fbpx
08 Березня, 2022

Що таке безпольотна зона над Україною і чому НАТО вагається

Що таке безпольотна зона над Україною і чому НАТО вагається

Україна закликає НАТО до створення безпольотної зони над своєю територією. Альянс вагається, а Росія неодноразово застерігала, що вважатиме такий крок війною.

Якби Росія втратила можливість авіаударів по Україні після створення безпольотної зони, вона втратила б перевагу, проти якої українським силам важко знайти захист, пише чеський портал e15.cz.

Image (2)

За словами президента України Володимира Зеленського, заборонена для польотів зона захистить мирне населення від авіаударів Росії. У якості альтернативи Зеленський закликав Захід надати Україні принаймні винищувачі, за допомогою яких вона могла б компенсувати перевагу Росії в повітрі.

Що таке заборонена для польотів зона

Безпольотна зона – це будь-яка частина повітряного простору, в яку заборонено доступ всім повітряним суднам або вибраній категорії повітряних суден. У мирний час його можна використовувати для захисту вразливих місць, і його робота часто обмежується висотою, вище якої можуть літати літаки. У Сполучених Штатах такі обмеження діють, наприклад, навколо Білого дому або над знаменитою військовою “зоною 51”.

У Чехії оголошено постійні заборонені для польотів зони, наприклад, навколо Празького Граду, АЕС Темелін і Дуковани або навколо заводів, що виробляють вибухівку.

Інший випадок – заборонена для польотів зона на війні. Якби НАТО вирішило створити заборонену для польотів зону над Україною, це означало б військовий контроль надземним повітряним простором і перевірку, щоб російські літаки більше не проникали в нього. Таким чином, сухопутним військам НАТО не доведеться вводити територію України, але в небі над Україною присутність літаків Альянсу буде необхідною для створення зони заборони для польотів.

У НАТО вже є досвід

Винищувачі Альянсу патрулювали Боснію і Герцеговину після того, як це було проголошено Радою Безпеки ООН у 1992 році. За більш ніж два роки літаки НАТО збили шість винищувачів боснійських сербів, які порушили заборонену для польотів зону.

Сполучені Штати, Велика Британія та інші країни-члени НАТО також брали участь, цього разу без мандату ООН, у патрулюванні заборонених для польотів зон над північним і південним Іраком у 1991 році. Вони не припинялися до початку війни в Іраку в 2003 році. Також заборонена для польотів зона була створена в 2011р. над Лівією.

Якби російські ВПС відмовилися очистити повітряний простір над Україною, НАТО не уникло б збиття російських літаків. За словами Путіна, будь-яка країна, яка буде брати участь у збереженні забороненої для польотів зони в Україні, вважатиметься Москвою стороною конфлікту.

НАТО побоюється, що створення забороненої для польотів зони призведе до ескалації. Після п’ятничної зустрічі генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг заявив, що, хоча НАТО й надалі підтримуватиме Україну, Альянс не оголошуватиме заборонену для польотів зону, оскільки це призведе до розширення військових дій за її межі.

“Я твердо вірю, що якщо НАТО втрутиться в конфлікт, буде більше жертв і людських страждань”, – додав він.

Повторюють слова Столтенберга і в США та ЄС.

“Наш альянс є оборонним, ми не шукаємо конфліктів”, – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

А президент Європейської ради Шарль Мішель зазначив, що створення забороненої для польотів зони над Україною може спровокувати третю світову війну.

Нагадаємо, згідно з урядовою постановою, опублікованою в понеділок, 7 березня, Угорщина дозволить військам НАТО розгортатися на заході країни. Також НАТО зможе перевозити зброю територією Угорщини до інших країн-членів Альянсу.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі