fbpx
30 Жовтня, 2021

Польський дипломат заявив про дискримінацію поляків в Україні, в українському МЗС здивовані

Польський дипломат заявив про дискримінацію поляків в Україні, в українському МЗС здивовані

Становище поляків в Україні змінюється і гірший бік, а польська нацменшина зазнає утисків щодо свободи віросповідання, доступу до освіти рідною мовою та свободи слова. Таку заяву зробив заступник глави МЗС Польщі Шимон Шинковський вель Сенк на парламентській комісії зі зв’язків із поляками за кордоном.

За його словами, “ситуація поляків в Україні змінюється на гірше через об’єктивні та суб’єктивні фактори”, передає dziennik.pl.

Poland Ua

Одним з об’єктивних чинників погіршення ситуації є соціально-економічна ситуація, через яку жителі польського походження в Україні змушені емігрувати. Особливо це стосується польської молоді, яка змушена їхати до Польщі та оформлювати “Карту поляка”. Тільки так, на думку представника польського МЗС вони можуть отримати доступ до навчання, що спонукає також подавати документи на отримання польського громадянства.

Ще одним об’єктивним чинником у польському закордонному відомстві назвали результати пандемії COVID-19. Україна посідає друге місце в Європі за рівнем смертності від COVID-19, а це зачіпає всі групи населення, зокрема й місцевих поляків.

Серед суб’єктивних причин погіршення становища поляків в Україні є, зокрема, несприятливий для них закон про освіту.

Варто додати, що у 2017 році депутати польського сейму висловили занепокоєння прийняттям цього закону. В МЗС Польщі тоді опублікували роз’яснення норм цього закону та заявили, що уважно стежитимуть за виконанням закону, а також вживатимуть всіх необхідних заходів для доступу поляків в Україні до освіти польською мовою. 

Міністр освіти Польщі Анна Залевска (очолювала міністерство у 2015-2020 рр.) під час засідання комісії Сейму з питань контактів з поляками за кордоном також заявила, що “право на освіту польською мовою в Україні не обмежуватиметься”.

Також суб’єктивною причиною в МЗС назвали прославлення людей, пов’язаних із волинською трагедією та зупинення ексгумації польських жертв.

Як зазначив у своїй доповіді Шимон Шинковський вель Сенк, на поляків також впливає відсутність регламентованих відносин між державою та Римо-католицькою церквою в Україні.

“Не буде перебільшенням сказати, що поляки в Україні дискриміновані щодо свободи віросповідання, доступу до освіти рідною мовою та свободи слова”, – сказав заступник глави польського МЗС.

Всі ці проблеми, за його словами, польське відомство порушувало на переговорах з українською стороною.

Водночас уповноважений уряду з питань польської діаспори та поляків за кордоном Ян Дзедзічак заявив, що поляки в часи випробувань виявили лояльність до України. Так, зокрема, Польща першою визнала незалежність України у 1991 році. Також представники польської меншини брали участь у Майдані 2014 році та віддали життя за Україну у війні з Росією.

Реакція України на заяви польського МЗС

У МЗС України заяви представника польського закордонного відомства категорично відкинули. Речник МЗС Олег Ніколенко у коментарі Європейській правді зазначив, що такі твердження “вводять в оману наші суспільства, не відображають реальний стан дружніх і партнерських відносин України та Польщі”.

“Здивовані, що ця заява пролунала наступного дня після успішного засідання у Варшаві консультаційної комісії з питань задоволення освітніх потреб представників української меншини в Польщі і польської меншини в Україні. Комісія підтвердила взаєморозуміння і обопільну відкритість до конструктивного діалогу”, – зауважив Ніколенко.

В українському закордонному відомстві закликали польську сторону утримуватися від політичних оцінок, які дисонують з реальними намірами і кроками сторін задля зміцнення партнерства України і Польщі у різних сферах.

Раніше ми вже розповідали про те, що між Україною та Польщею виникли непорозуміння щодо черг на польсько-українському кордоні. У відповідь на претензії польської сторони в Мінінфраструктури України запропонували польським колегам провести міжнародний аудит пунктів пропуску.

 

InfoPost.Media

Фото: PAP


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі