fbpx
08 Лютого, 2022

Польський ринок праці недооцінює своїх трудових мігрантів – половина хоче виїхати знову

Польський ринок праці недооцінює своїх трудових мігрантів – половина хоче виїхати знову

Більше половини опитаних поляків, які повернулися із Заходу, думають знову виїхати. За словами респондентів опитування, податкових пільг від держави недостатньо остаточного повернення на батьківщину.

Про це у рамках дослідження 2020 року розповіла соціолог і економіст з Університету Козьмінського професорка Ізабела Грабовська, яка роками вивчає зворотні міграції до Польщі та виїзди з Польщі. За її словами, польське повернення з еміграції сповнене проблем, пише Rzeczpospolitа.

робота в Польщі

За результатами дослідження, багато поляків, які повертаються після тривалого (більше одного року) перебування за кордоном, переважно у Великобританії, не можуть осісти в Польщі. З понад 500 опитаних респондентів кожен третій більш-менш налаштований виїхати знову, а кожен п’ятий думає про це у майбутньому.

Як стверджують дослідники, польські мігранти, які повертаються, порівняно з людьми, які ніколи не працювали за кордоном, мають набагато вищі соціальні компетенції. Про це йдеться у дослідженні людського капіталу PARO, яке охопило 74 000 осіб. Мігранти не тільки добре знають іноземні мови, а й набагато краще вирішують проблеми, мислять нестандартно, працюють у різноманітному оточенні та стресостійкі.

Проте для третини з них знайти роботу в Польщі виявилося складним завданням, в основному через те, що вони часто не мають сертифікатів чи дипломів. Близько третини опитаних заявили про труднощі у використанні навичок, отриманих за кордоном.

“Наші дослідження показують, що найкращий час для повернення до Польщі – після п’яти років перебування за кордоном. Тоді отримані там soft skills добре розвинені, а мережі контактів у Польщі ще не ослаблені”, – пояснює Ізабела Грабовська.

На думку професорки, польський ринок праці недооцінює сильні сторони поляків, які повертаються з еміграції. Адже серед польських емігрантів у Великій Британії багато молодих, освічених людей.

Програми польського уряду

Проте польський уряд таки звернув увагу на можливості залучення мігрантів, які повернулися. Поляки, які повертаються в країну після принаймні трьох років проживання (і сплачування податків з кордоном) за межами країни, можуть скористатися загальним звільненням від податку на прибуток у розмірі до 85 500 злотих (18 850 євро) на рік протягом чотирьох років. Це означає заробіток 7 тисяч злотих (близько 1 543 євро) до оподаткування щомісяця. За даними Мінфіну, уряд розраховує щонайменше на 30-40 тисяч повернених мігрантів щорічно.

Така пільга може стати привабливим стимулом для людей, які серйозно розглядають можливість повернутися до Польщі назавжди через особисті проблеми. У 2020 році кількість поляків, які перебувають за кордоном, становила 2,24 млн осіб. Це на 176 тисяч менше, ніж роком раніше.

За словами прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького країна вперше в історії має позитивний міграційний баланс – більше поляків повертається до Польщі, ніж залишає її.

Як стверджують дослідники, поляків найчастіше спонукають до еміграції фінансові причини, перспектива більших заробітків. А от серед причин повернення найчастіше вказуються пов’язані з емоціями та сім’єю, туга за країною, за рідними, які тут живуть.

Однак половині опитаних поляків, які повернулись важко звикнути до ставлення роботодавців до працівників у Польщі. Також їх розчаровує рівень обслуговування клієнтів у компаніях, установах та офісах. Це тому, що польські компанії більш консервативні, у багатьох все ще зберігається феодальна модель управління та вузький розподіл завдань, при якому важко відчути сенс роботи. У Великобританії ж працівники розглядаються як партнери і мають більшу автономію. Реемігрантів також засмучує нижчий рівень життя в країні, ніж на Заході, включаючи якість державних послуг.

Раніше ми розповідали, що Польща, як і більшість інших країн Центральної та Східної Європи, переживає дефіцит робочої сили. Попри карантинні обмеження, які вплинули на можливість громадян виїжджати за кордон у пошуках роботи, працівників все ж не вистачає у багатьох галузях. Така ситуація, зокрема, склалась у Польщі, Румунії, Угорщині та Словаччині. За оцінками Польща готова прийняти 200-30 тисяч працівників, у тому числі з України.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі