щоб відпустити наше неспокійне минуле”.

Які угоди дозволять створити Open Balkan

Загалом у вівторок країни підписали шість угод. Серед них – Угода про умови вільного доступу до ринку праці, Угода про підключення схем електронної ідентифікації громадян, Угода про співпрацю у ветеринарній, фітосанітарній безпеці харчових продуктів і кормів на Західних Балканах.

Також були підписані угоди між Сербією та Албанією про взаємне визнання схвалених суб’єктів підприємницької діяльності та угода з питань безпеки між Північною Македонією і Албанією.

Шоста угода стосується співпраці органів з акредитації в усіх трьох країнах.

На практиці громадяни трьох країн тепер зможуть жити в одній з інших країн без окремого дозволу, там визнаватимуть їх професійну кваліфікацію, а товари та послуги перетинатимуть кордони з мінімальними перевірками.

“Дуже скоро, на початку нового року вони [експортери, імпортери та фермери] більше не відчуватимуть стресу від очікування на кордоні”, – сказав Рама.

Варто нагадати, що балканські країни розділились у своєму прагненні до євроінтеграції. Найбільшими прихильниками вступу до Євросоюзу залишаються албанці, найбільш поміркованими є серби. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного The Balkans in Europe Policy Advisory Group (BiEPAG)

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі