fbpx
25 Березня, 2024

Неочікувані словацькі вибори, російські ракети над Польщею та Румунія в Шенгені – дайджест подій за тиждень

Неочікувані словацькі вибори, російські ракети над Польщею та Румунія в Шенгені – дайджест подій за тиждень

Словацькі виборці продемонстрували неочікуваний результат у першому турі президентських виборів, російська ракета знову перетнула кордон із Польщею, Румунія до кінця року приєднається до Шенгенської зони, а Молдова отримає підтримку Угорщини у процесі своєї євроінтеграції.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 18 по 24 березня.

Ексміністр уряду Едуарда Геґера Іван Корчок переміг у першому турі президентських виборів у Словаччині

В суботу, 23 березня, у Словаччині відбувся перший тур президентських виборів. Перемогу на них, всупереч прогнозам соціологічних опитувань, отримав кадровий дипломат, ексміністр закордонних справ Словаччини в уряді Едуарда Геґера Іван Корчок (Ivan Korčok). З-поміж дев’яти кандидатів у першому турі виборів Корчок отримав 42,5% голосів на противагу 37,1% голосів за чинного спікера парламенту Петера Пеллегріні, лідера урядової партії «Глас» (Hlas-SD).

8720897 1000x
Джерело: SME / Jozef Jakubčo

Третє місце в голосуванні отримав проросійський ексголова Верховного суду Словаччини Штефан Харабін (Štefan Harabin), набравши 11,75% голосів.

Ще одним важливим результатом першого туру стала рекордно висока явка виборців, яка склала 51,91%.

Чому ці вибори важливі не тільки для Словаччини, а й для Європи та України і яка роль у них словацьких угорців ми розповідаємо у матеріалі Проєвропейський кандидат переміг Петера Пеллегріні у першому турі президентських виборів у Словаччині – чому це важливо.

Російські ракети летять на Польщу: чому поляки їх не збивають?

Російська крилата ракета в ніч на 24 березня знову ненадовго перетнула повітряний простір Польщі під час авіаудару по західних областях України.

Ракета увійшла в повітряний простір Польщі о 4:23 ранку на швидкості 800 кілометрів на годину. Про це повідомили у Оперативному командуванні Збройних сил Польщі, де отримали сигнали про запуск щонайменше 13 російських бомбардувальників ще о 2 годині ночі.

«Об’єкт увійшов у польський простір в районі міста Осердов (Люблінське воєводство) і пробув там 39 секунд», – йдеться у повідомленні. – «Протягом усього польоту його спостерігали військові радіолокаційні системи».

Maciej Ruminkiewicz L2iolm9iouy Unsplash 800x450

За словами речника армії Яцека Горишевського, ракета пролетіла близько 2 кілометрів у повітряному просторі Польщі, а потім повернулася в Україну. Збивати її над польською територією було б ризиковано, передусім для місцевого населення.

За заявою міністра оборони Польщі Владислава Косіняк-Камиша, російську ракету збили б за наявності ознак, що вона прямує до якоїсь цілі на польській території.

Румунія має шанс приєднатися до наземного Шенгену до кінця цього року

Депутат Європарламенту Зігфрід Мурешан заявив, що Румунія має шанс приєднатися до наземної Шенгенської зони до кінця цього року. Рішення про приєднання Румунії до сухопутного та морського Шенгену набуває чинності вже наприкінці березня, і відтоді буде скасовано контроль на повітряних та морських кордонах.

«Румунія зробила великий крок вперед щодо Шенгену. Після 13 років, протягом яких абсолютно нічого не відбувалося, нам нарешті вдалося прийняти політичне рішення щодо скасування повітряних і морських кордонів і можливості видачі шенгенських віз», – сказав прем’єр Румунї Марчел Чолаку.

Молдова продовжить євроінтеграцію за підтримки Угорщини

Парламент Молдови 21 березня затвердив декларацію про європейську інтеграцію, в якій депутати закликають суспільство та всі політичні сили об’єднатися навколо ідеї приєднання республіки до Євросоюзу. За ухвалення декларації проголосували 54 депутати від правлячої партії «Дія та солідарність» (PAS). Опозиція виступила проти цього рішення.

У декларації йдеться про те, що лише вступ Молдови до ЄС забезпечить майбутнє країни як суверенної, нейтральної, цілісної та демократичної держави, а незворотний шлях європейської інтеграції та приєднання — це національний пріоритетний проект республіки. У зв’язку з цим депутати закликали суспільство, включаючи всі політичні сили, «проявити єдність та солідарність для зміцнення політичного та соціального діалогу в ім’я національних інтересів та стратегічної мети — інтеграції та приєднання Молдови до Європейського союзу».

Photo 2024 03 22 14 07 31 3
Фото: Telegram / MAE

Водночас глава МЗС Молдови Міхай Попшой зустрівся у Будапешті зі своїм угорським колегою Пийтером Сійярто. Сторони підписали план дій для обміну досвідом вступу до ЄС.

Як повідомили у прес-службі МЗС, у рамках цієї угоди молдавські держслужбовці зможуть скористатися досвідом Угорської дипломатичної академії у сфері інтеграції до ЄС. Зокрема, вони братимуть участь у семінарах та тренінгах, що організовуються у Кишиневі та Будапешті.

 

InfoPost.Media

Коментарі