03 Березня, 2022

Росія лякає поляків фейками, щоб зменшити їх підтримку переселенців з України

Росія лякає поляків фейками, щоб зменшити їх підтримку переселенців з України

У поліції польського міста Перемишль, куди українські переселенці прибувають потягом, повідомляють про почастішання випадків фейкових новин. Зокрема поширюються повідомлення начебто про те, що мігранти скоюють злочини.

Про це з посиланням на керівника поліції міста пише Euractiv. За словами полісмена, проросійські аккаунти намагаються налаштувати місцеве населення проти українських вимушених переселенців, хоча насправді поляки виявили значну солідарність.

Поліція Перемишля

Так, зокрема, інформаційна агенція OKO поширила повідомлення про те, що польські націоналісти на залізничному вокзалі напали на групу темношкірих біженців, які перетнули кордон на початку цього тижня. Нападники належать до ультраправої групи під назвою Przemyśl Zawsze Polski (Przemyśl Zawsze Polski), яка в соцмережах і поширює фейкові повідомлення про кражі в магазинах, скоєні мігрантами з африканських країн та Близького Сходу.

Однак інформацію про часті випадки злочинів з боку приїжджих спростовують як місцеві волонтери, так і поліція. Інспектор польської поліції Маріуш Чарка (Mariusz Ciarka) зазначив, що влада регіону досі не зафіксувала збільшення кількості інцидентів.

“У соцмережах є неправдива інформація про те, що в Перемишлі та прикордонних повітах мали місце серйозні кримінальні правопорушення – квартирні крадіжки, напади та зґвалтування”, – підтвердив Чарка. – “Ми – польська поліція, уряд і вся Європа – повинні боротися з дезінформацією та фейковими новинами, які з’являються через цю проблему і можуть спричинити ескалацію певної поведінки”.

За його словами, населення міста не поспішає повірити фейковим заявам. Поліцейський підкреслив, що спроби спричинити національні та етнічні заворушення під час війни неподалік від східного кордону Польщі працюють в інтересах Росії, послаблюючи імідж зусиль країни з прийому біженців.

Варто додати, що це вписується в широкий наратив, який російська пропаганда використовує проти Польщі, щоб виставити Варшаву расистами. Атаки посились після того як Польща закликала до найсуворіших санкцій з боку ЄС щодо Росії.

Нагнітання паніки на українців

27-річна Ірина, яка виїхала до польського Жешува з Харкова розповідає, що на українській стороні кордону дезінформація та фейкові повідомлення в соціальних мережах все частіше використовуються, щоб заманити людей, які втікають, до ймовірно небезпечних місць.

“Ми використовуємо Telegram, щоб спілкуватися один з одним, з волонтерами, з тими, хто організовує шляхи евакуації. Але ми не розповідаємо, якими маршрутами йдемо, куди ми йдемо та не надсилаємо конфіденційну інформацію – хто де переховується”, – пояснила вона.

Alexandra 800x567

За словами Ірини, все частіше з’являються все більш підозрілі повідомлення про голодуючих дітей у притулках, які потребують їжі. Крім того за кілька днів після російського вторгнення в Україну у соціальних мережах з’явилися фейкові канали.

“З’являються все більш підозрілі повідомлення про голодуючих немовлят у притулках, які потребують їжі, закликають людей прийти в певне місце і врятувати дітей”, – розповідає українка. – “Але потім мені розповіли, що це, швидше за все, надсилають росіяни. Навколо були подібні випадки, які, ймовірно, викликали паніку серед населення”.

За словами дівчини, згодом вона знайшла в Інтернеті дуже схожі дописи з подібними номерами телефонів і місцями розташування. Тепер вона жалкує, що відгукнулась на одне з таких повідомлень та надала контакти, які могли опинитись у руках недоброзичливців.

Нагадаємо, раніше словацька поліція заявила про тиск на своїх співробітників, які займаються виявленням та спростуванням дезінформації. Погрози на адресу поліцейських пов’язують, зокрема, із боротьбою проти російських фейків.

 

InfoPost.Media

Фото: policja.pl, Euractiv


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі