fbpx
28 Січня, 2022

Дебатувати про політику та історію

Дебатувати про політику та історію

У розмовах про Центральну Європу завжди випадає Білорусь. 

Ми, поляки, сприймаємо її в межах першої Речі Посполитої, тому розглядаємо Білорусь у центральноєвропейському контексті. Але, якщо дивитися на питання спадщини Австро-Угорщини, то очевидно, що Білорусь випадає.  

8a5a4684

Чому ми загубили Білорусь у Європі? На це є дві причини. 

Перша, у 90-х рр. всі були зайняті собою. Ми будували правову державу, перезавантажували економіку, визначали курс на ЄС. 

Друга: такого запиту не було від самої Білорусії. Еліта країни не пропагувала наратив повернення до Європи, як у Польщі, наприклад.  На виборах 1994 року переміг Лукашенко, який від початку будував свою програму на почутті ностальгії за Радянським Союзом та співпраці з Росією. 

У 1996 році він уклав угоду з Росією про союзну державу і йому було зовсім не до Заходу.  І хоча за час його правління й були перманенті зв’язки з Європою, але це радше шантаж Росії заради вигоди, аніж стійкі перспективні зв’язки заради європейського майбутнього.

Громадянське суспільство Білорусії теж не чинило спротив, як, наприклад, в Україні в 2004 та 2014 роках. 

Цікаво, що нема таких інструментів у західних країнах, які б змусили Лукашенка змінити свою політику. І це теж свідчить про слабкість Заходу. 

Тобто, можливо, такі інструменти і є, але вони дуже дорогі. 

Уявімо, що ЄС повністю зупиняє торгівлю з Білорусією, і питання не в тому, як переконати в цьому українців, поляків та литовців, а як португальців, греків та іспанців. 

Читай також: Чи є Білорусь центральноєвропейською? Колонка Андрія Любки

Що ми можемо зробити? Як допомогти Білорусії? 

Грати в довгу, підтримувати громадянське суспільство в Білорусії та ті зміни у ментальності, які вже показують опитування.

Нам важко комунікувати з білорусами, зважаючи на ті хвилі репресій, що їх робить Лукашенко у своїй країні. Мусимо показувати також деструктивну роль Росії у цій ситуації і чекати позитивних змін у самій РФ. 

А що з Україною? Ми можемо і повинні сперечатися про історію, але варто пам’ятати і про фундаментальні речі – Польща підтримує вступ України у НАТО і ЄС, санкції проти Росії та територіальну цілісність України.

Є поняття політичної та ментальної Центральної Європи, і це не варто змішувати. 

Безперечно, Україна є частиною ментальної Центральної Європи, а от щодо політичної, то є питання. 

Бо велика частина Центральної Європи у 2004 році увійшла до Євросоюзу.

На жаль, до 2014 року у Європі не було спільної думки, чи варто Україні стати її частиною, на жаль. 

Зараз я сподіваюся, що Україна повторить успіх Вишеградської четвірки, і як Асоційоване тріо, повернеться до політичної Європи, до якої і належить. 

 

Тадеуш Іванскі,

керівник департаменту з питань України, Білорусі і Молдови, Центр Східних Досліджень у Варшаві

Фото Сергія Денисенка

 

*Цей матеріал створено на основі виступу Тадеуша Іванскі на форумі Re:Open Zakarpattia 2021, організованого Інститутом Центральноєвропейської Стратегії.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі