fbpx
01 Лютого, 2022

На Закарпатті після 15 років простою можуть відновити залізничне сполучення з Румунією

На Закарпатті після 15 років простою можуть відновити залізничне сполучення з Румунією

На Закарпатті, щоб дістатися з одного кінця області до іншого залізницею, потрібно їхати потягом з Ужгорода до Львова, а там пересісти на інший потяг до Рахова. А ще порівняно не так давно Закарпатська область мала залізничне сполучення з Румунією як з боку Тересви, так і з боку Рахова.

Однак, у 2007 році зупинилися залізничні перевезення з Тересви, а з 2009 року і з Рахова.

Тересва – Кимпулунг ла Тиса

З українського боку прикордонна залізнична інфраструктура розвалюється і для її відновлення потрібні кошти. Свого часу журналісти проекту “Правда Є” зробили запит до Укрзалізниці щодо вартості робіт, які необхідні для відновлення інфраструктури. Там відповіли, що потрібно 206 млн. грн. Відразу ж натякнули, що таку суму виділяти невигідно, бо ці перевезення не ефективні . Тут був малий пасажиропотік і мало перевозилося товару вантажними потягами.

Залізничне сполучення з Румунією

Ті самі причини називалися і щодо припинення пасажирського сполучення, хоча тодішні високоповажні співробітники митниці розповідають іншу історію. Тоді двічі румунські правоохоронні органи арештовували потяг, у якому знаходили контрабанду з України. Закарпатська обласна влада мала виплатити румунам великі суми штрафів, щоб потяг повернути. Тому, зрештою, вирішили просто припинити сполучення.

Нова спроба відновити сполучення з Румунією

І ось зараз знову заговорили про відновлення залізничного сполучення. Все це робиться в комплексі разом з реконструкцією доріг та пунктів пропуску. Одна загальна інфраструктура.

Минулого тижня перший заступник голови Закарпатської ОДА Мирослав Білецький повідомив, що у рамках поглиблення транскордонного співробітництва вивчається можливість запуску залізничного сполучення Закарпаття із сусідньою Румунією. У планах є запустити потяги до Румунії з Ужгорода та Івано-Франківська через Рахів.

“Відповідно до пропозицій Укрзалізниці, з Ужгорода потяг курсуватиме через Тересву та міжнародний залізничний пункт пропуску “Тересва – Кимпулунг ла Тиса” до міста Сігет Мармацієй. З Івано-Франківська маршрут пролягатиме через Рахів, Барлібаш, міжнародний пункт пропуску для залізничного сполучення “Ділове – Валя Вішеулуй” до того-таки Сігет Мармацієй”, – розповів Білецький.

Україна Румунія залізниця

Ми нагадали Мирославу Білецькому про те, що Укрзалізниця не вважає відновлення залізничного сполучення перспективним і попросили його прокоментувати таке твердження.

“Будь які інфраструктурні рішення, які допоможуть нам більше інтегруватися з країнами Євросоюзу, є перспективними. Це стосується й проектів відновлення залізничного сполучення з Румунією. Тим більше, що по обидва боки кордону проживає багато людей, які мають родинні зв’язки. Як з боку Румунії, так і з боку Закарпаття наразі активно йде інфраструктурна розбудова”, – зазначив він. – “Ми будуємо дороги і грандіозний проект “Карпатське коло” за нашої ініціативи отримав можливість продовження маршруту аж до кордону з Румунією і перспективного пункту пропуску Яблунівка – Ремете (Гута), збільшивши його протяжність на 100 км”.

З Румунії – на Драгобрат чи Буковель

Також КПП “Біла Церква” на кордоні із Румунією планують з’єднати автомобільною дорогою Н-09 Мукачево – Рогатин з дорогою DN 18 Бая–Маре – Якобені на території Румунії.

Для громадян Румунії це дасть можливість легко діставатися до наших живописних місць, до лижного курорту Драгобрат і далі до Буковелю. А українці, у свою чергу, можуть легко дістатися до живописних місць в Румунії.

“Що стосується позиції Укрзалізниці, то тут також є розуміння. Залізничне сполучення можуть відновити вже цього року. Саме це під час наради сказав начальник “ВСП Ужгородська дирекція залізничних перевезень” Олександр Пушкаш. Більше того, для зручності та комфорту пасажирів мають намір використовувати три нові вагони дизель-поїзда виробництва ПАТ “Крюківський вагонобудівний завод”, розраховані на 84 місця кожен”, – розповів Білецький.

Перспективні пункти пропуску з Румунією

А вже 31 січня відбулася зустріч керівників Закарпатської області із Консулом Румунії у Солотвині Граціаном-Флоріном Пирву. Обговорювалося питання відкриття ще одного пункту пропуску з Румунією на території Закарпаття.

“В області лише 3 діючі пункти пропуску між Україною та Румунією. Ми прагнемо співпраці із нашими сусідами і робимо все можливе для поглиблення транскордонних зв’язків”, – повідомив Мирослав Білецький.

Білецький впевнений, що продовження маршруту “Малого карпатського кола” до кордону з Румунією і відкриття пункту пропуску в Яблунівці матиме колосальний потенціал для економічного та туристичного розвитку прикордонних регіонів.

“Але для цього нам просто конче потрібно, аби на найвищому рівні Україна та Румунія підписали міжурядову угоду, що дасть старт великій роботі – запуску нового пункту пропуску. Це зменшить навантаження на діючі пункти пропуску, пришвидшить перетин кордону для легкових та вантажних автомобілів”, – повідомив перший заступник голови Закарпатської ОДА Мирослав Білецький.

Біла Церква – Сігету Мармацієй

На зустрічі також обговорювалися перспективи відкриття пункту перетину Біла Церква – Сігету Мармацієй. Наразі на Закарпатті вже триває робота з виготовлення детального плану і території відведення земель. Окрім того, проєкт будівництва КПП “Біла Церква – Сігету Мармацієй” передбачає й будівництво сервісної зони.

Створення такої зони у межах майбутнього індустріального парку у смт Солотвино обговорили під час наради із представниками Закарпатської митниці, радником Прем’єр-міністра України Андрієм Щеп’яком та головою Солотвинської громади Василем Йовдієм. Проте через особливості конфігурації земельної ділянки, місця розташування майбутнього мосту та адміністративної будівлі пункту пропуску існує ризик недостатньої площі сервісної зони для майбутніх обсягів вантажоперевезень.

У свою чергу голова Солотвинської ТГ пропонує використати для створення автомобільної сервісної зони частину території індустріального парку. Цей крок дозволить компактно розміщувати транспортні засоби, що здійснюватимуть експорт продукції, розширить можливості для стоянки чи навіть може стати альтернативою сервісної зони. Її, згідно з детальним планом території, планують побудувати разом з пунктом пропуску.

“Адже головними завданнями таких сервісних зон є виключити передумови для накопичення вантажівок на автошляхах перед пунктом пропуску та сформувати інфраструктуру прогнозованого та комфортного перетину кордону. Відповідна територія знаходиться у радіусі 2 км від державного кордону та за 800 м від дороги державного значення Н-09 Мукачево – Рахів – Івано-Франківськ – Львів”, – повідомив Мирослав Білецький.

Варто нагадати, що наприкінці минулого року у Чернівецькій області здійснювалась реконструкція міжнародних автомобільних пунктів пропуску “Дяківці” та “Красноїльськ”. Будівельні роботи фінансувала Державна митна служба України.

 

InfoPost.Media

Фото: ПравдаЄ, tyachiv.com.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі