fbpx
07 Лютого, 2022

Румунія сподівається повернути з Росії національну скарбницю – глава МЗС

Румунія сподівається повернути з Росії національну скарбницю – глава МЗС

Одним з питань, які можуть бути відновлені в переговорах Румунії із Росією може стати повернення румунських цінностей, депонованих у Москві в часи Першої світової війни.

Про це в ефірі одного з національних каналів заявив міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску, пише Балканський оглядач.

Румунські скарби

У інтерв’ю каналу урядовець на питання про те, про що б він розмовляв з президентом РФ Владіміром Путіним, сказав, що згадав би про роботу комісії, яка займається проблемою повернення румунських цінностей із Росії.

“Я вважаю, що цікавим і важливим елементом, який я міг би повідомити російській стороні, було б те, що ми все ще зацікавлені в прогресі щодо Спільної комісії з питань скарбниці Румунії. Вона була депонована в Москві в роки Першої світової війни”, – заявив міністр.

За його словами, румунський уряд не відмовлявся від цього питання. Засідання комісії тільки призупинились через пандемію COVID-19.

“Контекст такий, що важко організувати такі зустрічі, але ми продовжуємо уважно стежити за цією темою”, – зазначив Ауреску.

Румунські скарби і Росія

Варто зазначити, що у 1916-1917 рр., коли Румунії, яка воювала у Першій світовій війні на стороні Антанти, загрожувала німецька окупація, румунська влада вивезла головні цінності країни на зберігання в Росію. Росія на той час була союзником. До складу цінностей увійшли золотий запас Національного банку Румунії, культурні, історичні та мистецькі цінності, предмети культу та архіви з державних та приватних скарбниць, в тому числі й майно королівської родини.

Тільки вартість золотих злитків та монет складала $4 млрд.

Однак під час революції і громадянської війни румунські скарби, що зберігалися в Москві, зникли.

Усі уряди Румунії після Першої світової війни безуспішно намагалися домовитись про повернення золота та культурно цінних предметів. Але всі радянські та російські уряди відмовились. Радянський Союз намагався використати скарб у суперечці про Бессарабію, проте домовленості не було досягнуто.

Частина цінностей таки була повернена в Румунію радянською владою у 1935 та 1956 роках.

У ході підписання у 2003 році політичного договору про дружні відносини та співробітництво між РФ та Румунією проблему румунської скарбниці винесли за межі договору. Тоді ж було створено Спільну громадську комісію істориків для вивчення питань, пов’язаних з усім комплексом двосторонніх відносин. Йшлося і про питання вивезених цінностей. Комісія розпочала роботу у жовтні 2004 року. Збиралася вона п’ять разів у період з 2003 по 2019 рік без жодних звітів про прогрес.

У спеціальному звіті Ради Європи йдеться про те, що відправлені до Москви предмети “включали найкраще з того, що було в Румунії на той час”. Однак проблема не має рішення.

“Було б нереально намагатися повернути хід історії назад”, – йдеться у звіті.

Нагадаємо, раніше президент Румунії Клаус Йоганніс наголосив на необхідності захисту румунської мовної ідентичності в Україні. Він також в черговий раз висловив сподівання, що після визнання українською стороною у квітні 2021 року тотожності румунської мови та “молдовської мови”, Україна офіційно визнає відсутність “молдовської мови”.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі