24 Травня, 2023

Санду та арешт Путіна

Санду та арешт Путіна

Заяву президентки Молдови Маї Санду про те, що президента Росії Володимира Путіна заарештують, якщо прибуде до її країни, можна назвати своєрідним рубіконом у взаєминах Кишинева та Москви. Звісно, всі ми розуміємо, що це насамперед політична декларація. Навряд чи можна уявити, що Путін раптом з’явиться у Молдові — принаймні, поки при владі у цій країні патріотичні сили.

Але чи можна було уявити ще кілька років  тому інше — що таку заяву зробить президент Молдови? Не лише очевидний ставленик Кремля, такий, як попередник Маї Санду Ігор Додон, а й сама Санду.

Адже президентство Санду починалося зі спроб встановити баланс у відносинах Молдови із Заходом та Росією. Після обрання головою держави Санду говорила про готовність зустрітись із Путіним. У серпні 2021 року президентка Молдови зустрічалася із заступником глави адміністрації президента Росії Дмитром Козаком – тим самим Козаком, якому здавна був доручений напрямок дестабілізації Молдови, а у 2020 році ще й України.

«Ми оцінили відкритість російської сторони, це може сприяти зміцненню діалогу між нашими країнами»? – заявила Санду після переговорів.

Козак пообіцяв, що якщо Москва та Кишинів досягнуть взаєморозуміння з принципових питань, «зустріч президентів обов’язково відбудеться».

Але будь-які спроби збереження хоч якихось стосунків із Росією були знищені нападом Путіна на нашу країну. Тепер Санду каже, що її змінила війна. Зауважимо – не її одну. Війна змінила багатьох відповідальних політиків. Війна змінила світ. Стало очевидно, що Росія — не просто авторитарна держава, яка намагається нав’язати свої інтереси сусідам за допомогою економічного або силового шантажу, а справжнісіньке чудовисько.

Ще 15 лютого 2022 року, за кілька днів до нападу Росії на Україну, проросійська коментаторка у виданні Noi.md намагалася поставити у приклад Санду… президента Сербії Александара Вучича та прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

«Що сталося з угорським прем’єром після візиту до Москви? Власне, нічого страшного. Ну, вийшла карикатура на нього у Financial Times. Але ж справжній лідер нації переживе якусь там карикатуру, якщо йдеться про процвітання свого народу та інтереси своєї країни, хіба ні?»

592081
Колаж: noi.md

Зараз, з часом, візит Орбана напередодні нападу Росії на Україну сприймається як один із найганебніших візитів до російської столиці. І вже точно мало хто з поважних політиків захоче, щоб йому наводили як приклад для наслідування курс і вчинки угорського прем’єр-міністра. Те, що візит президентки Молдови до Москви так і не відбувся, — це тепер великий плюс у політичній біографії Майї Санду.

І те, що очільниця маленької країни, на території якої все ще знаходяться російські війська і частина жителів якої, незважаючи ні на що, продовжує симпатизувати Росії, не боїться Путіна — доказ того, що мораль повертається до великої політики. І це – ще один важливий наслідок російсько-української війни.

 

 Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

Титульне фото: presedinte.md

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

Коментарі