Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зіобро (Zbigniew Ziobro) заявив, що Польща може припинити робити внески до бюджету Євросоюзу, якщо Євросоюз зменшить планове фінансування проектів у Польщі.
Єврокомісія, виконавчий орган ЄС, уже затримала схвалення виділення 36 мільярдів євро для фінансування заходів боротьби з пандемією в Польщі. Таким чином Євросоюз тисне на владу Польщі, щоб та не проводила запланованих реформ у судовій системі країни. Про це йдеться у матеріалі видання Financial Times.
Варшава і Брюссель посварилися через зміни в судовій системі Польщі, які, на думку Єврокомісії, загрожують судовій незалежності. Уряд Польщі наполягає, що ці зміни необхідні, щоб виправити неефективну судову систему.
Міністр юстиції Зіобро очікує, що ЄС відступить і припинить шантаж. Але за його словами, якщо механізм умовності фінансування членів ЄС, який Польща та Угорщина оскаржили в суді, буде використаний проти Варшави, він вимагатиме помсти.
“Польща має відповісти на шантаж ЄС накладенням вето на всі питання, які потребують одностайності в ЄС. Наприклад, Польща у випадку шантажу може переглянути свої зобов’язання щодо кліматичної та енергетичної політики ЄС, що призведе до різкого зростання цін на енергоносії”, – сказав він. “Якщо ця суперечка загостриться, я вимагатиму від уряду Польщі призупинити внески в ЄС. Це було б виправдано, оскільки ЄС неправомірно відмовляє нам у фінансуванні зі спільного бюджету, до якого ми також робимо внески”.
Нагадаємо, що у рамках судової реформи Польща створила дисциплінарну палату для суддів, яку вищий суд ЄС визнав незаконною. Європейські чиновники заявили, що Польща повинна скасувати палату, змінити дисциплінарні правила та відновити на роботі звільнених суддів. І це є умовою для схвалення запиту Варшави про фінансування проектів боротьби з пандемією.
Позиція Польщі
У свою чергу, влада Польщі це вважає шантажем.
“Європейська комісія ставить неможливі умови, тому що її справжня мета – не досягнення нібито верховенства права, а зміна уряду в Польщі”, – сказав Зіобро.
Чиновники в Брюсселі розглядають протистояння з Польщею – п’ятою за чисельністю населення державою-членом Євросоюзу – як фундаментальну загрозу правилам, які об’єднують її членів, і найбільший виклик її правовому порядку з часів Brexit.
Напружені суперечки між Варшавою та Брюсселем досягли апогею в жовтні, коли Конституційний трибунал Польщі визнав ключові частини законодавства ЄС несумісними з Конституцією Польщі. Вони викликали питання щодо членства Польщі в Євросоюзі.
Зіобро, чия партія “Єдина Польща” провела більш відверту євроскептичну лінію, ніж правляча партія “Право і справедливість”, сам заявив у серпні, що Польща не повинна залишатися в Євросоюзі “за будь-яку ціну”. Відповідаючи на запитання про майбутні відносини, він сказав, що місце Польщі посідає “союз, до якого вона приєдналася: на основі партнерства суверенних націй і держав, а не на диктаті найсильніших і брюссельської бюрократії, якій бракує демократичного контролю”.
Зіобро наполягав, що його партія не погодиться на будь-які поступки Брюсселю, які призвели б до обмеження польського суверенітету. “Ми ніколи не погодимося на те, щоб Польща мала статус колонії”, – сказав він.
Нагадаємо, 13 грудня, у Будапешті відбувся саміт країн-учасниць Вишеградської четвірки, членами якої є Угорщина, Польща, Чехія та Словаччина. Участь у саміті запросили взяти і президента Франції Еммануеля Макрона. Адже саме Франція готується до головування в ЄС у наступному році.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.