23 Листопада, 2021

Розвінчуємо стереотипи: про що співає ромський жіночий гурт із Сербії

Розвінчуємо стереотипи: про що співає ромський жіночий гурт із Сербії

Гурт Pretty Loud не є звичайною жіночою поп-групою та не співає сентиментальних пісень про кохання. Натомість їхні тексти зосереджені на тяжкому становищі ромських жінок та мрії про краще майбутнє. Учасниці гурту – шестеро ромських дівчат з ромської громади у Сербії.

За словами учасниць гурту, вони у своїй творчості торкаються важливих для ромської громади тем і борються зі стереотипами, розповідає Euronews.

“Ми співаємо про насильство, любов і рівність. Ми співаємо і пишемо про всі теми, з якими ми та інші жінки стикаємося в житті”, – розповіла учасниця Pretty Loud Живка Ферхатович (Živka Ferhatović).

Roma girl band

Антиромські настрої та негативні стереотипи

Гурт складається із шести осіб, серед дівчат є і підлітки, і ті, кому вже 20. Всі вони народились у ромській громаді, яка живе у Сербії. Роми, є найбільшою етнічною меншиною у Східній Європі і століттями занурювалися в бідність, історично зазнавали дискримінації в освіті, охороні здоров’я та працевлаштуванні.

“Люди думають, що ми (роми) брешемо, крадемо, що ми брудні та неосвічені, – пояснює Сільвія Сінані (Silvia Sinani), учасниця Pretty Loud. – “Є багато дискримінації. На нас дивляться інакше”, – додає Живка.

Патріархат серед ромів

Для ромських жінок ситуація ще складніша. У ромській громаді патріархат сильний і глибоко вкорінений у традиції. Жінки та дівчата стикаються з гендерними очікуваннями і ранні шлюби тут є звичним явищем.

“У звичаях ромів чоловік є головою сім’ї, і жінка повинна слухати чоловіка. Це нормально в наших сім’ях, коли чоловік виходить і робить те, що хоче, а жінка залишається вдома, є домогосподаркою”, — пояснює Живка.

За дослідженням 2019 року, проведеним Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) , кожна шоста ромська дитина шкільного віку в Сербії не вчиться у школі. У звіті зазначено, що 16% ромських дівчат виходять заміж до 15 років, а понад 50% виходять заміж до 18 років.

Živka Ferhatović performing with Pretty Loud

Зміна мислення

Дівчата з Pretty Loud сповнені рішучості змінити мислення суспільства. Їхні пісні підкреслюють образи, яких зазнають ромські жінки з боку чоловіків. Вони заохочують жінок відстоювати себе та свої права.

“У нас є пісня “Саманта”, заснована на реальній історії. Вона про дівчину, яку батько змусив рано вийти заміж через бідність і традиційні звичаї”, – розповіла Сільвія. – “Меседж, який ми надсилаємо, полягає в тому, що дівчина має бути незалежною, сильною, вірити в себе, мати ціль і не виходити заміж раніше”, – додає Діяна Ферхатович (Dijana Ferhatović), ще одна учасниця Pretty Loud.

Roma girl band, Pretty Loud

Освіта є ключовою

Гурт Pretty Loud створили у 2014 році під час мистецького семінару, який проводила школа ромів Urban Balkan Beats (GRUBB). Заснована у 2006 році, GRUBB працює для підтримки освіти та майбутнього розвитку ромської громади.

Багато пісень Pretty Loud зосереджені на тому, щоб заохочувати ромських дітей здобувати освіту.

“Ми хочемо показати, що кожна дівчина, хлопець, жінка та чоловік мають бути освіченими, тому що для мене освіта – це найважливіше”, – пояснює Живка. – “Я вважаю, що ми, як роми, повинні демонструвати інше уявлення про себе. Щоб роми були освічені, вони могли б влаштуватись на роботу, яку хочуть робити, і не обмежувати себе”, – додала вона.

Ми також розповідали історію про ромів, які відкрити погляд на цю етнічну спільноту з іншого боку. Попри якісь стереотипи вони змогли знайти улюблену справу, стати підприємцями та навчати інших ромів.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі