fbpx
16 Лютого, 2022

Обмеження швидкості на автобанах Чехії можуть стати найвищими у Європі – до 170 км/год

Обмеження швидкості на автобанах Чехії можуть стати найвищими у Європі – до 170 км/год

Міністерство транспорту Чехії реанімувало ідею зміни обмеження швидкості на автомобільних магістралях. Запропонована реформа збільшить верхнє обмеження швидкості до 170 км/год, враховуючи тенденцію чеських водіїв порушувати правила.

Цю реформу уряд та парламент відкинули у 2015 році, коли депутати вперше запропонували подібні зміни. Президент Мілош Земан публічно заявив, що ніколи не підпише таку зміну закону, навіть якщо парламент погодиться на це, пише Еuronews.

“Чеські водії не дотримуються закону, тому збільшення швидкості призведе до ще більш ризикованих ситуацій, тому що ніхто не зупиниться на 150”, – розповідає співрозмовник Еuronews Ондрей, пасажир з Оломоуца. – “Я можу уявити, коли у міністра є водій і лімузин, це звучить як гарна ідея, але реальність інша”.

Автобан Чехія

Побоювання щодо якості доріг

Безпека була головною проблемою в 2015 році. Тоді ж депутати задались питанням, для чого Чеській Республіці потрібні такі зміни.

За якістю доріг Чехія у 2018 році, за даними дослідження Всесвітнього економічного форуму, посіла 74 місце у світі — нижче Сальвадору, Ірану та Гамбії. У дослідженні 2019 року країна опустилась до 76-го, що зробило її п’ятою серед країн з найгіршими дорогами у Європейському Союзі.

Найдовша в країні автомагістраль D1, що з’єднує столицю Прагу з Брно, була розпочата в 1967 році. Але десятиліття робіт з модернізації закінчилися лише наприкінці минулого року.

Новий коаліційний уряд, який вступив на посаду в грудні, прагне швидко змінити ситуацію. Новий міністр транспорту Мартін Купка заявив, що цього року внесе до парламенту п’ять основних законодавчих актів, зокрема внесення змін до Закону про дорожній рух. Він покликаний, у тому числі, збільшити обмеження швидкості на автомагістралях та покращити якість доріг країни.

Згідно з повідомленням місцевих ЗМІ за минулий рік, інвестиції в дорожню інфраструктуру впали з приблизно 1% ВВП у 2010 році до 0,6% у 2020 році. Проте з 2016 року спостерігається збільшення трафіку на всіх чеських дорогах на 10%, а на шосе — на 15%.

Невелике опитування, проведене міністерством транспорту в соціальних мережах цього місяця, показало, що незначна більшість респондентів підтримали збільшення обмеження швидкості. Це опитування навряд можна назвати репрезентативним, адже знову з’явилось багато противників змін.

Що може змінити реформа дорожнього руху

Колишній міністр транспорту Петр Моос цього місяця заявив місцевим ЗМІ, що запропонована реформа по суті збільшить обмеження швидкості до 170 км/год, враховуючи тенденцію чеських водіїв обходити правила.

Поліція також подала довгий список вимог. Перш ніж вносити будь-які зміни в обмеження швидкості, необхідно провести тривалу перевірку безпеки на ділянках автомагістралі, повідомила речниця поліції Хана Рубашова.

На новозбудованій ділянці автомагістралі “під час фактичного проектування будівництва необхідно провести перевірку безпеки дорожнього руху, щоб врахувати запропоновану швидкість”. Жодна з цих перевірок не буде швидкою.

Обмеження швидкості у Європі

Очевидним занепокоєнням є безпека, особливо з огляду на те, що в останні роки зменшилась кількість загиблих у ДТП. Так кількість загиблих на дорогах (на 1 000 000 жителів) знизилася зі 141,5 у 1999 році до 86,3 у 2009 році та 57,9 у 2019 році.

“Будь-яка зміна обмеження швидкості збільшить різницю між найшвидшими транспортними засобами та найповільнішими”, – пояснила Рубашова. – “Оскільки мінімальна швидкість на чеських автомагістралях становить 80 км/год, то теперішній перепад швидкості становить 50 км/год. Але зміна максимальної швидкості підвищить мінімальні швидкість до 70 км/год. А це означає, що найшвидші автомобілі рухатимуться майже вдвічі швидше, ніж найповільніші”.

Після критики в чеському уряді заявили, що обмеження швидкості буде збільшено лише на “нових ділянках автомагістралей, обладнаних сучасною телематикою”, тобто максимальна швидкість може автоматично знижуватися залежно від умов. На існуючих ділянках зміни застосовуватимуться лише там, де можна вирішити подібні проблеми безпеки, наприклад на маршрутах із трьома смугами.

Згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ, лише декілька ділянок існуючої мережі автомагістралей були визначені як придатні. Найдовша – між празькими розв’язками Спорілов і Мірошовіце, – становить 21 км. Найкоротша – це 2-кілометрова ділянка автомагістралі поблизу Брно, на південному сході.

Політичні бали від збільшення швидкості

Головними ініціаторами цієї зміни є Громадські демократи (ODS), найбільша партія в коаліційному уряді з п’яти членів. Про це розповідає Любомир Копечек, професор політології Університету Масарика.

Багато з їх виборців є підприємцями середнього віку та трейдерами. Серед них, на думку Копечека, ідея зміна обмеження швидкості була б популярною. Цього року чеські політичні партії та альянси змагатимуться на жорстких муніципальних виборах, де, як правило, домінують такі питання, як будівництво доріг та транспорт.

Чеська преса також натякає, що широке анонсування змін в дорожньому русу може бути просто інструментом для політичного відволікання. Міністерство транспорту нещодавно оприлюднило низку непопулярних заяв, зокрема про скорочення з квітня знижок на проїзд у поїздах і автобусах для студентів, пенсіонерів та інвалідів. Таким чином уряд планує скоротити державний борг і витрати. Природно, що питання про зниження тарифів було витіснено із заголовків через дебати про обмеження швидкості.

Політолог Копечек вважає, що в ініціаторів дорожньої реформи є хороші шанси на проходження парламенту. За його словами, критика реформи найбільше надходить від ANO, найбільшої опозиційної партії. Їхня база виборців, як правило, літні люди, більш обережні щодо перевищення швидкості. Але коаліційний уряд контролює більшість місць у парламенті, тому поправка буде прийнята, якщо в рядах коаліції не буде серйозних розбіжностей.

Президент Земан, який у 2015 році пообіцяв ніколи не приймати зміни до закону, залишить свою посаду після президентських виборів у січні наступного року.

Міністр транспорту Мартін Купка запропонував надіслати пропоновану поправку до Палати депутатів для обговорення цього року або на початку 2023 року.

Нагадаємо, у січні споживчі ціни в Чехії зросли майже на 10% у річному обчисленні, що означає найвищий рівень інфляції за понад 23 роки. Про це повідомило Чеське статистичне управління (CSO). На січневу інфляцію в основному вплинули ціни на енергоносії, продукти харчування та транспорт.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі